Zmarł Jerzy Józef Tyszko – żeglarz-legenda z Warmii i Mazur – Magna Masuria

Zmarł Jerzy Józef Tyszko – żeglarz-legenda z Warmii i Mazur

0

Pan Jerzy Józef Tyszko urodził się w 1935 r. w Warszawie. Swoje życie związał jednak z regionem mazursko-warmińskim. Tutaj w Węgorzewie stawiał pierwsze kroki w pracy pełniąc funkcję wychowawcy w internacie szkoły zawodowej. Wielką pasją młodego wówczas człowieka było zaangażowanie się w działalność społeczną.

Latem 1952 r. skupiwszy wokół siebie zapaleńców takich jak on powołał do życia i działalności Klub Morski, początkowo w strukturach Ligi Morskiej, później Ligi Przyjaciół Żołnierza, następnie LOK. Został też jego pierwszym kierownikiem, a jednocześnie instruktorem i szkoleniowcem. Organizował pierwsze kursy, uczył żeglarstwa. Tym samym przygotowywał młode kadry do służby w Marynarce Wojennej oraz do gospodarki narodowej.

Kiedy nadszedł czas został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej w Marynarce Wojennej, wiernej której pozostał do 1992 r. jako żołnierz zawodowy. Będąc na wybrzeżu cały czas był oddany i związany z Klubem Morskim. Odwiedzał Klub, brał udział w każdej ważniejszej uroczystości. Niósł pomoc, służył doświadczeniem i radą.

Od 70 lat nieprzerwanie był czynnym członkiem węgorzewskiego klubu i honorowym komandorem. Swoją pożyteczną działalnością przysparzał miastu chwały, promował walory turystyczne regionu oraz był organizatorem wielu imprez o znaczeniu krajowym.

Jerzy Józef Tyszko otrzymał Honorowe Obywatelstwo Węgorzewa uchwałą Rady Miejskiej nr XX/149/97 z dnia 9 czerwca 1997 r.

Pan Jerzy Tyszko współredagował również miesięcznik „Żeglarz”, w którym sporo miejsca poświęcał naszemu regionowi. Ponadto jego pasją było malarstwo i grafika, rysunki i rzeźby, wszystko w tematyce marynistycznej. Posiadał liczne odznaczenia m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju, Krzyż Zasługi dla ZHP, Złotą odznakę LOK i wiele innych.

Od wielu lat żeglarze z Warmii i Mazur spotykają się pod koniec lata w Węgorzewie, by wziąć udział w towarzyskich regatach organizowanych na malowniczych akwenach jezior: Mamry i Święcajty. W ten sposób oddają hołd pamięci dwóch węgorzewian, braci Piotra i Mieczysława Ejsmontów.

3 września 2022 roku w sobotnie przedpołudnie w węgorzewskim porcie Keja Jerzy Józef Tyszko uroczyście rozpoczął XXVI już Regaty Memoriał Braci Ejsmontów – w rocznicę młodzieńczego zrywu ku wolności, naszych węgorzewskich żeglarzy.

21 października 2022 roku Jerzy Józef Tyszko zmarł w wieku 87 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *