1055 rocznica Chrztu Polski
Za pierwotną datę przyjęcia Chrztu przez księcia Polan, Mieszka I podaje się 14 kwietnia 966 roku. Najprawdopodobniej była to Wielka Sobota lub Niedziela Wielkanocna. Dokładne miejsce przyjęcia sakramentu nie jest jednak znane, za prawdopodobne miejsce przyjęcia chrztu uważa się: Ratyzbonę, Kolonię, Czechy, Ostrów Lednicki, Poznań i Gniezno. Jak uważają historycy, chrzest zapoczątkował proces chrystianizacji ziem polskich, początek państwa polskiego, a także początek polskiego Kościoła katolickiego.
Mimo, że jest to ważne święto, tak naprawdę o przyjęciu chrztu nie możemy powiedzieć zbyt wiele. Nie wiadomo jak przebiegał sam chrzest oraz jak przebiegał początek państwa polskiego, ponieważ trudno jest znaleźć jakiekolwiek wiarygodne źródło, które jednoznacznie mówiłoby o tym wydarzeniu. Wiadomo jednak, że Polska bardzo szybko dostała swojego biskupa.
Przyjęcie chrześcijaństwa przez Mieszka I z pewnością nie było łatwym zadaniem, oprócz chrztu Polski jednocześnie przyjmował jedyny skuteczny w X wieku model organizacji państwa, co pozwoliło Polsce zająć równorzędne miejsce wśród Państw chrześcijańskiej Europy. Między innymi, dzięki temu wydarzeniu Polska na stałe związała się z zachodnim kręgiem kultury europejskiej, co bezpośrednio przyczyniło się do rozwoju naszego państwa.
– Bez tego aktu na pewno Polski by nie było, absolutnie nie dałoby się jej utrzymać. Sądzę, że nie przyjąć chrztu, to zostawić lukę polityczną, w którą wszystko może wejść – mówił historyk prof. Jacek Banaszkiewicz.
Pod Krzyżem pod tym znakiem Polska jest Polską, Polak Polakiem.