38 rocznica stanu wojennego
12 grudnia przed północą zaczęła się akcja „Azalia”, czyli zajmowanie obiektów telekomunikacyjnych. Po północy 13 grudnia umilkły telefony, telewizja i radio przestały nadawać program. 10 tysięcy funkcjonariuszy rozpoczęło akcję „Jodła” – aresztowania działaczy „Solidarności” i opozycji. Zatrzymano około 3 tysiące osób a do końca pierwszego tygodnia stanu wojennego do więzień i ośrodków internowania trafiło około 5 tysięcy osób. Pierwsze przemówienie gen. Jaruzelskiego ogłaszającego stan wojenny nadano o godzinie 6 rano w radiu i telewizji. W operacji wprowadzenia stanu wojennego wzięło udział około 30 tysięcy funkcjonariuszy MSW i 70 tysięcy żołnierzy. Stan wojenny wprowadzony 16 miesięcy po strajkach w 1980, został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. Obchodząc tą rocznicę pamiętajmy o czterdziestu osobach, które straciły życie, o 10 tysiącach internowanych i setkach tysięcy osób, których dotknęły represje.
W Kętrzynie, w niedzielę 13 grudnia kursowały autobusy PKS, odbywały się zajęcia w szkole policealnej, w kościołach odprawiano msze. Jednak mieszkańcy z niepokojem i niepewnością oczekiwali nadchodzący dni, bo stan wojenny to była dla nich nowa sytuacja, której nikt się nie spodziewał.
W czasie stanu wojennego wiele osób z zakładów pracy i uczniów szkół zaangażowało się w działalność opozycyjną. Prosimy o listy i wspomnienia naszych czytelników aby opublikować je na naszej stronie internetowej. Tym, którzy nie będą chcieli ujawniać swoich nazwisk, zapewniamy anonimowość. Wspomnienia i listy będziemy publikować aby ten trudny czas ocalić od zapomnienia i przybliżyć młodszym mieszkańcom miasta.
Źródło zdjęcia: Chris Niedenthal – Czas apokalipsy,1981 r.