61 – latka oszukana na kwotę 40 000 złotych – Magna Masuria

W Giżycku doszło do kolejnego ataku ze strony oszustów na seniorach. Po południu rozdzwoniły się telefony. Niczego nie podejrzewająca 61-latka zaufała nieznanym osobom i straciła oszczędności swojego życia. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Giżycku przypominają jak działają oszuści i jak należy się zachować, by nie stać się ich ofiarą.

Do oszustwa doszło w czwartek (01.07.2021r.) jego ofiarą padła 61-letnia mieszkanka Giżycka. Na telefon stacjonarny seniorki zadzwonił mężczyzna, który podając się za prokuratora poinformował: „że wspólnie z policją rozpracowują szajkę oszustów, którzy współpracują z bankiem i kradną z kont pieniądze”. Niczego nieświadoma seniorka zaufała swojemu rozmówcy, postępowała zgodnie z jego poleceniami. Kobieta w obawie, że mogłaby stracić swoje oszczędności postanowiła wypłacić je z „zagrożonego konta” i przekazała kurierowi. Fałszywy prokurator zapewniał kobietę, że przyjdą umundurowani policjanci i spiszą protokół, a po zakończonych działaniach odzyska swoje oszczędności. Niestety tak się nie stało. Fałszywi funkcjonariusze nie nawiązali z nią ponownego kontaktu i tym sposobem seniorka straciła 40 tysięcy złotych. Całą sprawę zgłosiła prawdziwym policjantom w Komendzie Powiatowej Policji w Giżycku.

Przypominamy!

Najczęściej poszkodowane są osoby starsze, schorowane, samotne, które potrzebują kontaktu z bliskimi i drugą osobą. Sprawcy oszustw są bardzo wiarygodni np. stosując metodę „na policjanta” czy „na prokuratora”, podają wymyślone imię i nazwisko, często numer odznaki policyjnej. Przekonują ofiary, że dzięki pieniądzom, które przekażą, uda się schwytać przestępców, bądź że są one potrzebne, by pomóc osobom bliskim, które znalazły się w trudnej sytuacji.
Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy jak nie stać się ofiarą oszustwa!

  • Należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji.
  • Jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu.
  • Nigdy nie udzielaj przez telefon informacji jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu, bądź na koncie bankowym.
  • Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, has
  • Nie ulegaj presji jaką wywiera telefoniczny rozmówca.
  • Poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Pamiętaj!

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *