76 Rajd Polski – Poradnik Kibica – Magna Masuria

Poradnik dla kibiców

Tegoroczna konfiguracja trasy PZM 76. Rajdu Polski została zaprojektowana z myślą o kibicach i komforcie oglądania rajdu w kilku wariantach. Małe odległości pomiędzy odcinkami oraz łatwość dostępu do punktów widokowych pozwalają zorganizować kibicowanie nawet na 4 odcinkach dziennie. Cała trasa rajdu jest biletowana, warto więc wcześniej zaopatrzyć się w wybrany Karnet Kibica oraz nalepkę parkingową (dostępne za darmo w przypadku zakupu przez internet dowolnego karnetu).

Poniżej przedstawiamy kilka wariantów kibicowania:

SOBOTA:

Wariant „Mieszkam blisko Mikołajek”

OS Paprotki 1 – OS Mikołajki Arena 1 – Park Serwisowy – OS OIecko 2 – OS Mikołajki Arena 2

– Dzień proponujemy zacząć na pierwszym przejeździe najszybszego odcinka rajdu. 3 punkty widokowe pozwalają wybrać pomiędzy szybką partią po starcie (Górkło), techniczną naturalną szykaną po bardzo szybkim fragmencie (Borki) i wymagającym nawrotem również po bardzo szybkim fragmencie (Paprotki). Wszystkie punkty są łatwo dostępne od strony Mikołajek, dlatego chcąc kontynuować oglądanie na Mikołajki Arena można swobodnie wybrać rodzaj widowiska, które chcemy zobaczyć.

– Następnie po zakończeniu odcinka Paprotki spokojnym tempem udajemy się z powrotem do Mikołajek aby odwiedzić obejrzeć Super OS Mikołajki Arena i następnie Park Serwisowy.

– Po zakończeniu Serwisu proponujemy wybrać OS Olecko ze słynnymi Hopą Zajdy i Hopą Rosochackie. W tegorocznej edycji trasy odcinka Olecko warto odwiedzić także nowy punkt Zajdy gdzie trasa wije się pomiędzy malowniczymi wzgórzami przy jeziorze Zajdy. Do Hopy Rosochackie i punktu Zajdy najłatwiej dostać się jadąc drogami nr 16 i 65 przez Ełk. Należy jednak zwrócić uwagę, że dojazd z Mikołajek zajmie około 1,5 godziny

– Po obejrzeniu części załóg możemy jeszcze wrócić na Super OS Mikołajki Arena. Podobnie jak wcześniej, w drodze powrotnej na Mikołajki Arena należy uwzględnić wzmożony ruch i opuścić odcinek Olecko maksymalnie o 16.45.

Wariant „Mieszkam blisko Giżycka lub Olecka”

OS Stare Juchy 1 – OS Mikołajki Arena 1 – Park Serwisowy – OS Paprotki 2 – OS Mikołajki Arena 2

– Dla osób, które nocują nieco dalej od Mikołajek polecamy najpierw odwiedzić odcinek Stare Juchy. To bardzo widowiskowy OS, który skupia 5 punktów widokowych w Szczecinowie i Dobrej Woli. Ich specyfiką są wzgórza, z których można oglądać długie fragmenty trasy.

– Po zakończeniu oglądania odcinka Stare Juchy powrót do Mikołajek zajmie nam minimum godzinę. Parkujemy naprzeciwko Hotelu Gołębiewski i spacerem udajemy się na Super OS Mikołajki Arena i następnie na krótką wizytę do Parku Serwisowego.

– Aby obejrzeć przejazd odcinka Paprotki 2, należy maksymalnie o godz. 13.30 opuścić parking w Mikołajkach. Najwygodniej nam będzie udać się do strefy przy starcie odcinka w miejscowości Górkło.

– Po zakończeniu OS Paprotki proponujemy zakończyć ponownie w Mikołajkach podczas wieczornego przejazdu Mikołajki Arena

Wariant „Wybieram krótkie dojazdy”

OS Olecko 1 – OS Stare Juchy 2 – OS Mikołajki Arena 2 – Park Serwisowy

– Dla osób, które chcą ograniczyć przemieszczanie się pomiędzy odcinkami proponujemy oglądanie odcinków Olecko i Stare Juchy. Komunikacyjnie najwygodniej jest połączyć wizytę na punktach Giże, Hopa Zajdy lub Orzechówko z punktami Dobra Wola 1 lub 2. Odległość do pokonania to zaledwie ok 20 km.

– Alternatywnie można zdecydować się na punkt Zajdy lub Hopa Rosochackie i przez Ełk oraz Stare Juchy przenieść się na punkty w Szczecinowie. W takim wariancie do przejechania będzie ok 40 km.

– Dzień warto zakończyć wizytą w Mikołajkach na widowiskowych przejazdach toru Mikołajki Arena.

NIEDZIELA:

Wariant „Mieszkam blisko Mikołajek”

OS Mikołajki Max 1 – OS Użranki 1 – OS Gmina Mrągowo 2 – Meta Rajdu

– Bliskie położenie odcinków Mikołajki Max i Użranki pozwala obejrzeć dwa odcinki w jednej pętli. Wymaga to jednak dyscypliny czasowej i dobrego zaplanowania czasu. Jeśli mieszkamy blisko Mikołajek, to najbardziej optymalny jest wybór punktów Cimowo i Małoszewo, pomiędzy którymi jest zaledwie 5 km, co pozwala obejrzeć nawet godzinę zmagań na pierwszym odcinku. Osoby, które wybiorą punkt Nowe Sady lub Mikołajki Arena oraz Baranowo lub Kosewo, muszą przygotować się na minimum 30 minutowe na przeniesienie się na kolejny OS.

– Po zakończeniu odcinka Użranki na transfer do punktów na nowym odcinku Gmina Mrągowo będzie potrzebne co najmniej 45 min. Punktami szczególnie godnymi polecenia są Hopa Dłużec i Grabowo 2 – obydwa oferujące dobrą widoczność trasy i dużo miejsca dla kibiców. Nieco szybciej można dostać się do punktu Grabowo 1, przez miejscowość Krzywe. Tam również sporo miejsca dla kibiców pozwoli dobrać dogodne miejsce do oglądania.

– Po zakończeniu odcinka Gmina Mrągowo polecamy powrót do centrum Mikołajek, aby na Rynku obejrzeć ceremonię Mety Rajdu. Jeśli chcemy jednak uniknąć korków, to dla osób mieszkających w centralnej i południowej części Polski najbardziej na południe wysunięty odcinek Gmina Mrągowo jest też znakomitym punktem startowym na rozpoczęcie podróży powrotnej do domu.

Wariant „Chce się wyspać”

OS Gmina Mrągowo 1 – Park Serwisowy – OS Mikołajki Max 2 – OS Użranki 2 – Meta Rajdu

– Dla osób, które chcą rozpocząć oglądanie niedzielnego etapu rajdu nieco później, proponujemy najpierw nowy odcinek Gmina Mrągowo. Punktami szczególnie godnymi polecenia są Hopa Dłużec i Grabowo 2 – obydwa oferujące dobrą widoczność trasy i dużo miejsca dla kibiców.

– Po zakończeniu odcinka Gmina Mrągowo przez Piecki i następnie drogą 609 wracamy do Mikołajek na

Park Serwisowy (auto zostawiamy na Parkingu dla Kibiców naprzeciwko Hotelu Gołębiewski).

– Następnie spacerem z Parku Serwisowego udajemy się na Tor Mikołajki, skąd rozpoczyna się odcinek Mikołajki Max.

– Po obejrzeniu na Torze Mikołajki około 20-30 załóg wracamy do samochodu i po krótkiej (15 minut) podróży parkujemy w miejscowości Baranowo, gdzie do dyspozycji mamy 2 duże strefy kibica (techniczny i wąski PGR Baranowo oraz szybkie łuki na otwartym terenie w Małoszewie).

– Po zakończeniu Odcinka Użranki powinniśmy jeszcze zdążyć na Rynek w Mikołajkach na Ceremonię Mety Rajdu. Zostawiając samochód na parkingu Mikołajki należy przewidzieć jednak ok. 15 minut na spacer na Plac Wolności.

Zachęcamy do korzystania z przygotowanych dojazdów i map rajdu. Dojazdy bezpośrednio do punktów kibica będą dodatkowo oznaczone tablicami informującymi na trasie.  Prosimy o ostrożną jazdę i zwracanie uwagi na oznaczenia.

Udanego kibicowania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *