77 Narodowy Dzień Pamięci Wybuchu Powstania Warszawskiego – Magna Masuria

77 Narodowy Dzień Pamięci Wybuchu Powstania Warszawskiego

8

O godzinie 17:00 będziemy obchodzić 77 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – największego w historii powstania zbrojnego. Powstanie było skierowane militarnie przeciwko Niemcom. Miało to być również zagranie polityczne przeciwko ZSRR oraz ciągnącemu komunizmowi.

Głównym celem Armii Krajowej było samodzielnie wyzwolić Warszawę jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Wyzwolenie stolicy miało być symbolem i wzmocnieniem Polski na arenie międzynarodowej, aby powstrzymać plan Stalina na rozpowszechnianie komunizmu.

1 sierpnia o godzinie 17:00, o Godzinie “W” rozpoczęło się powstanie, które trwało 63 dni. Oddziały AK podjęły walkę z przeważającymi siłami niemieckimi. W tym samym czasie Armia Czerwona wstrzymała ofensywę na kierunku warszawskim, a radziecki dyktator konsekwentnie odmawiał udzielenia powstaniu poważniejszej pomocy. Wsparcie udzielone powstańcom przez USA i Wielką Brytanię miało natomiast ograniczony charakter i nie wpłynęło w sposób istotny na sytuację w Warszawie. Kapitulacja sił AK nastąpiła 3 października 1944 roku.

W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców zniszczeniu uległa znaczna większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej. Ze względu na jego tragiczne skutki, w szczególności olbrzymie straty ludzkie i materialne, kwestia zasadności decyzji o rozpoczęciu zrywu pozostaje nadal przedmiotem debat i gorących polemik.

Dzisiaj o godzinie 16:50 na Placu Armii Krajowej w Kętrzynie odbędzie się uroczyste oddanie hołdu żołnierzom walczącym w Powstaniu Warszawskim.

Bibliografia:

1. Władysław Bartoszewski: Dni walczącej stolicy. Kronika powstania warszawskiego. Warszawa: Świat Książki, 2008. ISBN 978-83-247-1202-
2. Marek Skolimowski: 63 dni walk w stolicy: Jaki był sens Powstania Warszawskiego?. rp.pl, 2 października 2019. [dostęp 2020-07-29].

8 thoughts on “77 Narodowy Dzień Pamięci Wybuchu Powstania Warszawskiego

  1. Dorabianie kolejnej legendy do historii, że powstanie miało być również zagraniem politycznym przeciwko ZSRR oraz ciągnącemu komunizmowi. To armia czerwona powstrzymała się od pomocy powstańcom.

  2. Co innego gdyby wszyscy składający kwiaty robili to naprawdę w hołdzie tym którzy walczyli o wolność i niepodległość a nie dla populizmu i chęci pokazania się przed innymi i chęci zaistnienia medialnie. A tacy niektórzy są.

  3. Jako ciekawostką może być obecność w delegacji składającej kwiaty z ramienia KTBSu Panią Bierzyńską. Czyżby nominat Pana Niedziółki na Prezesa Spółki. No.juź wkupiła się w Łaski i.została kierownikiem. Skoro kierowniczką została Pani Bierźyńska tzn że Niedziółka dogadał się z Hećmanem bo Pani Bierźyńska to raczej człowiek Hećmana. Można wywnioskować teraz dlaczego tak często Pani Bierżyńska latała do Niedzióki. Ale robią ludziom wodę z mózgu, bo cały czas idzie famą że jest wojna między Niedziółką a byłym burmistrzem A tu po cichu zakulisowo są chyba jakieś układy i rozgrywki. I co na to Pan radny Zarecki przeciwnik i Hećmana i Niedziółki. Tak bronił pracowników KTBSU i też Panią Bierżyńską która pokazała o co walczyła. I tak powoli Hećman odzyskuje utracone pole. Ludzie czy wy nie widzicie co się wokół was dzieje. Pozdrawiam .

  4. To ze była człowiemiem Hećmana to nie znaczy że tak dalej jest. Może opcja piastowania kierow iczego stanowiska jest silniejsza niż lojalność.

  5. Do obserwatorów. Należy w takiej sytuacji odsiewać ziarna od plew. Po wyborach należy takich ludzi eliminować na stałe z naszego środowiska tym bardziej że już kiedyś chciano za kadencji jednego z prezesów tą panią zwolnić ale Hećman stanął w jej obronie. Taka wdzięczność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *