99 rocznica „Cudu nad Wisłą” i Święto Wojska Polskiego w Kętrzynie – Magna Masuria

99 rocznica „Cudu nad Wisłą” i Święto Wojska Polskiego w Kętrzynie

0

15 sierpnia o godz. 8:30 w Mniejszej Bazylice pod wezwaniem św. Jerzego odbyła się uroczysta Msza upamiętniająca zwycięska bitwę w obronie Warszawy w 1920 roku. Data zwycięstwa w bitwie o Warszawę w 1920 roku stała się również data Święta Wojska Polskiego.

Po Mszy uroczystość przeniosła się na plac żołnierzy Armii Krajowej gdzie pod pomnikiem oprócz władz miasta kwiaty złożyłi przedstawiciele funkcjonariuszy mundurowych, związki Sybiraków, Solidarność oraz różne ugrupowania polityczne działające społecznie w naszym mieście.

Cud nad Wisłą

Bitwa Warszawska stoczona w dniach 13–25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zadecydowała ona o zachowaniu niepodległości przez odrodzona Rzeczpospolitą Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia się komunizmu na Europę Zachodnią. Zdaniem Edgara D’Abernon była to 18. z przełomowych bitew w historii świata.

Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *