Czy w Mrągowie łatwo o znalezienie pracy dorywczej?
Okres wakacyjny to znakomity czas na znalezienie pracy dorywczej. Oczywiście zdecydowanie prościej o nią w miejscowościach turystycznych, takich jak Mrągowo. Jak ją znaleźć i na jakie stawki można liczyć? Sprawdźmy!
Praca dorywcza to dobry sposób na zarobienie dodatkowych funduszy nie tylko dla studentów czy uczniów, którzy korzystają z letniej przerwy w zajęciach. Bardzo często podejmują ją również osoby już aktywne zawodowe. Jej niezaprzeczalną zaletą jest możliwość osiągnięcia wysokich zarobków. Gwarantuje również zdecydowanie wyższą elastyczność od pracy na etacie. To bardzo popularny model zatrudnienia w województwie warmińsko-mazurskim. W tym artykule sprawdzimy, jak znaleźć pracę dorywczą w Mrągowie i co zrobić, aby osiągnąć jak najwyższe zarobki.
Mrągowo: ważny ośrodek Mazur
Choć Mrągowo jest stosunkowo niewielką miejscowością, zamieszkiwaną przez 21 000 osób, to ważny ośrodek województwa warmińsko-mazurskiego. Miasto jest siedzibą powiatu mrągowskiego, w którego skład, poza gminami miejską i wiejską Mrągowo wchodzi również między innymi rozpoznawalne w całym kraju ze względów turystycznych miasto Mikołajki. Samo Mrągowo, położone nad jeziorem Czos, również jest bardzo popularnym celem podróży, wobec czego lokalna gospodarka w znacznej mierze opiera się na turystyce. To natomiast przekłada się na sezonowość: zdecydowanie więcej miejsc pracy, w tym ofert związanych z pracą dorywczą, pojawia się w miesiącach wakacyjnych.
Nie tylko turystyka
Choć usługi związane z ruchem turystycznym pełnią ważną rolę w mrągowskiej gospodarce, to niejedyna branża, która znakomicie radzi sobie w gminie i jej okolicach. Przede wszystkim powiat mrągowski graniczy z powiatem olsztyńskim, a oba miasta dzieli zaledwie 65 km. Stolica województwa jest natomiast najważniejszym ośrodkiem gospodarczym regionu, który przekłada się również na atrakcyjne miejsca pracy, w tym również wakaty w najbardziej innowacyjnych usługach, takich jak IT. W całym województwie warmińsko-mazurskim działa ok. 92 tysiące firm zarejestrowanych w bazie CEIDG. Co piąte przedsiębiorstwo zarejestrowano w Olsztynie. Drugie miejsce zajmuje natomiast Elbląg, w którym zarejestrowano ponad 9000 podmiotów gospodarczych.
Podobnie jak w innych obszarach kraju, największą popularnością cieszą się firmy wykonujące usługi remontowe i budowlane. Sporo przedsiębiorców świadczy usługi medyczne, finansowe, prowadzi sprzedaż detaliczną lub firmy specjalizujące się w spedycji drogowej. Warto wspomnieć, że według ostatnio publikowanych danych GUS podsumowujących 2019 rok, województwo warmińsko-mazurskie należy do jednego z najsłabiej rozwiniętych gospodarczo obszarów w kraju – PKB per capita wynosi w nim 68,5% wartości średniej dla kraju. Pod tym względem ustępuje mu jedynie województwo lubelskie.
Czy w Mrągowie łatwo o pracę?
Jednym ze wskaźników pozwalających określić dynamikę na rynku pracy jest bez wątpienia stopa bezrobocia. Według danych z maja 2022 roku stopa bezrobocia w powiecie mrągowskim wynosiła 7,8%. Była więc nieznacznie wyższa od stopy bezrobocia w województwie warmińsko-mazurskim (7,6%), jednak znacząco odbiegała od średniej dla całego kraju (5,1%). Warto jednak zauważyć, że wartość ta w ostatnim czasie znacząco się obniżyła: jeszcze w styczniu wynosiła 9,6%.
Oczywiście w przypadku Mrągowa wyraźnie widoczna jest sezonowość w zatrudnieniu. Wpływ ma na to z jednej strona wzmożona działalność inwestycyjna sektora budowlanego w miesiącach letnich oraz – co szczególnie ważne dla regionu – turystyka oraz powiązane z nią rodzaje usług. Dobrze pokazuje to chociażby rok 2021: jeszcze w maju – u progu sezonu – bezrobocie wynosiło 10,1%, jednak w sierpniu i wrześniu spadło do 8,2%, by pod koniec roku ponownie wzrosnąć do 9,1%.
Praca dorywcza w Mrągowie: jak ją znaleźć?
Jak widać, znalezienie pracy dorywczej w Mrągowie może być naprawdę proste, zwłaszcza w miesiącach wakacyjnych. Oczywiście można szukać jej w Powiatowym Urzędzie Pracy, jednak ta instytucja coraz częściej nie odpowiada charakterystyce dynamicznie rozwijającego się rynku. Jak znaleźć pracę dorywczą w Mrągowie? Sprawdź internetowy serwis z ogłoszeniami o pracę. Możesz także ustawić alert, dzięki któremu błyskawicznie otrzymasz informację o pojawieniu się oferty pracy odpowiadającej Twoim oczekiwaniom, kiedy tylko ta pojawi się w sieci. Wystarczy, że wprowadzisz interesujące Cię stanowisko oraz adres e-mail.
Nie zapomnij również o sprawdzeniu opinii dotyczących pracodawcy. To szczególnie ważne w przypadku pracy dorywczej i umów cywilnoprawnych, które najczęściej regulują taki model współpracy. Znalezienie rzetelnego zleceniodawcy będzie bardzo ważne. Nie bez znaczenia są przy tym inne czynniki, takie jak atmosfera w miejscu pracy czy panujące w niej warunki.
Ile uda się zarobić?
Oczywiście jednym z najważniejszych aspektów podjęcia pracy, zwłaszcza tej o dorywczym charakterze, jest wynagrodzenie. Na ile można liczyć? Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w województwie warmińsko-mazurskim w maju 2022 roku uplasowało się na poziomie 5 157,33 zł, jest to więc blisko o tysiąc złotych mniej niż średnia pensja dla całego kraju (6220,80 złotych brutto).
Warto jednak pamiętać, że praca dorywcza daje inne perspektywy. Przede wszystkim bardzo często w jej przypadku stosuje się umowy cywilnoprawne, które pozwalają na osiągnięcie większych oszczędności w porównaniu ze standardową umową o pracę. Wiąże się to także z brakiem ograniczeń związanych z regulacjami wprowadzonymi w kodeksie pracy. W wielu zawodach poza zasadniczym wynagrodzeniem można liczyć także na atrakcyjne premie. Zwłaszcza w branży turystycznej popularne są natomiast napiwki, które nie są uwzględniane w ofertach pracy, jednak bardzo często stanowią atrakcyjny dodatek do podstawowej pensji. Istotnym udogodnieniem dla osób poniżej 26 roku życia jest natomiast zerowy podatek dochodowy. W ich przypadku kwota brutto może więc odpowiadać kwocie netto, dzięki czemu na wakacyjnej pracy dorywczej uda się zarobić zdecydowanie więcej.