POLSKA: Zmniejsza się dostęp do informacji o telefonie zaufania 116111 dla dzieci i młodzieży

0

W 2022 roku – wg. danych policji – próby samobójcze podjęło 2031 dzieci w Polsce, aż 150 z nich zakończyło się śmiercią. Zajmujemy 2. miejsce w UE pod względem prób samobójczych wśród najmłodszych. Tymczasem Ministerstwo Edukacji i Nauki usunęło ze swojej strony informacje o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111, podjęło też kroki, by link do strony telefonu nie był zamieszczany w podręcznikach szkolnych. Telefon prowadzony od prawie 15 lat przez Fundację Dajemy Dzieciom  Siłę jest bezpiecznym i zaufanym miejscem dla dzieci i młodzieży, w którym znajdują profesjonalną pomoc 24/7. Utrudnianie dostępu do informacji o telefonie jest działaniem na szkodę dzieci, dlatego Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę domaga się szerokiej akcji informacyjnej wśród dzieci i młodzieży i uruchamia w tej sprawie apel.

Link do apelu: Apel o dostęp do informacji o telefonie zaufania 116111! – Site (fdds.pl)

Trudną sytuację w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży potwierdzają również statystyki Fundacji, według których w minionym roku konsultanci telefonu zaufania 116 111 aż 885 razy interweniowali w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dziecka. To średnio ponad 2 interwencje dziennie. Tylko w pierwszej połowie 2023 roku takich interwencji przeprowadzili 497.

Utrudnianie młodym ludziom dostępu do informacji o telefonie zaufania 116 111, który codziennie pomaga dzieciom w kryzysie, i który ratuje ich życia, jest dla nas  niezrozumiałe i  jest działaniem na szkodę dzieci – mówi Renata Szredzińska, członkini zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Od lat telefon 116 111 wypełnia istotną lukę w systemie pomocy dzieciom w Polsce. W sytuacji, gdzie profesjonalna opieka jest ograniczona, a potrzeby młodych ludzi są coraz większe, MEiN powinno wspierać działania informacyjne dotyczące istniejących form pomocy – w tym telefonu zaufania 116111 –  a nie ograniczać dzieciom dostęp do informacji o miejscach, gdzie mogą liczyć na profesjonalne wsparcie – dodaje Szredzińska.

Numer 116 111 to ogólnopolski, bezpłatny, anonimowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Dla wielu młodych osób jest on często jedyną dostępną szansą na pomoc. Telefon 116111 został powołany decyzją MSWiA i UKE w 2008 r. i powierzony Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Jego uruchomienie jest wypełnieniem obowiązku wynikającego z członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

116 111 to miejsce, gdzie dzieci mogą szukać pomocy w anonimowy sposób, gdzie mogą znaleźć odpowiedzi na swoje pytania i rozmawiać z wykwalifikowanymi specjalistami. To także bezpieczne schronienie dla tych, którzy czują, że nie mają nikogo, z kim mogliby podzielić się swoimi emocjami i trudnościami. Pozbawienie dzieci informacji o numerze 116 111 to ryzyko, że ze swoimi problemami zostaną zupełnie same. Dlatego domagamy się przywrócenia w podręcznikach szkolnych informacji o telefonie zaufania 116 111.  Zbieramy podpisy i liczymy na solidarność i wsparcie – mówi Monika Kamińska.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę od blisko 15 lat prowadzi 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Linię tę w 2008 roku powołało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach zobowiązań Polski wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej. Decyzją MSWiA i Urzędu ds. Komunikacji Elektronicznej prowadzenie telefonu powierzono Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Gdy telefon był dofinansowany ze środków MSWiA (do 2021 roku, z przerwą w latach 2017-2019), ministerstwo kontrolowało jego działanie, sprawdzało zasady funkcjonowania, kwalifikacje personelu. Nigdy nie zgłosiło żadnych zastrzeżeń.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę jest członkiem międzynarodowej organizacji Child Helpline International, skupiającej organizacje prowadzące telefony zaufania dla dzieci z całego świata i tym samym spełnia wszystkie światowe standardy świadczenia pomocy telefonicznej i online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *