Absurdy burmistrzów Kętrzyna… – Magna Masuria

w dobie pandemii koronawirusa?

Burmistrz Ryszard Niedziółka w ostatnim czasie na swoim profilu w mediach społecznościowych udostępnił infografikę pod tytułem: „Kętrzyn w czasie epidemii COVID-19”, gdzie mamy cztery główne punkty z podjętymi działaniami. Dokładnie przyjrzeliśmy się tym działaniom i porównaliśmy je do tego, co rzeczywiście działo się w Kętrzynie.

Pytając mieszkańców o maseczki, uruchomienie komunikacji miejskiej czy kampanię #zostańwdomu usłyszeliśmy słowa: „lans, selfie, tylko na pokaz, betonowe koło ratunkowe”. Dlatego też postanowiliśmy przybliżyć jak to wszystko wyglądało okiem mieszkańca Kętrzyna.

Akt I: Początek pandemii – marzec

Początek restrykcji w Polsce z powodu pandemii koronawirusa przypada na początek marca. Zamykane są placówki edukacyjne, restauracje, miejsca, gdzie mogą gromadzić się ludzie. Wprowadzane są ograniczenia w sklepach.

10 marca zastępca burmistrza Maciej Wróbel podjął się działań na rzecz ochrony zdrowia w Kętrzynie. Zaczęło się od spotkań Miejskiego Sztabu Kryzysowego. Nie zabrakło relacji zdjęciowej w mediach społecznościowych z zastępcą na głównym planie.

Maciej Wróbel nie spoczął na tym i postanowił w swój sposób „zabłyszczeć”. Zorganizował serie konferencji prasowych, w których podawał nowe bieżące informacje dotyczące aktualnej sytuacji. Co robiły samorządy z ościennych gmin, a nawet władze powiatu kętrzyńskiego? Pisały zwyczajne informacje w formie postów, bo wiedzieli, że dotrą one do każdego. O restrykcjach i ograniczeniach mówiono w każdym serwisie informacyjnym.

14 marca w relacjach na Facebooku zastępca burmistrza pokazuje, jak jeździ ze Strażą Miejską i patroluje miasto. Urząd Miasta wrzuca na Facebook zdjęcie jak Straż Miejska zatrzymuje i spisuje młodzież. Dodany jest komentarz, że wspomniano o Kętrzynie w państwowej telewizji. W ciągu kolejnych dni Straż Miejska pojawiała się coraz rzadziej, o czym pisaliśmy w artykule „Działanie na pokaz…”

źródło: Facebook/Miasto Kętrzyn

Pani Agata:
Dobrze, że Straż Miejska działała, ale tylko chwilowo do informacji w mediach państwowych. I pytam się, po co był tam Zastępca? Dla lansu?

24 marca powrócił burmistrz Ryszard Niedziółka i ogłosił w komunikacie, że uczniowie otrzymają komputery. W tamtym momencie uczniowie spodziewali się, że komputery przyjdą szybko. Miasto otrzymało w ostatnim czasie laptopy dla uczniów, a niektóre samorządy w regionie robią już drugą turę dostaw.

26 marca Urząd Miasta ogłasza zawieszenie Komunikacji Miejskiej w Kętrzynie. Sukces? Okaże się dopiero w kwietniu jak powróci, ale to w następnym akcie.

Akt II: Pora na jakiś sukces? – kwiecień

źródło: Facebook/Miasto Kętrzyn

W kwietniu burmistrzowie podjęli serie działań na rzecz miasta, niektóre z nich stały się większym absurdem niż sukcesem. Najlepszym tego przykładem jest sklecenie na szybko „Pakietu dla biznesu”, który obwieszczono 3 kwietnia. Tego samego dnia w godzinach porannych do Urzędu Miasta wpłynęło pismo z inicjatywą radnych o ratowaniu lokalnego biznesu. Niestety burmistrz wystąpił z własną inicjatywą dla przedsiębiorców, gdzie chce odroczyć wszystko na późniejszy termin. W tym momencie to samo gwarantuje firmom Rząd w Tarczy Antykryzysowej – wystarczy wejść na serwis Rzeczypospolitej Polskiej gov.pl.

Lokalny przedsiębiorca: radni wykazali się bardzo ciekawą inicjatywą, która realnie może pomóc, a nawet uratować małe firmy w Kętrzynie, które przez obecną sytuację nie mają klientów i w ogóle nie zarabiają na własne utrzymanie. Odroczona płatność w późniejszym terminie prędzej czy później zabije małych przedsiębiorców.

14 kwietnia burmistrz Ryszard Niedziółka organizuje konferencje razem z prezesem spółki Kętrzyńskie Zakłady Odzieżowe W-A Andrzejem Wołosowskim obwieszczając akcję „Maseczki dla Kętrzyna”. Ogłoszono, że „nowa” Warmia uszyje maseczki dla wszystkich mieszkańców Kętrzyna. Pierwszą pulę otrzymali seniorzy mieszkający w Kętrzynie. Pozostali mieszkańcy nadal czekają na maseczki z „nowej” Warmii obiecane przez burmistrza.

16 kwietnia ponownie uruchomiono komunikację miejską w Kętrzynie. Zrobiono z tego wielką szopkę, a w głównej roli znów był Maciej Wróbel, który nie mógł powstrzymać się od selfie. Czy przywrócenie komunikacji miejskiej to wielki sukces czy powolna próba powrotu do normalności?

Również tego samego dnia Urząd Miasta ogłosił kolejny sukces obwieszczając w zdjęciach, że przyszła pierwsza i jak do tej pory jedyna partia maseczek z Warmii. Nie zabrakło kolejnego selfie zastępcy burmistrza Macieja Wróbla. Po spakowaniu pierwszych maseczek Maciej Wróbel od razu ruszył do miasta z fotografem…

Pani Helena:
Facet się stara wypromować siebie. Muszą być zdjęcia, musi być show

23 kwietnia briefing prasowy, gdzie Maciej Wróbel wraz z dyrektorem KCK Bartłomiejem Zdanowiczem mówią, że nie będzie imprez masowych w tym odwołane zostaną Dni Kętrzyna. Czy pieniądze wrócą z powrotem do Urzędu czy rozpłynęły się na inne, nieobwieszczone jeszcze cele?

30 kwietnia kolejna konferencja prasowa z udziałem obu burmistrzów, którzy ogłaszają informacje w sprawie obiektów sportowych oraz przedszkoli i żłobków.

Akt III: PR-owa żenada? – maj

źródło: Facebook/Miasto Kętrzyn

W maju widać jakby burmistrzowie wypalili się z działaniami w sprawie pandemii koronawirusa. Na początku miesiąca pojawiła się afera hejterska z urzędnikami miejskimi w tle oraz „personalne” zwalenie winy przez burmistrza Ryszarda Niedziółkę na mieszkańca Kętrzyna, zapominając przy tym, że błąd w sztuce popełnili jego pracownicy.

22 maja 2020 roku przejdzie do historii kętrzyńskiego cringe. Burmistrzowie czując presję spowodowaną brakiem maseczek z Warmii zorganizowali darmowe maseczki z programu „Maseczki dla Polski”. Konferencja prasowa, przywitanie śmigłowca, odbiór maseczek – wszystko to wyglądało żenująco w oczach zebranych mieszkańców, którzy jasno wyrazili obrzydzenie PR-owym działaniem obu burmistrzów.

Pani Agnieszka:
Nie takiej zmiany chciałam w Kętrzynie, to kpina co robią! Tylko zdjęcia i selfiki!

Podsumowanie

Powróćmy na koniec do infografiki umieszczonej przez Ryszarda Niedziółkę w social mediach. Widzimy tam takie punkty jak Facebookowa kampania „Zostań w domu”, gdzie przy tak wielkim natłoku informacji z różnych mediów gdzieś to przepadło, a jakieś środki na to pewnie przeznaczono?
Dodatkowo burmistrz ubolewa, że zmniejszyły się wpływy do kasy Urzędu Miasta, lecz nie zrobił nic w kierunku ratowania lokalnych firm. Nawet największe zakłady w Kętrzynie odczuwają straty przez pandemie koronawirusa. Niektórzy mali przedsiębiorcy noszą się z zamiarem zamknięcia działalności.
Pompa przy rozdawaniu maseczek i przywróceniu komunikacji miejskiej jest żenująca i nie wiem jak to skomentować sensownie bez ostrej krytyki.
Co do konferencji prasowych? Widać, że zastępcy burmistrza zależało na promowaniu się, chciał wyglądać nowocześnie w amerykańskim stylu. Jednak było to zbędne w dobie poważniejszych problemów trapiących Kętrzyn.

Burmistrzowie w oczach mieszkańców w ogóle nie poradzili sobie z zapewnieniem „bezpieczeństwa”. Jedyne, co było to promowanie się, które przyniosło żenadę i niesmak. Wizerunkowa klapa oraz techniczna porażka.

Jak czytelnicy oceniają działania burmistrzów w dobie pandemii koronawirusa?

9 thoughts on “Absurdy burmistrzów Kętrzyna…

  1. Panie Redaktorze przed zbliżającymi się wotum zaufania i absolutorium dla Burmistrza pokazywać więcej takich absurdów.
    Może to spowoduje refleksje w łonie Rady Miasta.

  2. Mała uwaga. Burmistrz jest tylko jeden. Ryszard Niedziółka wybrany przez mieszkańców. Dokładnie przez niewiele ponad 200 osób więcej niż głosowało na Hećmana. Pan Wróbel jest zastępcą, pomocnikiem, tym co został powołany przez burmistrza, żeby mu pomagać. To taki najemnik do pomocy. Dziwię się, że Niedziółka, który sam nie jest orłem samorządowym wybrał sobie zupełnego ignoranta samorządowego. Proszę mieć to na uwadze

  3. Tu pełna zgoda natomiast, Państwo Wróbel się ustawili wbrew pozorom spryciarze,jedno w Kętrzynie drugie w Barcianach.
    Ale tacy ludzie to nic innego jak szkodzą swoim przełożonym czyli Burmistrzowi Niedziolce i Wójt Kamińskiej i to trzeba rozumieć oraz widzieć.

  4. Czego się spodziewaliście po amatorach? Pan Niedziółka to początkujący samorządowiec, a Pan Wróbel tuba propagandowa. Z tej mąki chleba nie będzie. Posiedzą sobie, zarobią i tyle, żadnych inwestycji nie będzie.

  5. Ja się dziwie dla rządzących z PISu. Po jakiego groma Wam Maciej Wróbel na funkcji zastępcy burmistrza. Ten człowiek nie jest związany z Ketrzynem. Nie zna panującej sytuacji – problemów w Kętrzynie. To lepiej żeby na funkcji v-ce burmistrza pełnili pani Czechowa, czy Pan Rypina, czy Pan Mickiewicz. To sa nasi ludzie z PISu i urodzenie w Ketrzynie a nie przyfrunęli z poza Ketrzyna.

  6. Ja też się dziwię dla pis w kętrzynie. Dla mnie p. Czech powinna być zastępcą burmistrza. Ma gadane i jest niebrzydka. No Rypina trochę Ładniejszy, taki zaniedbany. A Mickiewicz chyba za stary.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *