BARCIANY: Gmina Barciany na 2455 miejscu w rankingu: „Gmina Dobra Do Życia”. – Magna Masuria

BARCIANY: Gmina Barciany na 2455 miejscu w rankingu: „Gmina Dobra Do Życia”.

16

Czytelnik, ukazującej się w powiecie kętrzyńskim papierowej gazetki, po lekturze kilku jej numerów doszedłby do wniosku, że okres mijającej kadencji to dla gminy Barciany jedno wielkie pasmo sukcesów i dobrych osiągnięć. Natomiast ktoś bardziej obznajomiony z barciańskimi realiami ma w tej sprawie zgoła odmienne zdanie. Kto więc ma rację? Właśnie w celu ustalenia, w jakim miejscu znajduje się dana gmina oraz dokonania oceny włodarzy i rad gmin, służą różnego rodzaju rankingi. Wydaje się, że najbardziej miarodajnymi i prestiżowymi rankingami to: Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce, Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” Pod Kątem Zrównoważonego Rozwoju oraz wymieniony w tytule Ranking Gmina Dobra Do Życia.

Zacznijmy od Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce. Ranking jest przygotowywany przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich we współpracy z Krajową Radą Izb Obrachunkowych oraz Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie. Jest on analizą kondycji finansowej wszystkich JST w Polsce. Jest instrumentem badania opinii na temat włodarzy gmin. W ustalaniu miejsc poszczególnych gmin bierze się pod uwagę 7 wskaźników: 1. Udział dochodów własnych w dochodach ogółem 2. Relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem. 3. Udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem. 4.Obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia. 5. Udział środków europejskich w wydatkach ogółem. 6. Relacja zobowiązań do wydatków ogółem. 7. Udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach ogółem. W rankingu tym Barciany za 2022rok (wyniku za 2023 rok jeszcze nie ma) plasuje się na 1422 miejscu na 1513 gmin wiejskich. Szczególnie niepokojące jest stałe „obsuwanie” się gminy. W 2016 roku było to 1079 miejsce, w 2018 roku 1305 miejsce, w 2021 roku 1349 miejsce.

Ranking Samorządów Rzeczpospolitej Pod Kątem Zrównoważonego Rozwoju to jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Zasady rankingu ustala niezależna kapituła, której przewodniczy prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych oraz przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej”. Ranking weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej i trwałości społecznej. W rankingu tym gmina Barciany plasuje się na 1237 miejscu na 1513 gmin wiejskich.

Ranking Gmina Dobra Do Życia opracowany został przez Serwis Samorządowy PAP-u. Autorzy przygotowali specjalny „algorytm syntetyczny wskaźnika jakości życia”, który pozwolił na ustalenie końcowych wyników. Ranking uwzględnia aż 63 wskaźniki szczegółowe m.in. atrakcyjność migracyjno-osadniczą, warunki mieszkaniowe, infrastrukturę wodociągową, dostępność opieki zdrowotnej, jakość edukacji, liczbę przedszkoli, dostępność zieleni i wiele innych. W tym rankingu gmina Barciany uplasowała się na 2455 miejscu na 2477 wszystkich gmin w Polsce.

Komentarz sam nasuwa się na klawisze komputera. Jednak od komentarza się wstrzymam, ponieważ będąc osobą niezależną i całkowicie bezstronną oraz ze względu na toczącą się kampanię wyborczą, wyciągnięcie wniosków z przedstawionych faktów pozostawiam czytelnikom – mieszkańcom gminy Barciany.

16 thoughts on “BARCIANY: Gmina Barciany na 2455 miejscu w rankingu: „Gmina Dobra Do Życia”.

 1. Na którym miejscu znajduje się gmina Barciany mówi samo za siebie że tam są potrzebne radykalne zmiany i 7 kwietnia mieszkańcy zadecydują czy chcą tych zmian czy jest im dobrze tak jak jest obecnie !
  Zmiany na lepsze są w rękach ludzi !!!!!

  1. Popatrz sobie na cały kraj a zwłaszcza na Warmińsko-Mazurskie Pogranicze zobaczysz tam że mało jest ciemniejszych punktów i te punkty dotyczą miast. Im ciemniejszy kolor ma gmina tym znaczy że jest lepsza do życia. Gminy miejsko-wiejskie i wiejskie mają jasny kolor czyli oznacza że jest słabo

 2. Gmina Barciany to szczyt nieporozumienia. Jedna z najbiedniejszych i najgorszych gmin w kraju, a Wójt w TK ogłasza osiągnięcie za osiągnięciem. Pani Wójt, Pani Kamińska o co tu biega. Kto tu kłamie.

 3. Totalna desperacja Kamińskiej, przed chwilą znalazłam na ganku list do mieszkańców od niej.
  Już nie kochani ale drodzy jest napisane.
  Droga to jest ona, a nie my.
  Podatki w górę. żeby na wypłatę nazbierać dla niej.
  Ale żeby w takiej konspiracji działać?
  Transparentna , ha, ha, ha

  1. Dodam – empatyczna liderka.
   Kabaret!
   A tak na poważnie!
   Barciany potrzebują spokoju.
   Nie bójcie się przy urnach wyrazić swego zdania
   Nikt was nie wy*****li z busa.

 4. Dodam ,że najważniejszym punktem programu wyborczego Kamińskiej było oddłużenie gminy.
  Przez 5 lat z długu wynoszącego na dzień 21. 12. 2018 r. 18 025 544,96 spłacono
  jedynie 1 019 08,68 . Aktualnie dług gminy na dzień 31. 12. 2023 r. wynosi 17 006 536,28zł co w przeliczeniu wynosi 203 801, 73 zł rocznie.
  A podatki maksymalnie podnoszone. Na co?

 5. ulizane kundelki trafił z komentarzem pod artykułem ,z tym wyjatkiem,że Pani Kopciuch już dawno pracuje w szkole i jest z grupy Pani Kupczak.A co do sekretariatu,to stanowisko zostało objęte po otrzymaniu poparcia Pani Wójt przez jednego z Radnych Trzeba byłoby zweryfikować wykształcenia niektórych pracowników z Urzędu Gminy Barciany,zatrudnionych podczas kadencji Pani Wójt.Glos oddaję na Panią Kupczak,dlaczego ?Bo jest empatycznym,sympatycznym człowiekiem i od lat zna problemy ludzi i gminy będąc nie tylko pracownikiem Gopsu,ale też w wcześniej jako sprzedawca .A co do pracy wójt i jej sukcesów,cóż kasę dostaje wyjątkową więc niech się wykazuje .

  1. W tym przypadku nie ma znaczenia od kiedy kto pracuje,oczywiście pragnę podkreślić, że kodeks wyborczy nie zawiera zakazu kandydowania do Rady Gminy osobie która pośrednio bądź bezpośrednio podlega organowi wykonawczemu (Wójtowi Gminy).
   A przypadku Pani Kopciuch taka zależność występuje mało tego mąż jest pracownikiem Urzędu Gminy.
   A Rada Gminy jest jednym z dwóch organów Gminy i pełni funkcję stanowiącą i kontrolną i tu rodzi się pytanie jak można kogoś skutecznie kontrolować jak się jemu podlega ?

 6. A była jakaś nadzieja. Została zmarnowana. Chociaż może ludziom tak jest dobrze żyć w prawie najgorszej gminie w Polsce. Kto to powiedział? „Łatwiej jest kogoś oszukać niż przekonać go, że jest oszukiwany” .

 7. Czy gmina jest dobra do życia nie potrzeba wielkich badań i rankingów, wystarczającym jest dobry organ węchu. W wielu miejscowościach dominującym doznaniem jest smród. A najbardziej śmierdzi w Barcianach zaraz obok urzędu gminy. No ale widocznie mieszkańcom (nieznacznej większości) jest z tym dobrze. Mnie nie jest dobrze więc wyjeżdżam. Do niezobaczenia pani wójt.

 8. Jest wynik wyborów i z tym nie powinno się dyskutować czy różnica między kandydującymi wynosi jak w przypadku Barcian 49 głosów czy byłaby 1 głosem reguły „gry” każdy startujący w wyborach znał.
  Natomiast może rodzić się pytanie czy tych reguł podczas wyborów przestrzegano ?
  Jeżeli by ktokolwiek miał takie wątpliwości ? może zgodnie z zapisami w Kodeksie Wyborczym w ciągu 14 od ogłoszenia wyników wyborów złożyć protest.

  1. Wydaje się, ze powodów do składania protestów nie ma. Ja jednak mam wrażenie, że wybory, w sensie ogólnym, są coraz mniej demokratyczne w tym sensie, że obecnie kandydat w jakichkolwiek wyborach nie posiadający odpowiednich funduszy nie ma żadnej szansy na wygraną. Chyba, że „załapie” się do „odpowiedniego” komitetu. wyborczego. Ale wtedy trudno mówi o niezależności kandydata. Podczas ostatnich wyborów odbyło się istne szaleństwo . „Portrety” niektórych kandydatów wisiały dosłownie wszędzie. W gminie Barciany stosunek wizualny można śmiało określić jak jeden do dziesięciu. W tej sytuacji moralnym zwyciężcą jest jednak pani Kupczak.

 9. W tym przypadku nie może się nic wydawać, trzeba to dokładnie sprawdzić i tyle bo jest to sprawa,której bagatelizować nie można.

 10. #GminaDobraDoŻycia bo leży blisko wrogiej nam Rosji gdzie życie z goła jest duźo gorsze a więc rzeczywiście z naszej strony Gmina Dobra Do Życia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *