BARTOSZYCE: Bielizna – koncert w Pubie Wiraż|25.06.2023 – Magna Masuria

25 czerwca w bartoszyckim Pubie Wiraż odbędzie się koncert ikoncznego trójmiejskiego zespołu muzyki alternatywnej, Bielizna.

Bielizna to zespół muzyczny, który pojawił się w połowie lat 80. i od razu zdobył uznanie jako jedna z czołowych formacji Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej. Ich muzyka, pełna połamanej rytmiki i niebanalnych tekstów, zyskała popularność zarówno wśród słuchaczy, jak i krytyków muzycznych.

Już pierwsza kompozycja zespołu, „Terrorystyczne Bojówki”, dotarła na drugie miejsce niezależnej listy przebojów nadawanej przez Rozgłośnię Harcerską. Debiutancka płyta zespołu, „Taniec Lekkich Goryli”, została entuzjastycznie przyjęta przez publiczność i krytyków, dzięki nawiązaniu do tajemniczego polskiego egzystencji lat 80.

Kolejne wydawnictwa, takie jak „Wiara, Nadzieja, Miłość i Inwigilacja”, „Tag” oraz „Pani Jola”, ugruntowały pozycję Bielizny na niezależnej scenie rock’n’rollowej. Zespół zdobył popularność również dzięki aktywności wokalisty Jarka Janiszewskiego, znanego jako Doktor. Jego prowadzenie koncertów, programów telewizyjnych, a także niestandardowe imprezy przyczyniły się do rozpoznawalności Bielizny.

W 2003 roku Bielizna we współpracy z Trzecim Programem Polskiego Radia wydała płytę „W Dzikim Kraju”, która otrzymała znakomite recenzje. Piosenka z tej płyty, „Zimny Wiatr”, stała się nieoficjalnym hymnem stoczniowców walczących o odzyskanie Stoczni Gdańskiej.

W październiku 2009 roku ukazała się płyta „Obrazki z wystawki”, która została ciepło przyjęta przez recenzentów. Jej teksty stanowiły gorzki komentarz do wydarzeń w kraju.

Bielizna konsekwentnie podąża własną drogą, tworząc niebanalną muzykę skierowaną do osób poszukujących rock’n’rollowej przygody. Ich działalność artystyczna jest uzupełniana przez koncerty oraz aktywność na platformach internetowych.

W 2018 roku, po 25 latach od premiery, zespół wydał kompaktową wersję płyty „Tag”, która wcześniej była dostępna jedynie na kasecie. O muzyce z tej płyty wypowiedział się nieżyjący, legendarny perkusista zespołu Rush, Neil Peart.

W 2019 roku zespół zaprezentował „Epitafium dla Piotra S.” – ponad 12-minutową kompozycję będącą hołdem dla człowieka, który podpalił się protestując przeciwko polityce rządzącej partii.

Rok 2021 przyniósł długo oczekiwane wydawnictwo w postaci koncertowego DVD, które można nabyć poprzez kontakt na Facebooku z Bielizną.Skład zespołu Bielizna to: Jarosław Figura (gitara), Krzysztof Stachura (gitara), Radovan Jacuniak (bas), Andrzej Jarmakowicz (perkusja) i Jarek Janiszewski (śpiew).

Wstęp na koncert w Pubie Wiraż kosztuje 50 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *