foeBET IV liga: Podsumowanie sezonu 2022/2023 – Magna Masuria

fot. Bogusław Zawadzki

W mieniony weekend zakończyły się rozgrywki forBET IV ligi w sezonie 2022/2023, więc jest to dobry czas na podsumowanie i garść statystyk. W 240 rozegranych 240 meczach padło aż 876 bramek, co daje 1 bramkę, co 24 minuty. To pokazuje jak ten sezon był intensywny, ciekawy i pełen zwrotów akcji, a sytuacja niektórych zespołów dopiero wyklarowała się w ostatnich trzech kolejkach.

Mistrzem ligi został GKS Wikielec, który w rundzie wiosennej pokazał niesamowitą formę nie przegrywając ani jednego spotkania! Z resztą w całym sezonie zespół z Wikielca doznał jednej porażki i to w drugiej kolejce w wyjazdowym spotkaniu w Mrągowie. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że GKS Wikielec jest III ligowym spadkowiczem, który bardzo szybko odbudował formę w wyższej lidze i z dumą będzie reprezentować nasz region w przyszłym sezonie.

Na drugim miejscu znalazła się Polonia Lidzbark Warmiński, która czuje niedosyt również po tym sezonie i stawia ją w roli faworyta na kolejny sezon, natomiast ostatnie miejsce na podium zamyka giżycki zespół GKS Mamry Giżycko, który po różnych turbulencjach w środku sezonu wyszedł na prostą. Warto w tym miejscu wspomnieć, że Mamry również w tym sezonie zaczynali ze statusem spadkowicza z III ligi. Jednak widać, że klub z Giżycka ma plan na siebie i wyznaczył sobie konkretne cele na przyszłe sezony, a ich kadra młodzieżowa niedługo może zdominować piłkarsko inne kluby w regionie.

Pierwszą piątkę zamyka kolejno zespół „żółto-czarnych” z Mrągowa oraz Jeziorak Iława. Podopieczni trenera Niedziółki udowodnili, że są jedną z poważniejszych sił w IV-ligowych rozgrywkach i nie można ich lekceważyć. Jeziorak Iława natomiast w drugiej części sezonu systematycznie zaczął odstawać od czołówki, a ostatnie potknięcia spowodowały tak niską lokatę.

Z IV-ligą żegnają się trzy zespoły: Olimpia Olsztynek – tegoroczny beniaminek rozgrywek, który walczył o utrzymanie do ostatniej kolejki rozgrywek i pomimo wygranej z Polonią Iłowo zabrakło im 1 punktu do pozostania w grze o IV-ligę. Następnymi zespołami, które spadają do klasy okręgowej jest Pisa Barczewo, a tabelę zamyka spadkowicz z III ligi Huragan Morąg.

Po jednym sezonie walki w III lidze wraca Concordia Elbląg, która również w ostatniej kolejce nie dała rady obronić utrzymania. Na otarcie łez, zespół z Elbląga 23 czerwca na stadionie Egger Stadion Miejski w Biskupcu rozegrał finał Wojewódzkiego Pucharu Polski z Tęczą Biskupiec.

Do IV-ligi po rocznej banicji wraca Mazur Ełk, który odbudował siły w klasie okręgowej, a awans zaliczył Constract Lubawa – zespół ten poza rozgrywkami piłkarskimi wywalczył Mistrzostwo Polski w Ekstraklasie Futsalu w sezonie 2022/2023.

W barażach o utrzymanie w forBET IV lidze zagrają dwa zespoły z IV-ligi oraz dwóch wicemistrzów z klas okręgowych. Polonia Iłowo, która uplasowała się na 13 pozycji rozegra mecz barażowy z Victorią Bartoszyce, natomiast Motor Lubawa [12 pozycja] zagra mecz barażowy z Zatoką Braniewo. Mecze barażowe zaplanowano w formule mecz i rewanż. Pierwszy mecz rozegrany zostanie w sobotę 24 czerwca, rewanż natomiast w środę 28 czerwca. Gospodarzem pierwszego meczu jest drużyna IV ligi, gospodarzem meczu rewanżowego jest drużyna z klasy okręgowej.

Poniżej prezentujemy końcową tabelę forBET IV ligi w sezonie 2022/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *