WAŻNY TEMAT: Kiedy powstanie ścieżka rowerowa Nowa Różanka -Solanka? – Magna Masuria

fot. Mapy Google

Zarząd Województwa jaki i lokalni samorządowcy coraz chętniej i częściej zachęcają mieszkańców lokalnych społeczności do różnych form aktywności fizycznych w tym między innymi do jazdy rowerem. Turystyka rowerowa w naszym regionie rozwija się coraz bardziej, a różnego rodzaju inwestycje pomagają ku temu, żeby rowerzystów było coraz więcej w naszym regionie. Nie tak dawno hucznie otwierano Mazurską Pętlę Rowerową, którą możemy objechać największe jeziora Pojezierza Mazurskiego, a także odwiedzić wiele ciekawych miejsc wokół Mrągowa, Giżycka, Węgorzewa czy też Piszu.

Jednak jest jedno miejsce w regionie Warmii i Mazur, gdzie zarówno lokalni samorządowcy jak i nasi reprezentanci w Sejmiku województwa prawdopodobnie zapomnieli o rozwoju aktywnej turystyki, a jest to budowa ścieżki rowerowej na trasie Nowa Różanka-Solanka, która docelowo ma łączyć ścieżką rowerową Kętrzyn z Węgorzewem i wpisywać się w szlak turystyczny Green Velo [utworzenie dodatkowego kierunku szlaku przez Węgorzewo-Kętrzyn-Święta Lipka-Reszel-Bisztynek-Lidzbark Warmiński].

Jak wiemy w latach 2006-2015, a szczególnie 2013-2015 trwałą rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 650 na odcinku Kętrzyn-Węgorzewo-Gołdap. Wówczas przy drodze wojewódzkiej tworzono dodatkowo ścieżki rowerowe, które miały się wpisywać w koncepcje utworzenia ogromnego szlaku rowerowego przez centrum Warmii i Mazur. Niestety na odcinku Nowa Różanka-Solanka taka ścieżka rowerowa nie powstała, a lokalnym mieszkańcom obiecywano, że taka infrastruktura powstanie niedługo.

W związku z tym, że powoli upływa kolejna kadencja, a ścieżki rowerowej jak nie było tak nie postanowiliśmy zwrócić się do Zarządu Dróg Wojewódzkich z pytaniem o to kiedy powstanie ów szlak rowerowy łączący definitywnie Kętrzyn z Węgorzewem.

Oto jaką odpowiedź otrzymaliśmy od ZDW w Olsztynie, w dniu 14 czerwca: dokumentacja projektowa dla zadania „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 650 na odcinku Nowa Różanka – Solanka w zakresie budowy ścieżki rowerowej” została opracowania w 2022 roku na zlecenie ZDW w Olsztynie. Dokumentacja zakłada budowę ścieżki rowerowej na długości 7,7 km. Koszt inwestycji według kosztorysu inwestorskiego z połowy roku 2022 wynosi ponad 13 mln zł. Ze względu na tak wysoki koszt, znacznie przekraczający możliwości budżetu Województwa w odniesieniu do wielu innych zadań aktualnie realizowanych na drogach wojewódzkich, realizacja tej inwestycji nie została ujęta w budżecie Województwa na rok 2023. ZDW w Olsztynie obecnie nie jest w stanie w sposób wiążący zadeklarować terminu jej realizacji.

Co państwo sądzą o utworzeniu ścieżki rowerowej na trasie Nowa Różanka -Srokowo? Czy państwa zdaniem taka inwestycja powinna zostać zrobiona jeszcze w tym roku?

Czytasz Magna Masuria – info-Kętrzyn24.pl? 
Wesprzyj nas! To właśnie dzięki takim osobom jak Ty – zaangażowanym i chcącym wiedzieć więcej nasza praca jest możliwa i ma sens. Dzięki Tobie możemy regularnie rozliczać lokalnych polityków, spokojniej patrzeć w przyszłość (oraz przeszłość) i być całkowicie niezależni od reklamodawców oraz biznesu.


Bank PKO Bank Polski
88 1020 3639 0000 8702 0221 7925

10 thoughts on “WAŻNY TEMAT: Kiedy powstanie ścieżka rowerowa Nowa Różanka -Solanka?

 1. Lidzbark Warmiński- Stoczek Klasztory- Bisztynek – Reszel – Święta Lipka- Kętrzyn – Gierłoż- Mamerki – Sztynort – Wegorzewo

 2. Nie przemyślanym pomysłem było poprowadzenie ścieżki rowerowej Green Velo z Lidzbarka Warmińskiego przez Pieszkowo – Gorowo Iławeckie – Sepopol – Korsze – Barciany , co tam z ATRAKCJE ???
  Tak jak wyżej pisze ” Obserwator ” Lidzbark,
  Stoczek , Reszel , Sw. Lipka , Gierłoż, Mamerki ,Sztynort . Różanka – Solanka nienajlepszy pomysł , wysokie koszty , jaka tu atrakcja ? rozsądniejsza Św. Lipka , Kętrzyn , Gierłoż , Mamerki , Sztynort !

 3. Za to na zatrudnienie Wróbla jako zastępcy dyrektora w podlegającym Województwu WORD w Olsztynie pieniądze są.

  1. A co to ma do rzeczy kto i gdzie pracuje? – wątroba boli – to do doktora; żal dupe ściska – to do doktor. I tak rekordy bezczelności oraz nepotyzmu w kwestii zatrudnienia bije partia „dobrej zmiany” – to klasa sama w sobie.

   1. Nerwowa reakcja jak na zwykłe stwierdzenie faktów, akurat w samorządach nepotyzm i korupcja to domena partii PO PSL.

     1. Wręcz przeciwnie, pokazuję, że pieniądze w Województwie są. Zastanawia mnie, dlaczego tak bronisz trutnia. Jesteś gejem?

 4. … ścieżka 100xTAK – duet radnych wojewódzkich (w tym jeden wiceprzewodniczący od „czegoś) p. HOMZA/PROKOP 100xNIE – za: brak drogi do Giżycka, brak obwodnicy miasta stołecznego Kętrzyna i zaśmiecanie krajobrazu W-M paskudnymi bilbordami z wizerunkiem strzykawki…

 5. Nie było stanowiska z-ca dyrektora WORD w Olsztynie ale dla układu stworzono stanowisko pracy dla Wróbla a środki finansowe można było przeznaczyć na kontynuacje budowy ścieżki rowerowej j N.Rózanka – Solanka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *