BARTOSZYCE: Kliknięcie w nieznany link kosztowało 2 tys. zł – Magna Masuria

BARTOSZYCE: Kliknięcie w nieznany link kosztowało 2 tys. zł

0

Smartphone.

Trudnią się oszukiwaniem ludzi. Śledzą portale aukcyjne i odpowiadają na ukazujące się ogłoszenia sprzedaży nawet najdrobniejszych przedmiotów. Często kontaktują się w przeciągu kilku chwil od publikacji ogłoszenia. Działają sprawnie, pewnie i mają jeden cel – dostać się do konta bankowego ofiary i ukraść ile się da. Nieświadome ofiary oszukańczego procederu klikają w przesłane im linki, podają swoje wrażliwe dane i zamiast otrzymać należność za sprzedawane rzeczy, tracą pieniądze. Dokładnie tak oszukano 25 – latkę, kobieta straciła 2 tys. zł.

W środę, (16.03.22r.), do komendy policji zgłosiła się 25 – latka z Bartoszyc. Kobieta została oszukana. Oszust wykorzystał chwilę jej nieuwagi i ukradł z jej konta 2 tys. zł.

Ta historia, jak wiele podobnych rozpoczęła się od wystawienia przez 25 – latkę przedmiotu na sprzedaż na popularnym portalu aukcyjnym. Następnie ze sprzedającą skontaktował się kupujący, a tak naprawdę oszust. Prosił o podanie adresu e – mail. Wysłał tam pewien link. To narzędzie, które miało służyć do zaakceptowania płatności za wystawiony towar z pominięciem portalu aukcyjnego, a wszystko, by szybciej otrzymać należność. 25 – latka kliknęła w link i podążała za instrukcją umieszczonego tam formularza. Podała swoje wrażliwe dane i zalogowała się do bankowości internetowej. W ten sposób otworzyła oszustowi drogę do dysponowania zgromadzonymi tam pieniędzmi. Tylko, dlatego że miała ustawiony limit dziennych wypłat, oszust zdołał ukraść jej 2 tys. zł, w przeciwnym razie mógłby pozbawić kobietę wszystkich oszczędności.

Uwaga!

Nigdy nie otwieraj nieznanych linków i nie podawaj danych – szczególnie tych, związanych z płatnościami online i dostępem do bankowości internetowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *