Burmistrz umie liczyć? – Magna Masuria

Czyli: Kto ma rację w tym sporze, burmistrz czy mieszkaniec?

– Będziemy dalej czynić kroki prawne po to, żeby obronić mieszkańców przed tą niesłuszną i niesprawiedliwą podwyżką cen za odpady komunalne – mówił, na zakończenie swojego wystąpienia, mieszkaniec miasta Stanisław Kulas.

https://www.youtube.com/watch?v=kML8_0jIU2s&t=1s

– Jesteśmy w Polsce ewenementem. Są trzy gminy mające 32 zł za osobę miesięcznie i my 31,80 zł. To naprawdę „ktoś” czegoś nie policzył. Dziękuję bardzo.

Burmistrz Miasta Ryszard Henryk Niedziółka podniósł rękę.

Przewodniczący Rady Miejskiej Rafał Rypina zapytał: – Pan Burmistrz informacja, tak?

Ryszard Niedziółka: Ja muszę powiedzieć troszeczkę na to, co Pan tutaj twierdzi Panie Kulas, ponieważ ja pokazywałem na poprzedniej sesji Pana wyliczenia. One się w ogóle mijają z tym, co Pan dzisiaj mówi. Dlatego nie bardzo rozumiem, o czym Pan mówi i te wyliczenia, żeby było jasne, to nie jest tak, że to były Pańskie, bo tam są ludzie, którzy z Panem pracowali i one były [wspólnie] robione. Ja Panu wtedy na poprzedniej sesji mówiłem o tym, że zgodnie z Pana danymi i z Pana wyliczeniami stawka, którą można byłoby na podstawie tych wyliczeń wyliczyć, to byłaby prawie dokładnie taka sama, jaką przyjęliśmy my w uchwale. Jeżeli chodzi o uchwałę, to chciałbym państwa radnych i mieszkańców poinformować, że RIO pozytywnie zaopiniowało tę uchwałę a organ nadzorczy nie wniósł zastrzeżeń i zatwierdził. W związku z tym takie wnioski, moim zdaniem, w tej chwili, są tylko populistyczne i bezprzedmiotowe i tylko tyle. Dziękuję bardzo.

Stanisław Kulas podnosi rękę zgłaszając się do głosu.

Rafał Rypina: W tym momencie nie ma dyskusji przestawiamy tylko informacje.

Stanisław Kulas: Informacja.

Rafał Rypina: Ma Pan minutę.

Stanisław Kulas: Szanowni Państwo Radni. Jeżeli RIO zaopiniowało pozytywnie, my to zaskarżymy do sądu administracyjnego. Takie mamy prawo, jako mieszkańcy. Ja tylko Państwu zwracam uwagę, na błędy w wyliczeniach. I te błędy w wyliczeniach były również robione poprzednio. To, o czym mówił Pan Burmistrz, to było wyliczenie Spółki „Komunalnik”, która pokazywała, jakie powinny być ceny przy tych założeniach, które zostały jej dane, czyli bez zmiany całego systemu. Natomiast, jeszcze jest jedna taka rzecz, która tutaj też wymaga sprostowania. Ponieważ część radnych i poprzedni burmistrz zdawali sobie sprawę tego, z wad tego systemu, wobec tego nie podchodzili do tej podwyżki, ponieważ wiedzieli, że w przypadku jej wprowadzenia, ci mieszkańcy, którzy deklarują [odpady] muszą płacić za przedsiębiorców. Gdzie tu państwo widza sens? Bo ja kompletnie nie widzę sensu, żeby mieszkańcy płacili za przedsiębiorców, każdy z was [obecnych]. Przecież rodzina czteroosobowa musi płacić prawie 100 zł [więcej w porównaniu do początku 2019 r.]. O czy wy mówicie Państwo? 1600 kilo [śmieci wytwarza rodzina czteroosobowa]? Ile wam wyjdzie w tej chwili cena za kilogram śmieci? Trzeba się naprawdę poważnie zastanowić!

Od redakcji.

Przedstawiliśmy stenogram i wideo z tej dyskusji, starając się zachować zgodność stenogramu z przedstawionym wideo. Proszę nie zwracać uwagi na styl wypowiedzi adwersarzy, ponieważ język mówiony, zwłaszcza w ferworze dyskusji, różni się od języka pisanego.

Pełny tekst wniosku, który został złożony do protokołu rady miejskiej, przedstawiliśmy w artykule Przeciwko niesprawiedliwym, zawyżonym cenom śmieci. Tabelę z analiza kosztów odpadów udostępniliśmy w artykule Ta podwyżka jest niesprawiedliwa! Tam znajduje się również lista artykułów, w których  pisaliśmy o tej niesprawiedliwej podwyżce

5 thoughts on “Burmistrz umie liczyć?

  1. Panie Ryszardzie, kończ waść i wstydu oszczędż bo śmieją się ludzie którzy na Pana głosowali, żenada, jest Pan w ogóle nie przygotowany na zarządzanie miastem, przerosło to Pana. Obstawił się Pan ludżmi którzy też nie mają pojęcia jak skalkulować cenę śmieci dla mieszkańców, wstyd!, wstyd!. Hećman był od Pana mądrzejszy , nie ruszał tak drażliwego tematu bo wiedział czym to pachnie. Ta chciwość Pana nie zna granic, temat ciągnie się łyżeczką a nie chochlą, ale Pan chce za jednym razem obciążyć mieszkańców kosztami śmieciowymi i być może przeznaczyć kasę na inne cele??? np, medialne.

  2. Rysiek N. zarządzanie miastem to nie sprzedaż telewizorów. To coś więcej. Może lepiej żebyś dalej sprzedawał te telewizory. W sumie w Kaliningradzie nieźle ci szło.

    1. nie wiem czy dobrze – szybciej skończył niż zaczął . Tak samo w Lwowie baterie – szybciej skończył niż zaczął .
      pzdr

  3. Do życzliwego. Zgadza się, ten gość jest tak słaby, że dochody z podwyżki za śmieci nawet nie wliczył do projektu budżetu na 2020 rok. Jak mu jeden radny wytknął ten błąd, to ustami skarbniczki powiedział, że nic się nie stało i wliczy to innym razem. Ten gość o samorządzie ma mglistą wiedzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *