Cenzura na sesji rady miejskiej? – Magna Masuria

„Wolne wnioski, informacje, oświadczenia”, to punkt sesji gdzie mieszańcy mogą zabrać głos w sprawach, które ich dotyczą. Jako trzeci wystąpił pan Krzysztof Głusiec długoletni mieszkaniec Kętrzyna:

„Szanowni mieszkańcy, radni miasta i burmistrz miasta Kętrzyn.

W związku z rozpowszechnianiem nieprawdziwych informacji i pomawianiem osób zaangażowanych w zbieranie podpisów na „Kartach podpisów mieszkańców Kętrzyna, popierających wniosek o przeprowadzenie referendum, w sprawie odwołania Burmistrza Miasta Kętrzyn Ryszarda Henryka Niedziółki przed upływem kadencji”, zwanych dalej „kartami poparcia referendum”, informuję, że próby, niezgodnego z prawem wpływania na proces referendum i pomawiania inicjatorów referendum zostały skierowane do oceny prawnej. Po uzyskaniu opinii prawnej sprawy skierujemy do organów powołanych do kontroli przestrzegania prawa.

Informujemy, że każda osoba, która wpisze się na kartę poparcia referendum ma zapewnioną ochronę prawną swoich danych osobowych. Karty poparcia referendum są przekazywane pełnomocnikowi inicjatora referendum, który zabezpiecza je przed dostępem osób niepowołanych. Będą przekazane wyłącznie komisarzowi wyborczemu w Olsztynie. Żadna inna osoba nie ma i nie będzie miała dostępu do podpisanych kart poparcia referendum.

Ponadto informuję szanownych mieszkańców miasta Kętrzyn, że przedmiotem zamierzonego referendum w Gminie Miejskiej Kętrzyn jest odwołanie Burmistrza Miasta Kętrzyn Ryszarda Henryka Niedziółki przed upływem kadencji.

Uzasadnienie odwołania: Podwyżki opłat…”

W tym momencie przewodniczący rady przerwał wypowiedź mieszkańca a następnie po krótkiej burzliwej dyskusji odebrał mu głos twierdząc, że informacja była już na poprzedniej sesji? Pan Głusiec twierdził, że tej informacji, którą ma wygłosić jeszcze nie było.

Pełna wypowiedź pana Krzysztofa Głusiec dostępna jest na nagraniu z sesji http://bip.miastoketrzyn.pl/140/1296/XXIII_Sesja_Rady_Miejskiej_w_Ketrzynie/ lub https://hdsystem.pl/fms/video/index.php?streamName=ketrzynumsesja  o czasie 4:40:21 od początku nagrania wideo. Data i godzina w prawym górnym rogu ekranu 2020-02-24 20:42:40

Czy przewodniczący rady zastosował cenzurę prewencyjną? Zapytaliśmy pana Krzysztofa a on przekazał nam pełny tekst swojej drugiej części wypowiedzi, którą miał odczytać:

Szanowni mieszkańcy miasta Kętrzyn.

Informuję, że przedmiotem zamierzonego referendum w Gminie Miejskiej Kętrzyn jest odwołanie Burmistrza Miasta Kętrzyn Ryszarda Henryka Niedziółki przed upływem kadencji.

Uzasadnienie odwołania:

 1. Wprowadzenie podwyżki opłat dla mieszkańców, w tym wysokiej i nieuzasadnionej podwyżki opłat za odpady komunalne.
 2. Spowodowanie strat z powodu przegranych spraw sądowych z mieszkańcami miasta oraz wycofanie z sądu sprawy strat w spółce komunalnej.
 3. Niezgodne z interesem mieszkańców zatrudnianie pracowników na stanowiskach w spółkach i urzędzie miejskim, brak przeciwdziałania bezrobociu i niskim wynagrodzeniom.
 4. Nieuzasadnione koszty i wydatki na inwestycje.
 5. Zadłużanie Gminy Miejskiej Kętrzyn.

Podpisał: w imieniu inicjatorów referendum – mieszkańców Kętrzyna, Pełnomocnik inicjatora referendum, Stanisław Kulas /-/”

Sprawdziliśmy. Okazało się, że pan Krzysztof miał rację. Tej wypowiedzi do tej pory nikt nie przedstawił. Przewodniczący tego nawet nie sprawdził i bezprawnie zabrał prawo głosu mieszkańcowi. Zastosował cenzurę prewencyjną. Czekamy teraz na wyjaśnienie przewodniczącego rady miejskiej.

5 thoughts on “Cenzura na sesji rady miejskiej?

 1. Dobrze że na tej stronie można się wypowiedzieć. Bo u Majchrzaka wpisy rzetelne od mieszkańców są blokowane. Ot tak się przedstawia rzetelność dziennikarska Majchrzaka, zamieszcza to co jest jemu wygodne..

 2. A co ten Pypina potrafi wydobyć słowo z siebie. W starostwie chodzi przestraszony korytarzami aby go ludzie nie atakowali za opieszałość pracowników.

 3. Szanowni państwo,to ze jestescie grupa która zlozla wniosek oprzeprowadzenie referendu , wcale nie oznacza iz mozecie omijac przepisy, ktore traktują o jego przeprowadzeniu.
  Przywoluje art.29 ust.2 zabrania się prowadzenia kampanii referendalnej na terenie: pkt 1 / urzędów admistracji rzadowej i s a m o r z a d o w ej oraz sądów .
  W tym prypadku p. Przewodniczący trochę za późno zareagował.

 4. Czy ktoś już zauważył, że redachtor z tygodnika kętrzyńskiego, banuje użytkowników, którzy nieprzychylni są obecnej władzy?
  Wszystkich użytkowników, którzy potrafią krytycznie odnieść się do postępowania burmistrza?
  Kasuje również wszystkie komentarze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *