Ciekawe zjawisko pogodowe w pobliżu Kętrzyna – Magna Masuria

Ciekawe zjawisko pogodowe w pobliżu Kętrzyna

0

28 maja na portalu Mazurscy Łowcy Burz udostępnione zostało nagranie Kamila Zawadzkiego pokazujące tajemnicze zjawisko pogodowe. Chmury układały się w kształt trąby powietrznej, jednak internauci opowiedzieli, że jest to zupełnie inne zjawisko pogodowe związane z występowaniem trąb powietrznych.

Zaprezentowane zjawisko to chmura „scud cloud”, która formuje się nad obszarami o bardzo dużym, lokalnym nagromadzeniu wilgoci przy jednoczesnym występowaniu niskiego poziomi kondensacji pary wodnej. Taka sytuacja występuje przede wszystkim w obrębie oddziaływania chłodnego i wilgotnego prądu zstępującego w chmurze cumulonibus – opisują Mazurscy Łowcy Burz.

Jak podają we wpisie zjawisko było obserwowane w okolicach godziny 13:30-14:00. Pierwsze przelotne opady występowały jednak w tym obszarze już około godziny 11:00, a więc zasiliły już ten obszar w pewną ilość wilgoci, a kolejna porcja pojawiła się właśnie w godzinach popołudniowych. Wyraźniejszy spadek temperatury w zasięgu prądu zstępującego i bardzo duże nagromadzenie wilgoci w rejonie lasu po dwóch porcjach opadów, doprowadziły do tego, że kondensacja pary wodnej, prowadząca do formowania się chmury następowała praktycznie z powierzchni ziemi. Takie zjawisko nie powoduje zniszczeń i nie jest groźne.

źródło: Mazurscy Łowcy Burz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *