Kolejna, historyczna perełka odkryta – Magna Masuria

Kolejna, historyczna perełka odkryta

0

Niedawno informowaliśmy o odnalezieniu pod podłogą w pokoju nauczycielskim fragmentów gazety z 1907 roku. Jak się okazało, to nie koniec ciekawych odkryć w naszej szkole. Tym razem za deską przypodłogową w jednej z sal na pierwszym piętrze nasi konserwatorzy podczas remontu natrafili na niewielką, tekturową karteczkę z napisami wykonanymi ozdobną czcionką w języku niemieckim.

źródło: I Liceum Ogólnokształcące im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie

Jak zwykle nieoceniony okazał się nasz nauczyciel języka niemieckiego, pan Dariusz Cudziło, który ustalił, że odnaleziony dokument to zaproszenie na Bal Towarzystwa Rastenburskiego połączony z Uroczystością Dobroczynną. Zaproszenie pochodzi z 1931 roku i informuje, że bal odbędzie się w hotelu Thuleweit w naszym mieście. Wstęp na uroczystość wynosiła pół marki, a podczas balu odbyć się miała zbiórka dobrowolnych datków, które zostaną przekazane rastenburskiej Komisji ds. Ubóstwa. Bal i zbiórka miały odbyć się w hotelu Thuleweit. Hotel znajdował się na Nowym Rynku na ulicy Angerburger (dzisiaj rondo im. Jana Pawła II). Był jednym z najokazalszych w mieście, posiadał dużą salę restauracyjną, na której odbywały się występy oraz bale.

Z historycznego obowiązku należy przypomnieć, że początek lat trzydziestych XX wieku związany był z bardzo dotkliwymi skutkami wielkiego kryzysu gospodarczego. Prusy Wschodnie w sposób szczególny dotknął kryzys: potężne bezrobocie, niski poziom życia mieszkańców, brak dostatecznego wsparcia ze strony państwa. Dodatkowo niedostateczne uprzemysłowienie regionu powodowało, że dużo mieszkańców ledwo wiązało koniec z końcem. Jak możemy przeczytać w monografii poświęconej naszemu miastu „w Prusach Wschodnich zarobki w 1930 r. wynosiły zaledwie 61,7% wielkości krajowych” („Kętrzyn. Dzieje miasta”, praca zbiorowa pod red. St. Achremczyka, Kętrzyn 2016, s. 379.) Dlatego niezwykle popularne w tym czasie stały się publiczne zbiórki na rzecz biednych.

Tak więc, jak pisaliśmy ostatnio, nasz ponad stuletni budynek kryje jeszcze niejedną tajemnicę czekającą na swoje odkrycie.

źródło: I Liceum Ogólnokształcące im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *