Dlaczego miasto Kętrzyn nie podpisało umowy? – Magna Masuria

Dlaczego miasto Kętrzyn nie podpisało umowy?

4

Burmistrz Miasta Kętrzyn napisał do naszej redakcji pisemnie na artykuł: „Kolejne zmarnowane pieniądze przez Niedziółkę?” , gdzie twierdzi, że podaliśmy nieprawdę. Twierdzi, że wnioski zostały złożone w 2017 roku, a środki zostały wykorzystane w 2018 roku. To prawda, poprzedni burmistrz wykorzystał pieniądze z dofinansowania.

Lecz my pisaliśmy o wnioskach z 2019 r. korzystając z listy projektów wybranych do dofinansowania w ramach konkursu z Urzędu Marszałkowskiego, w czasie, gdy burmistrzem jest już Niedziółka.

Miasto Kętrzyn zdobyło ze złożonego projektu 65,90 punktów. Zagłębiając się w treść można odczytać adnotację, która brzmi następująco: „Projekt rekomendowany do dofinansowania – rezygnacja z podpisania Umowy”. Czy jest to związane z rozwiązaniem działu OZE w KOMEC-u? Przedstawiona kwota do wykorzystania to zero złotych. Czy wynika to z tego, że miasto Kętrzyn nie zorganizowało przetargu na projekt: „Odnawialne źródła energii w Gminie Miejskiej Kętrzyn”.

O złotych dofinansowania bo zrezygnowano z podpisania Umowy, dlaczego?

Wiemy już z doświadczenia, że obecna władza ma problemy z tworzeniem przetargów czy ogłoszeniem jakichkolwiek konsultacji jak to było w przypadku konsultacji z rodzicami na temat nowych cen publicznych żłobków w Kętrzynie czy z przetargami na elektryczne skutery dla Straży Miejskiej.

Jednak przyjrzyjmy się dla całej listy projektów złożonych do Urzędu Marszałkowskiego. Miasto Kętrzyn uzyskało jeden z lepszych wyników, jedynie Gmina Węgorzewo uzyskała więcej punktów. Sprawdźmy jak wypadły pozostałe samorządy z naszego województwa:

Gmina Jeziorany uzyskała kwotę dofinansowania w wysokości 3 071 815 zł, a liczba punktów uzyskanych przez gminę wynosi 65. Gmina Jeziorany dostała dofinansowanie po procedurze odwoławczej.

Kolejnym samorządem jest Gmina Mrągowo. Uzyskana kwota to 913 574,71 zł, a ilość punktów 57. Uzyskali środki tak samo jak Gmina Jeziorany po procedurze odwoławczej.

Gmina Kętrzyn, uzyskała kwotę 390 713,89 złotych dofinansowania do budowy instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej w Karolewie, Wilkowie, Biedaszkach i Nakomiadach – ilość uzyskanych punktów 63,33.

Gmina Węgorzewo uzyskała na fotowoltaike kwotę 183 046,14 zł dofinansowania, ale tak jak wspominaliśmy wcześniej uzyskała najwięcej punktów bo aż 69,96.

Gmina Miasto Mrągowo pozyskało z Urzędu Marszałkowskiego kwotę 802 074,96 zł dofinansowania na budowę instalacji fotowoltaicznych – liczba punktów 54

Gmina Piecki zaś otrzymała 700 761,71 zł dofinansowania, a uzyskana ilość punktów to 50.

I teraz rodzi się pytanie? Dlaczego nie podpisano umów na dotację? W rozmowach kuluarowych dowiedzieliśmy się, że miasto mogło otrzymać ogromne pieniądze, nawet do 1,5 miliona złotych. Patrząc na powyższe dofinansowania dla innych gmin było to możliwe. Pytamy ponownie: Kto zawinił, że nie podpisano umów i nie wykonano przetargu?

4 thoughts on “Dlaczego miasto Kętrzyn nie podpisało umowy?

  1. A gdzie są specjaliści zatrudnieni przez NIwedziółke w Urzędzie do pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych?

  2. A może nie było planu naprawczego albo audytu, wykonanego przez firmę zewnętrzną. Bez tego nasz byznesmen ani rusz.

  3. Tak jak mówiłem, Hećman i Niedziułka, dwaj nieudacznicy którzy zaprzepaścili środki dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego. Przypomnę, dofinansowanie do termomodernizacji budynku KTBS przy ul. Traugutta, na kwotę 1,5 mln złotych zrezygnował pan prezes Godlewski. Fotowoltaika na siedmiu budynkach KTBS w kwocie ponad 300 tys złotych też nie zrealizowana prze pana Godlewskiego i Degórskiego. Niestety, brak osób kompetentnych do realizacji przedsięwzięcia, wstydzcie się panowie, zaprzepaszczacie pieniądze dla Kętrzyna, które być może już nie będą zaoferowane w kolejnym rozdaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *