Dzień Bezpiecznego Internetu
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to coroczne wydarzenie organizowane z inicjatywy Komisji Europejskiej. Bezpieczeństwo w sieci staje się coraz większym wyzwaniem. Zdalne lekcje, zdalna praca, wirtualne urzędy i sklepy – nasze życie przenosi się coraz bardziej do internetu i tym ważniejsze stają się wydarzenia, takie jak Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI).
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzimy w Polsce już po raz 18 sty!
Święto obchodzone jest w drugim dniu, drugiego tygodnia, drugiego miesiąca roku. W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu wypada 8 lutego, jednakże wydarzenia organizowane w ramach tej akcji trwają do końca marca.
Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i lokalnym.
Obchodom święta towarzyszą liczne wydarzenia edukacyjne, które dążą do upowszechniania wiedzy dotyczącej problematyki bezpieczeństwa w internecie w szczególności dzieci i młodzieży.
Główny celem Dnia Bezpiecznego Internetu jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz:
- bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych,
- zaznajomienia rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online,
- promowania pozytywnego wykorzystywania internetu wśród wszystkich użytkowników sieci.
Konferencja z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2022
Centralnym punktem obchodów jest konferencja, adresowana do przedstawicieli sektora edukacyjnego, organizacji pozarządowych oraz praktyków pracujących z dziećmi. Ze względu na trwającą epidemię, w 2022 roku konferencja z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2022 odbędzie się 8 lutego o godz. 16.00, wyłącznie w formule online.
Transmisja będzie dostępna bez konieczności logowania na stronie dbi.pl oraz na platformie facebook na profilu Polskiego Centrum Programu ‘’Safer Internet”.
Zgłoś inicjatywę na rzecz bezpieczeństwa w sieci
Jak co roku, organizatorzy zapraszają do udziału placówki oświatowe i kulturalne – szkoły, biblioteki, domy kultury, a także firmy i osoby prywatne. Organizatorzy zachęcają, aby w tym roku, ze względów bezpieczeństwa, wydarzenia odbywały się głównie za pośrednictwem internetu. Taka forma obchodów DBI może być więc dobrą okazją do nauki twórczego i bezpiecznego wykorzystania potencjału tkwiącego w cyfrowych technologiach.
Lokalne inicjatywy organizowane w ramach DBI można zgłaszać do końca marca 2022 r. za pomocą elektronicznego formularza dostępnego na stronie DBI.pl.
Co można zgłosić?
Wśród zgłaszanych inicjatyw mogą znaleźć się m.in.:
- wykłady online,
- webinaria,
- kampanie edukacyjno-informacyjne,
- konkursy.
Nie planujesz zgłosić żadnej inicjatywy? Weź udział w jednej z nich!
Na stornach wydarzenia można sprawdzić wszystkie wydarzenia organizowane w ramach DBI. Tych, którzy chcieliby zobaczyć, ile inicjatyw zgłaszanych jest w poszczególnych regionach Polski, odsyłamy do mapy, na której na bieżąco aktualizowane są te informacje: https://www.saferinternet.pl/dbi/mapa-inicjatyw-dbi.html
DBI to świetna okazja aby utrwalić kilka podstawowych zasad cyberhigieny!