Dzień Flagi – 2 maja – Magna Masuria

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony został 20 lutego 2004 roku. Jest to święto ustanowione na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 roku, obchodzone pomiędzy pierwszym a trzecim maja. Wybór tej daty nie jest przypadkowy, ponieważ pomysłodawcom chodziło o dzień, kiedy Polaków ogarniają refleksje o wielkich dokonaniach w historii Polski i przede wszystkim chcieli wypełnić dzień pomiędzy dwoma ważnymi świętami. Dzień Flagi nie jest dniem wolnym od pracy.

15 październik 2003, to data kiedy do Sejmu wpłynął poselski projekt autorstwa posła Edwarda Płonki, który dotyczył zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP. Projekt miał ustanowić między innymi Dzień Flagi RP. Początkowo w toku prac legislacyjnych Senat RP zaproponował zmianę z Dnia Flagi na Dzień Orła Białego. Ostatecznie do takiej zmiany nie doszło i ustanowiona została pierwotna nazwa.

2 maja Polacy świętują zazwyczaj wywieszając Polskie flagi na oknach, balkonach, drzwiach, samochodach czy w ogrodach. Dzień ten kojarzony jest też z różnego rodzaju manifestacjami patriotycznymi i wydarzeniami.

Fladze Rzeczypospolitej należy się specjalny szacunek. Zawieszając takową należy dołożyć wszelkich starań, aby nie dotknęła chociażby na chwilę ziemi lub wody. Gdy występują silne wiatry lub burze, flagę należy zdjąć i zawiesić ponownie dopiero po ich ustąpieniu. Kategorycznie zabronione jest jakiekolwiek znieważanie Flagi Rzeczypospolitej, skutkować może to surowymi karami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *