Zbigniew Homza przywiózł Święty Ogień na Warmię i Mazury – Magna Masuria

Zbigniew Homza przywiózł Święty Ogień na Warmię i Mazury

2

1 maja w Wielką Sobotę w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie odprawiono ceremonię zstąpienia Świętego Ognia, która rozpoczyna obchody prawosławnej Wielkanocy. Wierni wierzą, że znajdująca się w świątyni lampa zapala się w nadprzyrodzony sposób. Ogień ten jest następnie przekazywany do kolejnych miast i państw, w tym do Polski.

O godzinie 21:00 Święty Ogień, dzięki Stowarzyszeniu Bractwa Świętego Ognia, dotarł do Katedry Metropolitalnej Św. Marii Magdaleny. Wysłannik z Jerozolimy przekazał Święty Ogień na ręce Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Prawosławny Metropolita Warszawski i Całej Polski. W uroczystości przekazania Świętego Ognia uczestniczyli wierni z całego kraju w tym przedstawiciele Warmii i Mazur, reprezentowani przez Zbigniewa Homze – radnego Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Metropolita Sawa z radością przyjął pozdrowienia oraz był wielce wdzięczny, że po raz kolejny pan Zbigniew Homza przyjeżdża kolejny rok z rzędu jako emisariusz Świętego Ognia z Warmii i Mazur.

Następnie pan Homza ruszył w drogę do cerkwi prawosławnych zlokalizowanych w Olsztynie, Mrągowie oraz Kętrzynie. W Kętrzynie Święty Ogień również został przekazany wysłannikom z parafii Korsz, Giżycka i Kruklanek.

2 thoughts on “Zbigniew Homza przywiózł Święty Ogień na Warmię i Mazury

  1. w dawnych czasach u Mazurów istniał kult ognia ( pogański), w określonych ( najczęściej niedostepnych miejscach ) istniały ogniska pilnowane przez strażniczki ognia, zwyczaj ten przetrwał do prawie naszych czasów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *