25 września 2021

info-Kętrzyn24

Najważniejsze informacje z powiatu kętrzyńskiego

Dzisiaj beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej

Dwoje nowych błogosławionych zyska dzisiaj Kościół katolicki: w południe w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie rozpocznie się msza beatyfikacyjna kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej. W uroczystościach weźmie udział około 7 tysięcy ludzi, wśród nich: przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą na czele. Liturgii przewodniczył będzie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.

Eucharystię będzie koncelebrowało 600 księży, 80 biskupów z Polski, w tym m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, prymas Polski Wojciech Polak i gospodarz miejsca metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Pojawi się także 45 biskupów z zagranicy.

W liturgii beatyfikacyjnej wezmą także udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych: prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki oraz członkowie rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele. Będą także goście z zagranicy oraz przedstawiciele służb dyplomatycznych i wojska.

W czasie liturgii papieski delegat kard. Marcello Semeraro wygłosi w języku łacińskim formułę beatyfikacyjną, a jej polskie tłumaczenie odczyta wiernym bp Michał Janocha.

Następnie odsłonięte zostaną portrety beatyfikacyjne nowych błogosławionych, które powstały na podstawie ich fotografii, a do ołtarza przyniesione zostaną procesyjnie relikwie kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej.

W tym czasie wierni zaśpiewają hymny beatyfikacyjne, skomponowane specjalnie na tę okazję: “Soli Deo – Jedynemu Bogu” autorstwa ks. prałata Wiesława Kądzieli do słów bp. Józefa Zawitkowskiego – oraz “Błogosławiona Matko Niewidomych” do tekstu siostry Damiany Laske FSK z muzyką Piotra Pałki.

W czasie liturgii wykorzystane zostaną paramenty i insygnia Prymasa Tysiąclecia: pozłacany pastorał i kielich mszalny używany tylko podczas wielkich uroczystości.

Pozłacany pastorał na co dzień eksponowany jest w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. To symbol kija pasterskiego, wyrażającego pieczę biskupa nad powierzonym mu ludem Bożym.

Z kolei okazały srebrny kielich nazywany jest przez niektórych Kielichem Pomnikiem: upamiętnia on powstańców warszawskich. Na spodzie kielicha wykuta jest dedykacja: “Ku uczczeniu poległych obrońców stolicy w katedrze św. Jana 1-VIII-1944. Stefan kardynał Wyszyński”.

W uroczystościach beatyfikacyjnych w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie weźmie udział około 7 tysięcy ludzi: 3,5 tysiąca zajmie miejsca w górnej i dolnej części świątyni, a pozostałe 3,5 tysiąca – w sektorach przed budynkiem.

Będą wśród nich 44 delegacje z wszystkich polskich diecezji oraz środowisk i instytucji związanych z kard. Wyszyńskim i matką Czacką.

źródło: Radio RMF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *