Ewolucja Hip-Hopu [serial] – Magna Masuria

Po dłuższej przerwie wracamy z serią „Kultura w dłoni”. Chciałbym dla państwa zaprezentować tym razem serial dokumentalny, który obejrzałem w trzy dni, choć znam osoby, które pochłonęły go w ciągu jednej nocy. Mowa tu o „Hip-Hop Evolution” czyli tłumacząc na język polski „Ewolucja Hip-Hopu”. Założenie dokumentu jest proste, jest to opowieść od początku powstania kultury hip-hopu i śledzenie jego rozwoju, ale również ewolucji do czasów teraźniejszych w Stanach Zjednoczonych.

„Hip-Hop Evolution” to serial produkcji Netlixa, choć pierwszy sezon powstał dzięki HBO Canada. Dostępny jest na streamingowej platformie Netflix.

Na początku historii hip-hopu, jeszcze przed raperami, byli DJ-je

na wstępie każdego odcinka Shad

MC i dziennikarz Shadrach Kabango, znany jako Shad podróżuje po całej Ameryce, aby przedstawić kulturę hip-hopu od samej kolebki po dzień dzisiejszy. Dokument zawiera dogłębne, ale również osobiste wywiady z progresywnymi Dj-ami, raperami i producentami, którzy tworzą kulturę hip-hop oraz muzykę rap. Przez doświadczenia i wspomnienia wzbogacają dotychczasowe rozumienie tej kultury. Shad przeprowadza rozmowy z ikonami hip-hopu. W serialu możemy zobaczyć takich artystów, producentów i DJ-ów jak: DJ Kool Herc, Coke La Rock, Grandmaster Flash i The Furious Five, Fab Five Freddy, Marley Marl, Afrika Bambaataa, Kool Moe Dee, Kurtis Blow, Doug E. Fresh, Whodini, Warp 9, DJ Hollywood, Spoonie Gee, The Sugarhill Gang i Russell Simmons oraz Ice Cube i Ice-T.

W pierwszym odcinku dowiadujemy się o samym początku powstania hip-hopu. W budynku mieszkalnym 1520 Sedgwick Avenue na Bronksie na przyjęciu urodzinowym siostry zagrał DJ Kool Herc, który jest uważany za ojca chrzestnego kultury hip-hopu, więcej szczegółów dowiecie się oglądając serial.

W „Hip-Hop Evolution” pojawili się również niektórzy z najbardziej rozpoznawalnych artystów tego gatunku, bez których obecny kształt hip-hopu by tak nie wyglądał. W serialu możemy zobaczyć początki zespołów i artystów takich jak: Public Enemy, Beastie Boys, NWA, Ice-T, Rakim, Big Daddy Kane i LL Cool J.

Możemy się dowiedzieć jak hip-hop rozwijał się na Wschodnim i Zachodnim Wybrzeżu, ale również na Południu. Serial składa się z 4 sezonów po 4 odcinki. Ostatni sezon zakończył się na początku lat 2000. Netflix jeszcze nie ogłosił pojawienia się 5 sezonu, ale jest to kwestia miesięcy.

Polecam ten serial dla każdego, kto choć trochę interesuje się kulturą hip-hop, aby pogłębić swoją dotychczasową wiedzę. Ja oglądając ten serial złapałem się za głowę mówiąc sobie: „Jak to? Przecież ta piosenka była w MTV jako pop, a pochodzi z nurtu kultury hip-hopu” . Dlatego warto niekiedy poszerzyć świadomość i nie mówić: „hip-hop? Nie słucham„.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *