27 lipca 2021

info-Kętrzyn24

Najważniejsze informacje z powiatu kętrzyńskiego

Fajerwerki Niedziółki?

Czyli: Ekologia na pokaz?

„Sztuczne ognie!!!! Pomyślcie o zwierzętach!!! Kętrzyn miasto zacofane!!!” W taki emocjonalny sposób skomentowała Pani Aneta, na Facebooku Miasta Kętrzyn, zapowiedź wydarzenia publicznego „Sylwester z Miastem Kętrzyn” organizowanego jak podano, przez „Miasto Kętrzyn” i „Ryszard Henryk Niedziółka”.

Pytań jest dużo więcej. Co maja robić dzieci a szczególnie dzieci z autyzmem, które jeszcze bardziej przeżywają wystrzał petardy niż wystraszone i zestresowane zwierzęta? Co maja robić starsi lub schorowani mieszkańcy miasta obudzeni w środku nocy wystrzałami petard?

#autismo #autistaPara quem acha que som de fogos de artifício só são ruim para cachorros, imagina para crianças autistas. 😢

Publiée par Ailson Horacio sur Dimanche 22 septembre 2019
Dla tych, którzy uważają, że dźwięk fajerwerków jest zły tylko dla psów, wyobraź sobie dla dzieci z autyzmem.

Sztuczne ognie, inaczej fajerwerki zanieczyszczają środowisko naturalne. Na ziemi pozostają plastikowe i papierowe pozostałości po opakowaniach. Jednak o wiele groźniejszy jest to, co widzimy, jako barwne ognie na niebie. Po widowiskowym pokazie pozostają chmury pyłów i gazów , groźne dla ludzi i środowiska naturalnego. Materiały pirotechniczne zawierają m.in. ołów, bar, chrom, chlorki. To wszystko ulega spaleniu w powietrzu, pozostawiając smugę trującego dymu i zwiększony miejscowo poziom CO2. Oglądający fajerwerki wdychają te opadające pyły i gazy na własne ryzyko. Co jednak maja robić mieszkańcy, którym wiatr przywiewa te trucizny pod ich okna?

Władza zapomniała o zdrowiu mieszkańców i ekologii środowiska miejskiego. Jeszcze we wrześniu, zastępca burmistrza Wróbel woził drogo kupione skuterki elektryczne na wystawę do Giżycka. 13 grudnia odbierał lokalny laur w kategorii Eko Samorząd. Czy to było tylko na pokaz? Było potrzebne tylko do „fotki na fejsa”?

Szkodliwych pokazów fajerwerków nie będzie w tym roku między innymi w Częstochowie, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu i w Olsztynie. Panie burmistrzu Niedziółka! Wiele osób prosiło nas o poparcie apelu Pani Anety. Jeszcze ma Pan czas, aby wycofać się z tego szkodliwego dla zdrowia i środowiska pomysłu firmowanego „Ryszard Henryk Niedziółka”.

źródło zdjęcia: Nasz Dziennik

4 thoughts on “Fajerwerki Niedziółki?

 1. Zwięrzęta się boją dzwięków
  *samochodów delegalizujmy Samochody
  *Odkurzaczy Zdelegalizujmy odkurzacze ‘
  Prezydent Poznania przywrócił petardy po roku przerwy.
  I co dzieci z autyzmem stanowią 80% społeczeństwa? \
  Czy te dzieci boją się dzwięki odkurzacza?

 2. Urodziłeś się zdrowy i mądry. Więc dlaczego teraz jesteś przykładem egoistycznych poglądów i głupoty nabytej?

 3. Z obserwacji: urzędowe fajerwerki startowały z jeziorka- bezpiecznie, po nich “nieokreśleni”osobnicy puścili serię z trawnika przy nowym budynku przy Reja (rok temu pod “Sezamem” robili to ci sami ?)- to było zdecydowanie niebezpieczne. Były też pojedyńcze wystrzały obywateli, przy mnie wybuchł jeden z nich. Żyję. Za poprzedniego wieloletniego Kim Ir Sena przeciwnicy fajerwerków gdzie byliście? Tak jak ta p. Ożarowska czy jakoś tam, podobno nauczycielka, obudziła się…?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *