Fajerwerki Niedziółki? – Magna Masuria

Czyli: Ekologia na pokaz?

„Sztuczne ognie!!!! Pomyślcie o zwierzętach!!! Kętrzyn miasto zacofane!!!” W taki emocjonalny sposób skomentowała Pani Aneta, na Facebooku Miasta Kętrzyn, zapowiedź wydarzenia publicznego „Sylwester z Miastem Kętrzyn” organizowanego jak podano, przez „Miasto Kętrzyn” i „Ryszard Henryk Niedziółka”.

Pytań jest dużo więcej. Co maja robić dzieci a szczególnie dzieci z autyzmem, które jeszcze bardziej przeżywają wystrzał petardy niż wystraszone i zestresowane zwierzęta? Co maja robić starsi lub schorowani mieszkańcy miasta obudzeni w środku nocy wystrzałami petard?

https://www.facebook.com/100009400342077/videos/2416175028705818/
Dla tych, którzy uważają, że dźwięk fajerwerków jest zły tylko dla psów, wyobraź sobie dla dzieci z autyzmem.

Sztuczne ognie, inaczej fajerwerki zanieczyszczają środowisko naturalne. Na ziemi pozostają plastikowe i papierowe pozostałości po opakowaniach. Jednak o wiele groźniejszy jest to, co widzimy, jako barwne ognie na niebie. Po widowiskowym pokazie pozostają chmury pyłów i gazów , groźne dla ludzi i środowiska naturalnego. Materiały pirotechniczne zawierają m.in. ołów, bar, chrom, chlorki. To wszystko ulega spaleniu w powietrzu, pozostawiając smugę trującego dymu i zwiększony miejscowo poziom CO2. Oglądający fajerwerki wdychają te opadające pyły i gazy na własne ryzyko. Co jednak maja robić mieszkańcy, którym wiatr przywiewa te trucizny pod ich okna?

Władza zapomniała o zdrowiu mieszkańców i ekologii środowiska miejskiego. Jeszcze we wrześniu, zastępca burmistrza Wróbel woził drogo kupione skuterki elektryczne na wystawę do Giżycka. 13 grudnia odbierał lokalny laur w kategorii Eko Samorząd. Czy to było tylko na pokaz? Było potrzebne tylko do „fotki na fejsa”?

Szkodliwych pokazów fajerwerków nie będzie w tym roku między innymi w Częstochowie, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu i w Olsztynie. Panie burmistrzu Niedziółka! Wiele osób prosiło nas o poparcie apelu Pani Anety. Jeszcze ma Pan czas, aby wycofać się z tego szkodliwego dla zdrowia i środowiska pomysłu firmowanego „Ryszard Henryk Niedziółka”.

źródło zdjęcia: Nasz Dziennik

4 thoughts on “Fajerwerki Niedziółki?

 1. Zwięrzęta się boją dzwięków
  *samochodów delegalizujmy Samochody
  *Odkurzaczy Zdelegalizujmy odkurzacze ’
  Prezydent Poznania przywrócił petardy po roku przerwy.
  I co dzieci z autyzmem stanowią 80% społeczeństwa? \
  Czy te dzieci boją się dzwięki odkurzacza?

 2. Urodziłeś się zdrowy i mądry. Więc dlaczego teraz jesteś przykładem egoistycznych poglądów i głupoty nabytej?

 3. Z obserwacji: urzędowe fajerwerki startowały z jeziorka- bezpiecznie, po nich „nieokreśleni”osobnicy puścili serię z trawnika przy nowym budynku przy Reja (rok temu pod „Sezamem” robili to ci sami ?)- to było zdecydowanie niebezpieczne. Były też pojedyńcze wystrzały obywateli, przy mnie wybuchł jeden z nich. Żyję. Za poprzedniego wieloletniego Kim Ir Sena przeciwnicy fajerwerków gdzie byliście? Tak jak ta p. Ożarowska czy jakoś tam, podobno nauczycielka, obudziła się…?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *