FELIETON POSESYJNY: Co dalej z niepublicznymi przedszkolami? – Magna Masuria

FELIETON POSESYJNY: Co dalej z niepublicznymi przedszkolami?

21

10 maja br., odbyła się burzliwa, pełna emocji – czasem tych negatywnych – Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta w Kętrzynie, która zwołana została na wniosek burmistrza Niedziółki. Sesja dotyczyć miała podjęcia dwóch stanowisk w sprawie zagospodarowania budynku po byłej loży masońskiej oraz wyrażenia zgody do działania w kierunku ugody pomiędzy Gminą Miejską w Kętrzynie, a właścicielkami byłych niepublicznych przedszkoli.

Radni z klubu radnych PiS, radny Zbigniew Nowak, Helena Szymkiewicz, Roman Chodara oraz Jerzy Baranowski dziwili się wnioskowi burmistrza Niedziółki o udzieleniu stanowiska w sprawie ugody przed sądem powszechnym pomiędzy Gminą Miejską Kętrzyn a prowadzącymi przedszkola niepubliczne do dnia 31 sierpnia 2020 roku. Zaznaczyli również, że nie mają, nad czym dokładnie procedować. W materiałach przygotowanych na Sesję otrzymali jedynie projekt stanowiska wraz z uzasadnieniem. Brakowało odpowiednich dokumentów dotyczących wyroków sądowych, czy odpowiedzi burmistrza na pozwy, co jest informacją publiczną, bo sprawa dotyczy publicznych pieniędzy mieszkańców Kętrzyna.

Sprawa jest o tyle poważna, że Kętrzynowi grozi utrata potężnych pieniędzy, a ugoda też z perspektywy innych spraw toczonych przez administrację burmistrza Niedziółki, budzi pewne społeczne wątpliwości – przykładem takiej sprawy może być ugoda zawarta pomiędzy konsorcjum, a firmą Słowikowskich w sprawie stadionu czy ugody umorzenia roszczeń wobec Arkadiusza Książka przez KTBS.

Na sesji radny Krystian Abramowicz dziwił się, że przedstawienie niezbędnych dokumentów nie jest potrzebne i negował tym samym opinię radnego Nowaka i Ćwika w tej sprawie. Radny Ćwik i Nowak wypowiedzieli się, że otrzymanie takich dokumentów mogłoby sprawić, że radni nabyliby większą wiedzę i mogliby zgłosić przed Sesją odpowiednie poprawki lub inne ciekawsze rozwiązania do tej sprawy.

Radni również podnieśli kwestię, że już raz podejmowali stanowisko w tej sprawie, a miało to miejsce na Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta w Kętrzynie w październiku 2019 roku. Wyrazili wtedy zgodę na podejmowanie wszelkich działań przez burmistrza w tym na zawieranie ugody. W wyniku głosowania stanowisko zostało przegłosowane.

21 thoughts on “FELIETON POSESYJNY: Co dalej z niepublicznymi przedszkolami?

 1. W czyim interesie jest zawarcie ugody, w sytuacji, gdy sprawa w I instancji została wygrana? Czyich interesów bronią Niedziółka, Wróbel i radca Mossakowska? Jakby że swoich mieli płacić, też tak szybko poszliby na ugodę?

  1. Gdyby nie ugoda przedszkola niepubliczne wyrwałyby kupe kasy z budżetu miasta tylko dlatego że poprzedni „dobry godpodarz” przykominował przez lata z dotacjami. Nie rozumiesz a wyborca się nazywasz? Chyba zes wyborca poprzedniego układu co rozkradli Polskę na swoją korzyść?

   1. 3 miliony podarować bez podstawy prawnej? To nie kwalifikuje się pod dyscyplinę finansów publicznych panie Niedziółka? Skoro Kętrzyn wytycza drogę, to może dzięki Ketrzynowi hieny wyciąg na od samorządów krocie. Ciekawe, ile odpala naszym hieny ??? Niedziólce i Wróblowi należy odebrać mandat, szkodnicy pieprz…..

 2. Radny Krystian Abramowicz stwierdza, że choćby 10 razy przeczytał uzasadnienie wyroku w sprawie roszczeń przedszkoli, nie zrozumiałby tego. A ja się zastanawiam po co ludzie, ktorzy nawet nie podejmują prób zrozumienia tak ważnych dla miasta kwestii idą do Rady? Po 1200 zł miesięcznie???? Radni my Was słuchamy. A skoro radny nie wiele rozumie, po co zaglosował na tak dla pojscia na ugode. Ugoda to przyznanie, ze przeciwnik ma racje. Wróbel chce zapłacić z budżetu ponad 3 miliony dla nieistniejących przedszkoli. Czy cos mu odpalą za to? A sąd, skoro gmina występuje z propozycją ugody, może zasadzić nie 3 a 23 miliony. Odebrać im władzę, bo to miasto puszczą z torbami. A Wrobelek odleci do ciepłych krajów. Ćwir, ćwir, ćwir….

  1. Abramowicz nie może zrozumieć uzasadnienia? Nawet go nie przeczytał? A przecież jest pracownikiem biurowym. Czy dlatego jest przewodniczącym komisji bo nie rozumie co czyta?

  2. Jest tylu mądrych ludzi w Ketrzynie, którzy zrozumieliby uzasadnienie sądu. Ci radni, którzy nic poza przytakiwaniem Wróblowi i Niedziółce nie umieją dla miasta zrobić, powinni złożyć mandaty. Ustąpcie miejsca ludziom mądrym i zaangażowanym w sprawy miasta.

  3. A może taki będzie scenariusz. Mossakowska zaproponuje ugodę na 3 miliony. To przyznanie racji przeciwnikowi. Sąd ma komunikat: Gmina akceptuje roszczenie. Przeciwnik nie wyraża zgody na ugodę. Sąd zasadza od Gminy 23 miliony. I wtedy Wrobla i Niedziolke do piedla na doprowadzenie do upadłości gminy.

 3. Może ktoś wie dlaczego była radna powiatowa z PSL dyrektorka przedszkola przy ul. Moniuszki Aneta Hornicka nie ubiegała się o milionowe odszkodowanie od miasta Kętrzyn? Ciekawy temat, warto się temu przyjrzeć.

  1. Dostała w ,,nagrodę,, trzy przedszkola. Kasy ma po pachy, bo interesik jak widac całkiem niezły. Poczeka, porządzi a potem wystąpi z roszczeniem po miliony jak władza się nie popisze.

 4. Radny Krystian Abramowicz, obejrzyj sobie nagranie z sesji. Ciebie coś łączy z Ryszardem Niedziołką? Że ciebie twoje dzieci się nie wstydzą, a może już się wstydzą, w sumie po ostatniej sesji na pewno. Jesteś podnóżkiem Ryszarda ? Brzydzę się takimi typami, bez własnego zdania, wiecznie przytakujący swojemu pryncypałowi. Twoje wypowiedzi są cytowane w całym zakładzie energetycznym.

  1. Oni są siebie warci, ten sam poziom: Niedziółka, Abramowicz, Toruński, Waszkiewicz. Dziwi mnie Sapiński, co on z tego ma, że popiera Wróbla i Niedziółka, bo raczej musi coś z tego mieć. Jak nie wiadomo o co chodzi, to pewnie chodzi o kasę.

 5. Radni Mitros, Szymański, Niedźwiecki zmienili zapatrywanie? Zastanawia, co tych panów przekonało do polityki Wróbla i Niedziółki? Utrata 14 milinów dofinansowania?

 6. Wróbel bredzi dalej nie wie co mówi. Dotacja od 2005 do 2015 298pln i nic Wróbel. Najniższa krajowa z 890pln z 2005 a w 2015 1800pln . Dziwne Wróbel c’nie
  Ale spoko to jeszcze nie koniec

 7. Nie ma żadnego długu póki Wróbel z Niedziólka nie zawrą ugody. Jak zawrą, to bedzie ich dlug. A jak w innych sprawach sądy beda oddalały powództwa, to wtedy moze Niedziolke i Wrobla stana na dyscyplinie finansów i bekną za podarowanie 3 milionow mieszkańcow Ketrzyna. Mnie zastanawia, czy z tych 3 podarowanych wyłudzaczom baniek przypadnie kapka Wróblowi? Pewnie się nie dowiemy….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *