„GAZETA OLSZTYŃSKA” w nowych rękach – Magna Masuria

„GAZETA OLSZTYŃSKA” w nowych rękach

3

Jakiś czas temu media społecznościowego obiegła informacja, że „Gazeta Olsztyńska” wchodząca w skład Grupy WM zmieniła właściciela. Zmiana obiła się szerokim echem w przestrzeni medialnej. Również wiele ciekawych rzeczy można dowiedzieć się o nowych właścicielach Grupy WM oraz o prezesie. W poniższym szerokim artykule opowiemy również o pierwszych diametralnych decyzjach w zarządzaniu „Gazetą Olsztyńską” oraz przytoczymy informacje, jaką gazetą ma się stać „Olsztyńska” w najbliższym czasie.

NOWY WŁAŚCICIEL I PREZES ZWIAZANI Z OBECNYM RZĄDEM?

Jest nim pan Andrzej Senakowski, który jako osoba prywatna, objął 95% udziałów Grupy. Senakowski również jest założycielem firmy Polcar, która – jak czytamy na jej stronie internetowej wcześniej wspomnianej – jest „europejskim liderem rynku części nadwozia”, importuje i dystrybuuje części samochodowe.

Jak dowiadujemy się z portalu Press.pl o nowym właścicielu „Gazety Olsztyńskiej” zrobiło się głośno w czerwcu 2020 roku. Wtedy do Wólki Kosowskiej, gdzie znajduje się siedziba firmy Polcar przyjechał premier Mateusz Morawiecki. Premier chwalił wtedy spółkę za to, że udało jej się przetrwać pandemię bez pomocy państwa. Również wtedy Morawiecki oświadczył, że gdyby taka pomoc była potrzebna, to jej udzielą, „ponieważ rząd dba o firmy z polskim kapitałem”.

Kolejną ciekawą osobą jest powołany na stanowisko prezesa pan Maciej Matera. Portal OKO.press informował, że Maciej Matera od listopada 2015 roku został powołany do spółek powiązanych z Polską Grupą Zbrojeniową Antoniego Macierewicza z Prawa i Sprawiedliwości.

10% OBNIŻKI PENSJI NA START?

– Przełożony poinformował nas, że ze względu na trudną sytuację firmy od października zostaną nam obniżone pensje o 10 proc. Niższe wynagrodzenie mamy otrzymywać do pół roku – czytamy na łamach portalu Press.pl informacje przekazaną od anonimowego pracownika „Gazety Olsztyńskiej”.

Jak dowiadujemy się wśród dziennikarzy „Gazety Olsztyńskiej” nie panuje zbyt dobra atmosfera. Kilka osób odeszło z pracy, inni szukają nowego miejsca pracy. Powodem tego ma być spadek przychodów, jaki zanotowała Grupa WM, która wydaje „Gazetę Olsztyńską”, „Dziennik Elbląski” i „Nowy Kurier Mławski”. W ubiegłym roku Grupa WM zanotowała spadek przychodów o 26,7% do 11,1 miliona złotych, a jej wynik netto poszedł w dół z 355 tysięcy złotych zysku do 3,99 milionów straty – takie informacje podał portal wirtualnemedia.pl Przeciętne zatrudnienie w firmie spadło o 24 proc. – z 139 do 106.

JAKĄ GAZETĄ BĘDZIE GO?

Wiele wątpliwości niesie za sobą zmiana właściciela Grupy WM oraz jego powiazania z obecnym rządem Prawa i Sprawiedliwości. W głosach podniesionych w mediach społecznościowych można się doczytać, że sprzedaż Gazety Olsztyńskiej z tzw. rąk niemieckich do kapitału rządowego nie jest zwykłym zabiegiem, a gazeta ma się przekształcić w tubę propagandową obecnej władzy. Przypomnijmy, że Warmia i Mazury były biała plamą na mapie kraju pod względem tytułów prasowych nienależących do Polska PRESS, które w zeszłym roku przejął koncern Orlen.

Również do naszej redakcji dotarły informacje, że nowym kierunkiem Gazety Olsztyńskiej będzie rzekomy powrót do korzeni, czyli kultywowanie wartości katolickich, lecz naszym zdaniem – widząc pierwsze nagłówki nowych wydań gazety – będzie to zwyczajna tuba propagandowa obecnej władzy.

Co państwo sądzą o zmianach w Gazecie Olsztyńskiej? Czy kupują państwo tę gazetę? Proszę o pozostawienie komentarza.

3 thoughts on “„GAZETA OLSZTYŃSKA” w nowych rękach

  1. Do Mieszkańca. Twój wpis sugeruje, że jesteś za tym, by wszystko było w rękach polskich. Skoro tak, to napisz jakim samochodem jeździsz? Polskim czy zagranicznym?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *