GIŻYCKO: Giżycka urologia z nowym sprzętem medycznym – Magna Masuria

GIŻYCKO: Giżycka urologia z nowym sprzętem medycznym

0

źródło: UM Giżycko

Nowy sprzęt pozwalający na leczenie chorób układu moczowego bez ingerencji chirurgicznej trafił na oddział urologii giżyckiego szpitala. To niezwykłe ułatwienie pracy oddziału, w którym miesięcznie leczy się ok. 200 osób. 

Dzięki ESWL kamicę nerkową, jedną z najczęstszych chorób na urologii, leczy się nieinwazyjnie i bezpiecznie. Metoda od dawna wykorzystywana jest w giżyckim oddziale, jednak do tej pory pracowano na sprzęcie wypożyczanym raz w miesiącu. Teraz, w razie konieczności, zabieg można przeprowadzić bez oczekiwania. 

Wartość sprzętu to 120 tysięcy złotych. Koszt w całości został pokryty ze środków Urzędu Miejskiego w ramach umowy z powiatem giżyckim. O szczegółach działania opowiedział koordynator oddziału urologii dr n. med. Wiesław Kotarski. 

Giżycka urologia działa od 20 lat. W ciągu miesiąca oddział przyjmuje ponad 200 pacjentów, z czego większość stanowią osoby powyżej 60. roku życia. Atmosferę i pracę na oddziale doceniają pracownicy. Szczególnie zadowolona ze swojego zespołu i sposobu współpracy jest pielęgniarka koordynująca Joanna Moszczyńska, która pracuje na oddziale od pierwszych dni jego funkcjonowania. 

Zgodnie z informacją pielęgniarki koordynującej, na oddział najczęściej trafiają pacjenci powyżej 60 roku życia. Większość z nich przyjmowana jest na oddział i po przeprowadzonym zabiegu wychodzi do domu. Zdarzają się jednak osoby, ze schorzeniami wymagającymi cyklicznych wizyt, dla których oddział na długi czas staje się drugim domem. Pracownicy oddziału robią wszystko, by w tym „domu” czuli się jak najlepiej. Każde nowe udogodnienie, i każdy nowy sprzęt, mimo panujących na oddziale niedoskonałości, np. dotyczących braku miejsca w salach i korytarzach, nieprawidłowej ergonomii, a przede wszystkim braku młodej kadry, to wielki krok naprzód i szansa na rozwój. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *