GIŻYCKO: Let’s Jazz! 31 lipca 2022 – Magna Masuria

31 lipca od godziny 19:00 w Amfiteatrze przy kładce nad Kanałem Łuczańskim zagrają Big Band “Północ-Południe”, Masovia Jazz Quintet, Small Band oraz JBBO & Karen Edwards! Tego wieczoru, najlepsze jazzowe kompozycje wpiszą się w krajobraz naszego miasta. 

Wstęp wolny!

Big-band “Północ-Południe” założony wiosną 2022 r. z inicjatywy Piotra Podulki. Skład to artyści – muzycy z południa i północy Polski, których w większości połączyła służba Ojczyźnie. „Północ – Południe” wykonuje standardy muzyki swingowej, jazzowej i funky.

Masovia Jazz Quintet to zespół przyjaciół instrumentalistów z Mazur, dla których muzyka jest pasją. Możemy zagrać koncert, będący atrakcją wieczoru, jak i muzykę tła, tworzącą odpowiednią atmosferę dla danego wydarzenia.

Orkiestra jazzowa Small Band powstała w 2005 roku w Giżycku. Zespół od początku prowadzą Mirosław Gostomski i Mirosław Błudzień. Orkiestra koncertowała zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in. w Niemczech,  na Litwie.

W latach 2011-2019 zespół działał przy Węgorzewskim Centrum Kultury, od grudnia 2019 – przy Giżyckim Centrum Kultury. W zespole grają muzycy z Giżycka i Węgorzewa, absolwenci szkół muzycznych oraz Węgorzewskiej Akademii Muzyki. Wielu instrumentalistów po zdobyciu szlifów w Small Bandzie gra zawodowo w zespołach muzycznych w Polsce i zagranicą.

Skład:
trzy saksofony, dwie trąbki, dwa puzony, piano, gitara basowa, gitara elektryczna, perkusja. Grupa współpracuje z profesjonalnym wokalistą Jerzym Doroszem . Obecnie zespół może dać pełny koncert składający się z wielu pozycji instrumentalnych i wokalno – instrumentalnych, przebojów jazzu tradycyjnego, muzyki filmowej, piosenek czy kolęd.

Jazz Band Ball Orchestra to krakowski zespół jazzu tradycyjnego utworzony w listopadzie 1962 r. z inicjatywy Jana Kudyka. Nazwa pochodzi od utworu „At The Jazz Band Ball” Nicka LaRocci, wykonywanego m.in. przez Bixa Beiderbecke’a. Jazz Band Ball Orchestra (JBBO) to najstarszy polski zespół jazzu tradycyjnego. Występował jako sekstet, septet, a przez krótki czas jako niewielki big-band.
Zespół występował z recitalami w radiu i telewizji, m.in. w programach Panorama Jazzu Polskiego – Jazz Band Ball oraz 30-lecie zespołu Jazz Band Ball Orchestra. Jest bohaterem hasła w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 30 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego).

Muzyka JBBO ewoluowała od mało zróżnicowanego dixielandu, do form bardziej złożonych. Z biegiem lat stała się bardziej swingowa, z rozbudowanymi improwizacjami i doskonałymi aranżacjami. W repertuarze zespołu, który bazuje m.in. na ponadczasowych standardach Duke’a Ellingtona i George’a Gershwina, znajduje się ponad 300 kompozycji – od nowoorleańskiej klasyki, poprzez swingowe i bluesowe standardy, utwory inspirowane polskim folklorem, kończąc na własnych „otwartych” kompozycjach, nie dbających o historyczną poprawność, które łączą ze sobą różne kierunki jazzowe, jak: Swing z dixielandem czy be-bop z happy jazzem. Fundamentem, na którym muzycznie wspiera się JBBO, jest Armstrongowska tradycja ekspresyjnego stylu grania. Na koncertach zespołu dużo jest scenicznego ruchu, tanecznych kroków, śpiewu w chórkach i wielu innych zabiegów artystycznych mających na celu wciągnięcie publiczności do wspólnej zabawy.

W Giżycku JBBO wystąpi z Karen Edwards – amerykańską pianistką i wokalistką. Karen Edwards ma występowała razem z takimi gwiazdami jak Tony Bennett, Prince i Stevie Wonder. Sama jest gwiazdą. Jej unikalny głos i temperament i charyzma porywa publiczność i gwarantuje wspaniałą zabawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *