GIŻYCKO: Strażacy z OSP Ryn wygrali IX Zawody Ratownictwa Wodnego! – Magna Masuria

GIŻYCKO: Strażacy z OSP Ryn wygrali IX Zawody Ratownictwa Wodnego!

0

W Giżycku odbyły się IX Zawody Ratownictwa Wodnego Strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych o Puchar Wójta Gminy Giżycko. Rywalizacja odbyła się na basenie Parku Wodnego Wilkasy, gdzie stanęły jednostki z Rynu, Wydmin, Spytkowa i Kruklanek, aby wziąć udział w trzech konkurencjach.

Druhowie rywalizowali w ratowaniu manekina na dystansie 50 metrów, holowaniu manekina rzeczką oraz w sztafecie z pasem ratowniczym „węgorz” 4 x 25 m. Każda drużyna przyprowadziła ze sobą grupę kibiców, którzy gorąco dopingowali swoich reprezentantów.

Zwycięzcami okazali się druhowie z Rynu, którzy wygrali wszystkie trzy konkurencje i całe przedsięwzięcie, wyprzedzając Spytkowo, Wydminy i Kruklanki. Na zakończenie zawodów, wicestarosta powiatu giżyckiego Mateusz Sieroński oraz wójtowie gmin Kruklanki i Giżycko – Bartłomiej Kłoczko i Marek Jasudowicz wręczyli statuetki, puchary i medale.

Warto zauważyć, że wśród druhów uczestniczących w zawodach, były także dwie kobiety z Wydmin i Kruklanek. Najmłodszym i najstarszym uczestnikiem zawodów byli Krystian Bereza z Wydmin i Mariusz Mazur z Kruklanek, którzy zostali wyróżnieni.

Impreza została zorganizowana dzięki wsparciu Gminy Giżycko, a sędziowali ją Adam Olchówka i Krzysztof Wiśniewski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Giżycku.

Jak wyjaśnił Mariusz Mazur, kapitan drużyny OSP Kruklanki, działania na wodzie różnią się od tych na lądzie, co sprawia trudności w ćwiczeniu poszczególnych konkurencji. Jednakże, głównym problemem jest brak chętnych do wstąpienia w szeregi OSP, zwłaszcza wśród młodzieży i pracujących.

Celem zawodów było popularyzowanie ratownictwa wodnego, sprawdzenie poziomu wyszkolenia strażaków ratowników oraz integracja środowiska strażackiego.

Wyniki zawodów przedstawiają się następująco: OSP Ryn zajęła I miejsce (229,67 pkt), OSP Spytkowo – II miejsce (253,75 pkt), OSP Wydminy – III miejsce (271,70 pkt), a OSP Kruklanki – IV miejsce (297,14 pkt).