GIŻYCKO: Wójt Gminy Giżycko informuje o planowanych pomiarach pola magnetycznego – Magna Masuria

GIŻYCKO: Wójt Gminy Giżycko informuje o planowanych pomiarach pola magnetycznego

0

obrazek ilustracyjny

Wójt Gminy Giżycko – Marek Jasudowicz – za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że w okresie od 13 do 31 kwietnia br., na terenie gminy Giżycko zostanie wykonany w ciągu jednego lub dwóch dni specjalny przelot helikoptera wyposażonego w aparaturę kontrolno-pomiarową.

Związane to jest z prowadzonymi obecnie pracami dotyczącymi projektu pod nazwą „budowa linii kolejowej nr. 29 na odcinku Ostrołęka – Łomża – Pisz – Giżycko”, które realizowane jest na zlecenie spółki Centralny Port Komunikacyjny.

Do helikoptera przymocowany będzie układ pomiarowy rejestrujący naturalne pole magnetyczne Ziemi oraz wzbudzone pole elektromagnetyczne, które działa jak duży skaner 3D gruntu, podobnie jak skanery MR lub USG w szpitalach. Helikopter będzie leciał na wysokości 100 metrów zaś podwieszony układ pomiarowy będzie przemieszczał się około 40 do 50 m nad powierzchnią ziemi. Planowana prędkość przelotu to 60 do 80 km/h.

Planowane pomiary oraz sam przelot są nieuciążliwie dla mieszkańców, nie oddziaływają oraz nie stanowią zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Poziom natężenia pola elektromagnetycznego zastosowanego układu pomiarowego jest znacznie mniejszy niż poziom natężenia pola emitowany przez linie elektryczne czy sieci telefonii komórkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *