GIŻYCKO: XXI Międzynarodowe Mistrzostwa Polski [RELACJA] – Magna Masuria

GIŻYCKO: XXI Międzynarodowe Mistrzostwa Polski [RELACJA]

0

W dniach 13- 14 sierpnia w Oczach Mazur – MCŻiTW rozegrano już po raz 21., najtrudniejsze w Polsce regaty śródlądowe rozgrywane w formule 24 godzinnego wyścigu non-stop.

Głównym organizatorem była Mazurska Szkoła Żeglarstwa, a współorganizatorem Oczy Mazur – Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej. Patronat honorowy nad regatami objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, a regaty były współfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

W regatach wystartowało 17 załóg. Niestety z powodu Covid-19 kilka załóg odwołało swój przyjazd. Jachty były podzielone na trzy klasy: Dezeta Tradycyjna (5 jachtów), Dezeta Klasyczna (7 jachtów) i Open (5 jachtów). Trasa regat wiodła przez jeziora i kanały północnej części szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Start i meta regat znajdowały się przed portem Oczy Mazur – MCŻiTW na jeziorze Kisajno. W regatach wystartowała załoga żeglarzy niepełnosprawnych na „Czwartej Szklance”.                                                             

Zgodnie z wieloletnią tradycją start regat nastąpił w sobotę o godzinie 13.00. Pogoda była wspaniała – słonecznie, ciepło, wiatr 2 – 3 B. I tak było do końca trasy. Załogi wiosłowały tylko kilka godzin w nocy. Najlepiej wystartował „Acatus” i prowadził przez ponad połowę trasy regat, ale podobnie jak w poprzednim roku nie dali rady w końcówce wyścigu i musieli uznać wygraną „Rekina”, który zwyciężył już dziesiąty raz. Trzeci na mecie był „Ekspedyt”, którego załogę w połowie stanowili emeryci.

W klasie DZ Klasyczna od początku  prawie do końca wyścigu prowadziła  „Pierwsza Szklanka”. Byli już pewni zwycięstwa, ale w końcówce wyścigu zlekceważyli przeciwnika i przegrali pojedynek wiosłowy z załogą z Łotwy, która startowała na „Balandze”. Trzecie miejsce zajęła „Egeria”, ubiegłoroczny zwycięzca regat. Siódme miejsce w tej klasie zajęła załoga na „Czwartej Szklance” składająca się z niewidomych żeglarzy  z Warszawy.

W klasie DZ Tradycyjna przez całą trasę prowadziła ze zdecydowaną przewagą „Impreza” z załogą klubu „Razem Mazury” z Czyprek. Ich przewaga nad pozostałymi na mecie wyniosła ponad godzinę. Niestety  okazało się, że na trasie popełnili drobny błąd i po złożonym proteście decyzją Komisji Sędziowskiej otrzymali karę i  zostali sklasyfikowani na ostatnim miejscu w tej klasie. W tej sytuacji pierwsze miejsce zajął „W Rejs”, a drugie „Hugo”, kilkukrotny medalista poprzednich edycji  regat. Trzecie miejsce zajęła „Nocna Furia”.

Tradycyjnie na każdą przekraczającą metę załogę czekały gorące grochówka i bigos, które były serwowane w portowej kuchni polowej. Zawodnicy otrzymali medale, puchary i dyplomy. Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody rzeczowe, które były losowane. Nagrody ufundowały firmy GARMIN POLSKA, TEEKANNE  oraz organizatorzy regat i gabinet masażu „Cuda Niewidy” Roberta Zarzeckiego z Warszawy. Organizatorzy zaprosili zawodników na  XXII Mistrzostwa za rok. Komandor regat złożył podziękowania licznym wolontariuszom, którzy pomagali w przeprowadzeniu regat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *