GIŻYCKO: Policjanci podsumowali długi sierpniowy weekend – Magna Masuria

Od piątku do poniedziałku na terenie naszego powiatu doszło do 7 kolizji. W tym czasie nie odnotowaliśmy żadnego wypadku drogowego. Funkcjonariusze zatrzymali 3 kierowców, którzy zdecydowali się jechać w stanie nietrzeźwości. 67 kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość. Do kolizji doszło również na wodzie oraz posypały się mandaty za brak wyposażenia i uprawnień. Funkcjonariusze także zabezpieczali uroczystości i imprezy masowe organizowane na terenie powiatu.

Bezpieczeństwo na drodze jest jednym z głównych celów jakie stawiają przed sobą giżyccy policjanci. Ilość lokalnych dróg z połączeniem z głównymi trasami powoduje, że wśród setek kierowców, nadal są osoby naruszające przepisy prawne. Aby wyeliminować zagrożenie jakie stanowią tacy kierowcy, policjanci codziennie prowadzą skuteczne kontrole drogowe. Tak było również podczas minionego weekendu sierpniowego.

Od piątku do poniedziałku na terenie naszego powiatu doszło do 7 niegroźnych kolizji. W tym czasie nie doszło do żadnego wypadku drogowego. W ręce policjantów wpadło 3 kierowców pod wpływem alkoholu, a 67 przekroczyło dozwoloną prędkość.

Pierwszy nietrzeźwy kierowca został ujęty przez innego kierującego, o czym powiadomił policjantów. Z relacji świadka wynikało, że kierujący oplem jedzie całą szerokością jezdni od prawej do lewej. W miejscowości Skop gm. Ryn kierujący oplem zjechał do przydrożnego rowu. Okazało się, że za kierownicą siedzi kobieta. Świadek udaremnił jej dalszą jazdę i zabrał kluczyki ze stacyjki. W trakcie prowadzonych czynności przez funkcjonariuszy okazało się, że 27 – latka miała ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Drugi z kierowców, to 57 – letni mężczyzna, który jechał trasą od miejscowości Wyszowate w kierunku Miłek. Jak relacjonował świadek kierowca „kombajnu” jechał cała szerokością jezdni, wszystko wskazywało na to, że jest nietrzeźwy. Kierowca kombajnu wydmuchał ponad 2 promile alkoholu. Trzeci z nietrzeźwych kierowców został zatrzymany do kontroli na drodze krajowej nr 59 w miejscowości Wejdyki. Ryńscy policjanci sprawdzili stan trzeźwości 45 – letniego kierowcy. Alkomat wskazał ponad 2 promile alkoholu. Na drodze nie zabrakło również piratów drogowych. 67 kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość za co zostali ukarani mandatami karnymi, 3 kierowców nie zastosowało się do zapięcia pasów bezpieczeństwa również otrzymali mandaty.

Natomiast o bezpieczeństwo na wodzie dbali giżyccy wodniacy, którzy każdego dnia pełnili służbę na akwenie. W trakcie weekendu doszło do 1 kolizji na wodzie w trakcie, której został uszkodzony przycumowany jacht. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że wskazany jacht został dwukrotnie uderzony przez inne jednostki pływające. W wyniku uderzenia, uszkodzeniu uległa obudowa silnika jachtu oraz zarysowana powłoka prawej burty. Teraz policjanci wyjaśniają szczegółowo zdarzenie. Na wodzie również posypały się mandaty w myśl ustawy o Żegludze Śródlądowej. Sternicy nie posiadali właściwych uprawnień do pływania jednostką, brakował obowiązkowego wyposażenia, a także pływanie w strefie ciszy oraz cumowanie do wysp. Na szczęście nie doszło do żadnego poważnego i tragicznego zdarzenia z udziałem wypoczywających nad wodą.

W trakcie minionego weekendu giżyccy policjanci zabezpieczali również uroczystości i imprezy masowe organizowane na terenie powiatu. W słoneczne dni na plaży zagościło wiele osób,które przybyły na organizowane Zawody drwali STIHL organizowane w Porcie Ekomarina. Funkcjonariusze dbając o bezpieczeństwo uczestników nie odnotowali żadnych zdarzeń podczas imprezy. Zawody odbyły się w przyjemnej atmosferze. Natomiast w Rynie przez 3 dni odbywał się Festiwal Kultury Średniowiecza Masuria 2022. Nad bezpieczeństwem uczestników festiwalu czuwali ryńscy policjanci, którzy pilnowali ładu i porządku oraz zabezpieczali paradę historyczną. W związku z imprezą nie odnotowano żadnych zdarzeń kryminalnych, bądź ekscesów chuligańskich. W rejonie Twierdzi Boyen w dniach 13 – 14 sierpień odbył się Wyścig Milko Mazury MTB etap 6 Giżycko. Nad przejazdem rowerzystów i utrudnieniami w ruchu drogowym czuwali policjanci giżyckiej drogówki. W trakcie imprezy na trasie wyścigu ruch odbywał nie wahadłowo, nie odnotowano żadnych zdarzeń z udziałem zawodników jak i osób poruszających się po drodze. Natomiast w gminie Wydminy odbyły się uroczystości 76. rocznicy bitwy pod Gajrowskimi. W trakcie głównych uroczystości (14.08.2022 r.) doszło do incydentu z udziałem nietrzeźwego mężczyzny, który na terenie Szkoły Podstawowej w Orłowie gdzie odbywały się występy słowno – muzyczne wchodził na scenę nie chcąc jej opuścić, czym zakłócał przebieg spektaklu. Z uwagi na agresywne zachowanie mężczyzna został zatrzymany przez policjantów i osadzony do wytrzeźwienia.

W trakcie weekendu została oszukana 82 – letnia mieszkanka Giżycka, która przekazała pieniądze oszustom podającym się za Policjanta. Oszuści podszywając się pod Policjanta starą metodą powiedzieli kobiecie, że jej córka potrąciła kobietę w ciąży i są potrzebne pieniądze na kaucję. Mieszkanka Giżycka straciła 25000 tysięcy złotych.

Teraz policjanci szczegółowo wyjaśniają sprawę. Apelują do wszystkich, mieszkańców, uczestników ruchu drogowego, młodzieży o zachowanie ostrożności i czujności w codziennym życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *