GRID 2 [RECENZJA] – Magna Masuria

Patrząc przez pryzmat tego, że posiadam kierownicę gamingową, postanowiłem spróbować swoich sił w innych tytułach gier samochodowych, bo ile można jeździć tirem, prawda? [Sprawdź recenzję Euro Truck Simulator 2]

Zacząłem przeglądać Internet w poszukiwaniu nowej gry samochodowej natrafiłem w końcu na GRID 2, drugą odsłonę zręcznościowych gier samochodowych wydanych przez firmę Codemasters. Gra na rynku światowym pojawiła się 28 maja 2013 roku i miała nie lada zadanie pokonać swoją poprzedniczkę, która okazała się niezwykłym hitem. Czy się udało? Można powiedzieć, że GRID 2 po latach przerósł swoją poprzedniczkę na wielu płaszczyznach. Również warto zaznaczyć, że producenci wydali grę na kilka platform w tym na Xbox 360, Platy Station 3 oraz PC (niestety tylko z systemem Windows). Ja miałem przyjemność ograć ten tytuł na swoim komputerze.

Rozgrywka dzieli się na dwie kategorie, gra solo oraz multiplayer. Skupmy się na pierwszym trybie, czyli grze solowej. Gra pozwala nam na prowadzenie kariery w kilku trybach, ale też swobodnej rozgrywki tworząc różnego rodzaju wyścigi. Kariera skupia się na prostym modelu. Jesteś mało znanym kierowcą i poprzez wygrywanie wyścigów czy wypełnianiu specjalnych osiągnięć zdobywasz coraz większą sławę i jesteś zapraszany do coraz bardziej prestiżowych wyścigów. Podczas kariery odwiedzamy wiele krajów na trzech kontynentach – Ameryka, Europa i Azja. Możemy ścigać się w wąskich uliczkach Paryża, driftować w szerokich arteriach Chicago czy ścigać się na torze wyścigowym w Indianopolis.

Gra nie podstawia nam pod nos wszystkiego, a odblokowanie lepszych maszyn wiąże się z postępami w karierze. Dlatego jeśli chcemy po ścigać się Pagani Huyara (włoski samochód z super klasy) to musimy pomęczyć się na początku opornym w jeździe Alfa Romeo Giulietta czy rzucającym na boki Fordem Mustangiem. Odblokowane samochody w trybie kariery przenoszą się do trybu wieloosobowego. Dlatego też przed zmierzeniem się w rozgrywkach sieciowych warto przejść karierę.

Dlaczego warto sięgnąć po GRID 2? Od samego początku moją uwagę przykuła grafika, model jazdy oraz idealnie odwzorowany dźwięk pracy silnika. Pomimo, że jest to gra zręcznościowa w grze został zaimplementowany system symulacji i inaczej będzie poruszał się samochód w słoneczny dzień, a inaczej podczas deszczu. Dużym wyzwaniem też jest model jazdy, gdzie gracz na własnej skórze odczuwa jazdę samochodem na tylną czy przednią oś. Wyobraźcie sobie sytuację, że kierujecie Fordem Mustangiem rozpędzonym do prędkości 180 km/h, który posiada napęd na tylną oś, a przed sobą widzimy trzy długie zakręty. Czuć emocje od samego wchodzenia w zakręty. W grze również został zaimplementowany system zniszczeń. W opcjach gry można ustawić czy zniszczenia mają być wyłącznie wizualne czy też mechaniczne, gdzie przy większej kraksie wypadamy z gry.

W grze oczywiście mamy pełną listę różnych samochodów, gdzie możemy znaleźć takie cuda techniki jak wcześniej wspomniana Pagani Huyara, ale też mamy możliwość pokierowania BMW M3, Bugatti Veyron, Koenigsegg Agera R czy Mercedes-Benz SLR McLaren 722 Edition. Prawdziwi fani motoryzacji na pewno znajdą w tej grze trochę fantazji.

Dodatkowymi atutami tej produkcji jest bardzo dobra optymalizacja silnika gry, dzięki czemu wszystko działa płynnie bez żadnych przycinek, przejrzystość zarówno w interfejsie gry jak i samej grze. Niskie wymagania sprzętowe sprawiają, że nie trzeba wymieniać połowy komputera, aby móc mieć frajdę z jazdy na torach wyścigowych.

Jeżeli ktoś wciąż nie jest przekonany, aby kupić pełną wersję, platforma Steam oferuje wersję demo, która jest do pobrania za darmo, aby móc przetestować wydajność gry oraz poczuć związane z tym emocje. Pełna wersja dostępna jest od 12 złotych w sklepach internetowych.

Wymagania sprzętowe na PC:

Minimalne: Core 2 Duo 2.4 GHz / Athlon X2 5400+, 2 GB pamięci operacyjnej, Radeon HD 2600 / GeForce 8600,  15 GB wolnego miejsca na HDD, System operacyjny: Windows Vista / 7 / 8

Zalecane: Core i7 lub AMD FX, 4 GB pamięci operacyjnej, Radeon HD 6950 / GeForce GTX 570 1GB, 15 GB wolnego miejsca na HDD, System operacyjny: Windows Vista / 7 / 8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *