Herbata z cytryną – czy to dobre połączenie?

0
KULTURA W DŁONI (19)

Herbata jest jednym z najpopularniejszych napojów, spożywanym przez niektóre osoby nawet kilka razy dziennie. Możemy przebierać w wyborze smaków, wypijać ją na rozgrzewkę lub pobudzenie, do śniadania czy deseru. Jest wiele odmian i rodzajów herbat jednak klasyką jest czarna herbata z cytryną. Dodanie do herbaty cytryny nie tylko nadaje jej smaku i aromatu, ale także dostarcza witaminy C.

Jednak czy dodawanie cytryny do herbaty to taki dobry pomysł?

To zależy…

Krzewy herbaty rosną na glebach bogatych w glin i są hiperakumulatorami tego pierwiastka. Oznacza to, że herbata ma zdolności do akumulowania dużych ilości tego metalu w swoich liściach. Podczas parzenia herbaty do naparu przechodzą tylko nieznaczne ilości glinu nieprzyswajalnego przez ludzki organizm (związanego przez taninę), pozostała część kumuluje się w fusach. Dopiero dodanie cytryny do szklanki z herbatą, w której znajdują się fusy sprawia, że staje się ona mniej bezpieczna. Kwas cytrynowy obecny w cytrynie powoduje, że glin zawarty w liściach herbaty przechodzi w cytrynian glinu, który jest dobrze rozpuszczalny w naparze i przyswajalny przez ludzki organizm.

Spożywanie niewielkich ilości glinu nie jest szkodliwe dla organizmu człowieka, ponieważ jest on wydalany wraz z moczem. Jednak nadmierne jego spożycie w formie przyswajalnej powoduje odkładanie się tego pierwiastka w kościach, płucach, wątrobie. Ma on również zdolność przenikania bariery krew-mózg, a kumulowanie się glinu we włóknach nerwowych może prowadzić do choroby Alzheimera i Parkinsona.

Pamiętajmy!

  • Zanim dodamy cytrynę do herbaty należy wyjąć fusy!
  • Tylko dodanie cytryny do herbaty z fusami powoduje, że glin przedostaje się do naparu, który wypijamy. Jeśli pozbędziemy się fusów przed dodaniem cytryny herbata nie będzie źródłem przyswajalnego glinu.
  • Jeśli zależy nam na dostarczeniu do organizmu witaminy C, cytrynę należy dodać do lekko przestudzonego naparu. Witamina C jest najbardziej wrażliwą witaminą na działanie wysokiej temperatury i jest przez nią niszczona.

Jeśli chcemy cieszyć się najzdrowszą formą czarnej herbaty z cytryną wystarczy, że cytrynę wrzucimy po wyjęciu fusów i po lekkim przestudzeniu. Taka mała różnica, a może wiele zmienić.

Źródła:

  1. Małkiewicz P.: Czy w herbacie rzeczywiście jest za dużo glinu? Zeszyty Studenckiego Ruchu Naukowego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach 2016; 25(2): 99-103.
  2. Ruszczyńska A., Bulska E.: Występowanie i oznaczanie glinu w liściach i w ekstrakcie z herbaty, cz. I . Analityka : nauka i praktyka 2002;  2: 18-21.
  3. Bińczak O.,  Zmudziński W.: Stopień ekstrakcji glinu do naparów herbacianych w wyniku jego interakcji z kwasem cytrynowym. Towaroznawcze Problemy Jakości 2018; 3: 68-75.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *