Ignorantia iuris nocet [FELIETON] – Magna Masuria

Paremia prawna wywodząca się z podstaw prawa mającego korzenie w prawie rzymskim, na którym oparte jest prawo Rzeczypospolitej Polski. W prostym tłumaczeniu oznacza „nieznajomość prawa szkodzi”. W myśl tej łacińskiej sentencji nieznajomość prawa nie zwalnia nas z odpowiedzialności prawnej. Dla poprawnego stosowania tej zasady konieczne jest, aby wszystkie akty prawne były publikowane w sposób umożliwiający każdej osobie zapoznanie się z nimi. W Polsce jest to realizowane przez obowiązek publikacji powszechnie obowiązujących źródeł prawa w Dzienniku Ustaw, a pozostałych aktów w Monitorze Polskim.

Formuła „ignorantia iuris nocet” jest wpajana do głowy każdemu studentowi prawa na pierwszym roku studiów, a najczęściej powtarza się na takich przedmiotach jak: prawo rzymskie, wstęp do prawoznawstwa oraz język łaciński dla prawników. Jest to jedna z najważniejszych zasad prawnych, która została zawarta w przełomowym dla współczesnej Europy Kodeksie Justyniana. Zbiorze sentencji i kazusów prawnych, które ukształtowały prawo w całej kulturze europejskiej.

I teraz zastanawia mnie jedna kwestia. Czy pani Jakubowska, mecenas obsługująca Radę Miejską w Kętrzynie przespała te wszystkie trzy przedmioty na studiach prawniczych czy zapomniała o tej paremii? Czy to, co za chwilę opiszę zrobiła celowo tworząc negatywną opinię prawną? A może wyszło lenistwo i brak rzetelności?

Zacznijmy od początku. Na jednej z Sesji Rady Miasta w Kętrzynie złożono i przegłosowano wniosek do Komisji Rewizyjnej dotyczącej kontroli kart pojazdu należącego do Kętrzyńskiego TBS-u. Wniosek ten został zaopiniowany przez mecenas Jakubowską, jako pozytywny. Następnie radni głosowali nad planem prac Komisji Rewizyjnej, gdzie w punkcie pierwszym jest zaplanowana kontrola kart pojazdu należącego do Kętrzyńskiego TBS-u. Opinia pozytywna mecenas Jakubowskiej, pieczątka, wszystko się zgadza. Komisja zaczyna działać i pojawia się negatywna opinia mecenas Jakubowskiej. Powód?

Pani mecenas swoją opinię opiera na uzasadnieniu Wyroku Sądu Administracyjnego z siedzibą w Gliwicach z dnia 2 lipca 2019 r. Wyrok opiniuje, że radni nie mogą kontrolować spółek miejskich. Jednak ów wyrok w świetle wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego staje się nijaki. 29 sierpnia 2019 r. NSA uznał, że zawarte przepisy w ustawie o samorządzie gminnym dają możliwość radnym i komisjom kontrolować spółki handlowe z całkowitym udziałem danego samorządu. Co do zasady również wyrok wyższej instancji jest ważniejszy od niższej instancji, a wyrok NSA jest z zasady wyznacznikiem orzecznictwa w danej sprawie.

Wygląda na to, że w Kętrzynie jesteśmy na etapie tworzenia nowego prawa za sprawą mecenas Jakubowskiej. Możliwe, że w gmachu Urzędu Miasta tworzy się Kętrzyński Kodeks Prawny – z chęcią dołączę, aby nie powstały prawnicze absurdy.  

Zastanawia mnie, dlaczego akurat teraz powstała ta negatywna opinia prawna, która nie ma poparcia w prawie. Przepisy i wyrok Najwyższego Sądu Administracyjnego mówią jednoznacznie – można kontrolować. Mieszkańcy Kętrzyna też chcą znać prawdę i rozliczyć tych, którzy działali na szkodę miasta. Czy musi dojść do takiej sytuacji, kiedy mieszkańcy wezmą sprawy w swoje ręce i naślą CBA, prokuraturę oraz inne organy ścigania? Czy burmistrz zlecając taką opinię prawną kryje byłego prezesa KTBS-u? Czy były prezes KTBS-u ma coś na burmistrza lub jego zastępcę, że jest tak chroniony? Komu służy burmistrz? Zachęcam do dyskusji.

20 thoughts on “Ignorantia iuris nocet [FELIETON]

 1. Rysiek za dużo sobie pozwala ale wkrótce to się skończy i wróci na bezrobocie . A właściwie skończy jak w Ostrołęce.

 2. Totalny upadek we wszystkim, tylko kasa co miesiąc na koncie się zgadza. I to chodzi, czy nie kadro kierowniczo-zarządzająca z Wojska Polskiego?

 3. Jak można było wyciągnąć rękę po władzę będąc totalnym ignorantem samorządowym i dobrać sobie towarzystwo totalnych ignorantów samorządowych???? Uważaliście, że jakoś 5 lat przeleci na serwowaniu mieszkańcom papki propagandowej? Brak szacunku dla mieszkańców Ketrzyna!!!!!!!!!!!!!!

 4. Okręgowa Izba Radców Prawnych w Olsztynie sprawuje nadzór nad należytym wykonywaniem zawodu przez radców prawnych.

  Pani Agnieszka Jakubowska (nr wpisu OL-953) i jej kancelaria widnieją w rejestrach OIRP. Adresatem do zgłoszenia niewłaściwego sposobu wykonywania zawodu jest rzecznik dyscyplinarny i okręgowy sąd dyscyplinarny Okręgowej Izby Radców Prawnych w Olsztynie.
  https://oirp.olsztyn.pl/o-izbie/
  e-mail: biuro@oirp.olsztyn.pl

 5. Nie wiem czy znajdzie się w Kętrzynie odważny kandydat na Burmistrza Miasta po kadencji Ryszarda i Macieja?

 6. Skąd ja znam taką sytuację? Swojego czasu zwróciłem się do RG w Barcianach aby ta sprawdziła prawidłowość kalkulacji mającej wpływ na cenę ciepła z kotłowni w Drogoszach. Rada oczywiście odmówiła twierdząc, że nie mają żadnego prawa kontrolować spółki, którą sama utworzyła do wykonywania zadań gminy. Radni pozostali głusi na na wyrok NSA z 29 sierpnia 2019r. który nie pozostawia cienia wątpliwości, że rada może i powinna mieć prawo do kontroli spółki gminnej. Mało tego Nie przekonał ich zapis art. 24 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, który przewiduje dokonywania kontroli poczynań wszystkich jednostek gminnych, w tym także spółek prawa handlowego, nawet przez pojedynczego radnego. Pytanie skąd to się bierze? Moim zdaniem to zwykłe wygodnictwo oraz obawa aby nie narazić się obecnej władzy. Co z tego, że jest to zaprzeczeniem idei samorządności. Im jest po prostu tak wygodnie.

 7. W BIP nie ma przetargu na usługę kancelarii prawej Pani Jakubowskiej. Ta pani prawdopodobnie pracowała w starostwie za czasów R.N. Czy jest jakiś układ między burmistrzem a kancelarią Pani Jakubowskiej? Czy złamano prawo przy wyborze kancelarii tej pani? Przegrywa tyle spraw pracowniczych, rio uchyla uchwały , a wciąż ta sama kancelaria. Coś tu śmierdzi.

  1. Nie ma również przetargów na obsługę prawną spółek komunalnych, a tzw. prezesi robią tam, co im się żywnie podoba. Przykładowo Krasiński wypowiedział przedwcześnie umowę o obsługę prawną KOMEC-u dotychczasowej kancelarii prawnej tylko po to, by zatrudnić bez przetargu znajomego królika z Olsztyna za 2x wyższą stawkę. Tak samo jest w innych spółkach, w KTBS analogicznie wypowiedziano przedwcześnie umowę, a w najbliższym czasie ma również pojawić się po układach kancelaria prawna z Olsztyna za gruby $$$, oczywiście bez przetargu. Kuty as z ratusza i jego przydupasy puszczą to miasto z torbami.

 8. Czy kancelaria opłacana z pieniędzy budżetowych ma służyć interesom partykularnym burmistrza, czy interesom społeczności lokalnej? Wygląda to tak, jakby obecna kancelaria miała za cel pomagać realizować widzimiesie burmistrza i chronić go przed kontrolą radnych, itp.

 9. Opisana w felietonie sytuacja powinna trafić do świadomości przede wszystkim burmistrza i dać mu podpowiedź, czy nie nadszedł czas na zmianę obsługi prawnej miasta, a szczególnie rady miejskiej.

 10. Spokojnie Panie i Panowie spokojnie przyjdzie czas i na Ryszarda Nicolas Sarkozy też myślał ,że jest bezkarny a tu niespodzianka 3 latka w tym 1 rok pierdla do odsiadki

 11. System organizacji samorządu w całej Polsce jest zły i w konsekwencji naturalnie ciągną do niego ludzie z natury źli.
  Szacunek do mieszkańców i ich wspólnego majątku i dobra – tak, w kampanii i na początku kadencji, dalej cynizm i kpina w żywe oczy.
  Świadomość wszystkich czynów w tym głupich i złych – tak, ale cóż warta gdy sumienia nic, bezczelność bezkarność luz, chroniona systemem.
  Porządni społecznicy też dołączają do samorządów ale w większości obojętnieją wobec stada głodnych świń lub wypadają z podłego systemu.
  Chcemy w samorządzie Ludzi?… Usuńmy koryto – ambitna brudna robota.
  Szanse są – w Sejmie, są ludzie spoza systemu, to tam trzydzieści lat temu powstał problem

 12. Czy nasi lokalni restauratorzy i hotelarze uczestniczyli w poniedziałek w Warszawie w proteście przeciwko lockdownowi, który dotknął nasz region? Szczególnie ci uprawiający politykę lokalną czy mają jaja w spodniach? Czy szczytem odwagi są tylko lokalne intrygi zza pleców tych który potrafią zbudowac kilka zdan złożonych? Moze redakcja przyjrzy się czy ktokolwiek z regionu ketrzynskiego udal się na zorganizowany protest? Chcielibyśmy poznać szczegóły od osob uczestniczących których sprawy lokalne są ważne.

 13. To wypadałoby sprawdzić, czy burmistrz łamał prawo ciągnąc wszędzie za sobą kancelarię Pani Jakubowskiej.
  Czy R.N. ma osobisto-prywatną kancelarię prawną sponsorowaną z pieniędzy publicznych? Czy to nie sprawa dla prokuratury?

 14. Wszystko szczegolowo wyjasnil Pan HJM,ale jeszcze nalezy zadac pytanie Radnym kto stanowi prawo miejscowe Rada Miasta ,czy radca prawny.
  Trzeba podjąć uchwałę jeżeli bedzie niezgodna z prawem zostanie uchylona przez organ nadzoru .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *