Inicjatywa radnych dla lokalnych przedsiębiorców – Magna Masuria

Inicjatywa radnych dla lokalnych przedsiębiorców

7

Do biura podawczego w Urzędzie Miasta w Kętrzynie jak i do sekretariatu Spółdzielni Mieszkaniowej „Pionier” wpłynął wniosek podpisany przez radnych miejskich, powiatowych i radnego sejmiku województwa. Wnioskodawcy wystąpili z inicjatywą, która ma pomóc dla lokalnych przedsiębiorców. Szczególnie ma wesprzeć małe, jednoosobowe działalności gospodarcze.

Treść wniosku dotyczy ZWOLNIENIA przedsiębiorców:
– z podatku od nieruchomości na okres co najmniej 3 miesięcy,
– z opłaty czynszów w lokalach miejskich na okres co najmniej 3 miesięcy,
– z opłaty na dzierżawę terenów miejskich zajętych pod działalność gospodarczą na okres co najmniej 3 miesięcy,
– z podatków od środków transportu na okres co najmniej 3 miesięcy,

Wnioskodawcy uzasadniają, że obecna sytuacja społeczna i gospodarcza w Polsce ma charakter nadzwyczajny. Utrzymanie miejsc pracy jest dzisiaj wielkim wyzwaniem, a takie odciążenie pozwoli lokalnym firmom przetrwać najbliższy czas.

Burmistrz wystąpił z własną inicjatywą dla przedsiębiorców, gdzie chce odroczyć wszystko na późniejszy termin. W tym momencie to samo gwarantuje firmom Rząd w Tarczy Antykryzysowej – wystarczy wejść na serwis Rzeczypospolitej Polskiej gov.pl.

Która propozycja jest lepsza? Burmistrza czy radnych wnioskodawców?

Postępowanie burmistrza jak i samą inicjatywę radnych skomentował radny miejski Zbigniew Nowak, który powiedział: „dzisiejsza inicjatywa radnych sprawiła, że burmistrz podjął jakieś kroki”. Zapytani przez nas mieszkańcy stwierdzili, że wniosek radnych jest lepszy i obrazuje komu zależy na lokalnych przedsiębiorcach.

Jeden z przedsiębiorców, który prosi o anonimowość, powiedział dla naszego portalu, że „radni wykazali się bardzo ciekawą inicjatywą, która realnie może pomóc, a nawet uratować małe firmy w Kętrzynie, które przez obecną sytuację nie mają klientów i w ogóle nie zarabiają na własne utrzymanie. Odroczona płatność w późniejszym terminie prędzej czy później zabiłaby małych przedsiębiorców”.

Co państwo sądzicie o inicjatywie radnych? Czy burmistrz w przychyli się do wniosku radnych i postąpi słusznie dla dobra lokalnych firm oraz mieszkańców?

źródło zdjęcia: YouTube Urząd Miejski w Kętrzynie

7 thoughts on “Inicjatywa radnych dla lokalnych przedsiębiorców

  1. Super inicjatywa dla małych często jedno lub kilkuosobowych działalności. Duże kilkodziesiecio osobowe firmy sobie poradzą, przestawia priorytety że nie zysk a utrzymanie firmy jest wazniejsze. Restauracje i stolowki przedstawiły się na dowóz. Sklepy funkcjonować będą. Natomiast pomoc trzeba tym małym. BRAWO SAMORZADOWCY.

    1. Nie wiem czy duzi tak sobie poradzą. MTI przymierza się do zwolnienia ok. 100 osób. Ciekawe jak będzie na przykład w Sygnify gdy skończą się komponenty. Też może pojawić się problem.

  2. Żeby tych kilku, z różnych ugrupowań radnych, Rysikowi nawet do głowy by nie przyszło, żeby coś powiedzieć.

  3. Panie redaktorze. Przedstawił Pan propozycje burmistrza i radnych. Gołym okiem widoczna jest różnica, bo burmistrz chce odroczenia płatności lub ich czasowego obniżenia, a radni wnoszą o zwolnienie w okresie 3 miesięcy z tych podatków. Oczywiście zwolnienie oznacza automatycznie to, że środki te do budżetu w tym roku nie wpłyną. Zastanowić się należy o jaką to kwotę chodzi i jaką ta kwota wyrządzić może szkodę dla finansów miasta. Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie należałoby przeprowadzić symulację, a taką wiarygodną może zrobić tylko skarbnik miasta. No ale nie zrobi, bo to nie jest koncepcja burmistrza i On, jak widać, nie zamierza nikogo z niczego zwalniać. Wobec tego o jakie pieniądze idzie? Następne pytanie, jakie skutki wywołać może propozycja burmistrza e zwolnienia kętrzyńskich firm z podatków przez okres 3 miesięcy dla rynku pracy? W jakim stopnie wpłynie np. na stan bezrobocia z powodu upadłości małych lokalnych firm? Drugie pytanie czy propozycja radnych spowoduje kompletne załamanie finansów miasta? Są to dylematy, na które ja nie potrafię odpowiedzieć bo nie znam się na finansach i budżecie. Może ktoś pokusi się o odpowiedź, by ludzie mogli sobie sami odpowiedzieć na pytanie, która propozycja lepsza: radnych czy burmistrza. Pozdrawiam

  4. Co do pomysłu radnych, jest on do przyjęcia, ale pod jednym warunkiem, że przedsiębiorcy, którzy mieliby być zwolnieni z tych podatków na okres 3 miesięcy, nie zwolnią ani jednego pracownika. Bo jeżeli zwolnią, choćby jednego, to niech sami sobie radzą. Chodzi o to, że to zwolnienie ma chronić miejsca pracy, by nie było tak, że burmistrz zwolni przedsiębiorców na 3 miesiące z podatków, a przedsiębiorcy zwolnią pracowników. Tak nie może być.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *