Jak położyć płytki na podłodze w łazienkach?

0
1

Popularność płytek podłogowych wynika z szerokiego spektrum ich zastosowań. Coraz częściej, oprócz kuchni, łazienki czy przedpokoju, możemy je spotkać w salonie czy sypialni. Różnorodność wzorów, kolorów i faktur sprawia, że sprawdzą się w każdej aranżacji. Co więcej, za sprawą ich trwałości i wygody użytkowania warto, by grały w naszych wnętrzach pierwsze skrzypce. Zastanawiasz się jak położyć płytki na podłodze w łazience? Nasze podpowiedzi pomogą Ci stworzyć zjawiskową kompozycję.

Kładzenie płytek dla niewtajemniczonych

Jeśli kiedykolwiek przyjdzie nam urządzać dom lub mieszkanie bez wątpienia zdecydujemy się na położenie w nim kafelek, pod postacią płytek na ścianie lub podłodze. Odpowiednio dobrane mogą stać się wyjątkowo trwałą i odporną ozdobą każdego wnętrza. W zależności od tego jak wielką łazienką dysponujemy, czy mamy w niej okno, a także na jakiej wysokości znajduje się sufit, możemy zdecydować się na płytki, które powiększą optycznie wnętrze, rozjaśnią lub nadadzą mu przytulności. Po tym, jak zdecydujemy się na konkretny model przychodzi najtrudniejszy etap, montaż.

Jeśli nie czujemy się wystarczająco pewni, by kłaść płytki samodzielnie, zawsze warto zlecić to fachowcom. Na szczęście wiedza o kładzeniu płytek nie należy do kręgu wiedzy tajemnej i bez trudu, dzięki naszym poradom, zrobicie to własnymi rękami. Jeśli glazura zakupiona, bierzcie się do pracy.

Jak położyć płytki na podłodze w łazienkach?

Kładzenie płytek podłogowych zawsze warto rozpocząć od ułożenia ich „na sucho” bez zaprawy. To bardzo pomocne rozwiązanie, szczególnie dla tych mniej wprawnych w kafelkowaniu oraz w przypadku gdy układ, który nam się zamarzył jest szczególnie skomplikowany. Po wstępnym rozłożeniu na podłodze, w każdej chwili możemy go zmienić, tak by płytki ścienne lub te kładzione na podłodze prezentowały się najkorzystniej. Sposób ułożenia będzie zależny od rozmiaru oraz kształtu wybranych płytek. Płytki ceramiczne w łazienkach możemy kłaść na kilka sposobów. Najpopularniejszy i najłatwiejszy – na prosto, a także w jodełkę, harmonijkę czy karo.

Pierwszy ze sposobów sprawdzi się w przypadku płytek o kwadratowym kształcie. Kafelki kładzione są jedna pod drugą, a fugi przecinają się prostopadle. Bardzo podobnie kładzie się wzór w cegiełkę lub harmonijkę. Z tą różnicą, że pożądanym efektem jest mijanie się kafelków. Ułożone jedne pod drugimi z delikatnym przesunięciem. Wymagającym odrobiny wprawy układem jest niezwykle efektowny wzór karo, który wymaga wcześniejszego rozrysowania lub ułożenia „na sucho”. Fugi łączą się z sobą pod kątem 45 stopni.

Kilka podpowiedzi odnośnie układania dekorów

Przed podjęciem ostatecznej decyzji odnośnie tego, jak ułożyć płytki na podłodze warto wspomnieć o kilku ważnych kwestiach związanych z układaniem dekorów. Pamiętaj, by barwne i wzorzyste płytki stosować z umiarem. W przypadku niskich łazienek glazurę na ścianach układaj pionowo, to sprawi, że wydłuży się optycznie. W małych wnętrzach unikaj płytek układanych po przekątnej, potęgują wrażenie ciasnoty. Żeby zachować spójność kompozycyjną warto na ścianach przy umywalce i prysznicu zastosować płytki z tej samej kolekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *