Jak zorganizować dziecku optymalne warunki do nauki w domu [poradnik dla rodziców] – Magna Masuria

Jak zorganizować dziecku optymalne warunki do nauki w domu [poradnik dla rodziców]

1

Ponad 80% dzieci korzysta z internetu do samodzielnej nauki lub odrabiania lekcji niezależnie od tego, czy szkoła działa w trybie stacjonarnym, czy zdalnym – wynika z badania firmy Nexera. Umiejętne poruszanie się po sieci jest już podstawowym elementem prawidłowego rozwoju dziecka. Sprawne posługiwanie się aplikacjami i programami informatycznymi przyczynia się do osiągania lepszych wyników w nauce oraz wzrostu kompetencji cyfrowych, które są kluczowymi umiejętnościami na rynku pracy. Przedstawiamy 4 wskazówki na temat tego, jak zorganizować dziecku najlepsze warunki do rozwoju cyfrowego i efektywnej nauki z domu. 

Zorganizuj dziecku komfortową przestrzeń do nauki

W badaniu Nexery, przeprowadzonym w marcu 2020 r., 8 na 10 rodziców przyznało, że ich dzieci korzystają z internetu do nauki niezależnie od tego, czy zajęcia w szkołach prowadzone są zdalnie czy stacjonarnie. Rola nowych technologii w rozwoju edukacyjnym i społecznym wzrasta, jednak aż 90% respondentów objętych badaniem Nexery zauważyło, że nie wszystkie dzieci mają odpowiednie warunki do nauki online, takie jak dostęp do szybkiego internetu lub odpowiedniego sprzętu. Jak w takim razie zorganizować dziecku warunki do samodzielnej nauki w domu? Jeśli nie możesz przeznaczyć jednego pokoju do nauki dla dziecka, spróbuj znaleźć wolną przestrzeń, która w konkretnych godzinach będzie dedykowana wyłącznie odrabianiu lekcji i nauce. Miejsce to powinno być dobrze oświetlone oraz wyposażone w odpowiednie do wzrostu dziecka krzesło i biurko. W czasie nauki ogranicz oddziaływanie wszelkiego rodzaju rozpraszaczy (np. wyłącz telewizor i radio). Postaraj się zapewnić uczniowi jeden laptop bądź komputer, który będzie przeznaczony tylko do nauki. Jeżeli nie możesz pozwolić sobie na taki zakup, zapytaj sąsiadów, znajomych czy przedsiębiorców z okolicznych firm. Wiele osób ma nieużywany sprzęt, który po drobnej aktualizacji może sprostać potrzebom ucznia.

Zapewnij dziecku stabilny i szybki internet do nauki w domu

Według 89% ankietowanych, którzy wzięli udział w badaniu #RegionyNEXERY2021, dostęp do szybkiego, stabilnego łącza to podstawa nauki online – jak również nauki w domu. Codzienność edukacji zdalnej wymusiła na nauczycielach i uczniach uwzględnienie narzędzi, których nie wykorzystywali wcześniej w tak dużym stopniu, i które zostaną z nami nawet po ustaniu pandemii. Spośród nich najpopularniejsze są, według badania Nexery, materiały edukacyjne zamieszczane na YouTube, chmura (czyli wirtualny dysk używany przy pracach projektowych) oraz wideokomunikatory do prowadzenia konsultacji online z uczniami. Aby w pełni korzystać z nowych możliwości edukacyjnych, rodzice powinni zapewnić dzieciom szybki, wysokoprzepustowy internet szerokopasmowy (światłowodowy).

Połowa nauczycieli, objętych badaniem Nexery, jako główny problem wynikający z wolnego internetu wskazuje, podobnie jak rok temu, ładowanie stron internetowych zawierających dużo elementów graficznych. Drugą doskwierającą bolączką stało się zrywanie połączenia podczas używania komunikatorów. Skarży się na to już 45% nauczycieli, podczas gdy rok temu było to zaledwie 27% – wynika z naszego badania #RegionyNEXERY2021. Świadczy to o coraz większym znaczeniu szybkiego internetu w edukacji. Nauka zdalna nie byłaby możliwa bez dostępu do wysokoprzepustowej sieci. Technologia światłowodowa cieszy się coraz większą popularnością, gdyż jest obecnie najlepszym możliwym rozwiązaniem, które jako jedyne spełnia oczekiwania dotyczące prędkości transferu, zarówno w zakresie pobierania, jak i przesyłania danych – mówi Paweł Biarda, członek zarządu Nexery – firmy, która buduje światłowód na obszarach regionalnej Polski.

Bądź w stałym kontakcie z nauczycielami

Według ekspertów z UNICEF zwłaszcza w okresie pandemii istotne jest, aby rodzice byli zaangażowani w sprawy szkolne swoich dzieci. Komunikacja między nauczycielami, rodzicami i uczniami jest kluczowa, aby wszystkie strony wiedziały dokładnie, jakie obowiązki na nich spoczywają. W tym momencie najłatwiejszym sposobem komunikacji stał się internet – 92% nauczycieli w Regionach Nexery (Świętokrzyskim, Łódzkim, Kujaw z Pomorzem i Mazowszem oraz w Regionie Warmii i Mazur) ma możliwość połączenia się z rodzicami swoich uczniów drogą mailową lub poprzez aplikacje typu Librus. Innym sposobem na bardziej intensywną wymianę informacji między nauczycielami a rodzicami są różnego rodzaju grupy online, które pozwalają dzielić się na bieżąco informacjami. Internet pozwala zabieganym i zapracowanym rodzicom być w stałym kontakcie z nauczycielami dziecka i regularne monitorować jego postępy w nauce.

Wskaż dziecku bezpieczną drogę korzystania z internetu

Internet jest źródłem nieograniczonej wiedzy i skuteczną metodą poznania świata. Dzisiejsi uczniowie będą pracowali i żyli w rzeczywistości, w której wysokie kompetencje cyfrowe są niezbędne, dlatego ważne, aby od dziecka umieli we właściwy sposób wykorzystywać nowe technologie. Jednocześnie, zgodnie z badaniem Nexery 75% ankietowanych uważa, że dzieci powinny mieć więcej zajęć dotyczących efektywnej nauki z wykorzystaniem internetu. Natomiast według badania Młodzi Cyfrowi, przeprowadzonego przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg i Uniwersytet Gdański, ponad 60% uczniów twierdzi, że ich rodzice nigdy nie uczyli ich odpowiedzialnego korzystania z sieci, a 10% – że rodzice nic nie wiedzą o ich cyfrowym życiu.

– Doświadczenia związane z nauką przez internet pokazały nam, że od cyfrowego świata nie jesteśmy w stanie uciec oraz że poznanie go może otworzyć przed nami zupełnie nowe możliwości rozwojowe. Dorośli, przede wszystkim nauczyciele i rodzice, powinni wyposażyć uczniów w narzędzia, które pomogą im omijać wszelkie zagrożenia związane z obsługą internetu. Na szczęście w sieci znajdziemy coraz więcej szkoleń, wykładów oraz seminariów, dzięki którym możemy się dowiedzieć, jak bezpiecznie funkcjonować w nowej, cyfrowej rzeczywistości – mówi Paweł Biarda z Nexery.

1 thought on “Jak zorganizować dziecku optymalne warunki do nauki w domu [poradnik dla rodziców]

  1. Wszystko ładnie pięknie, gdyby nie ponad roczne opóźnienie w realizacji planu POPC, w ramach którego Nexera buduje infrastrukturę. Coś mi się wydaje, że zanim mnie podłączą to prędzej uruchomią na moim BTSie 5G a wtedy to światłowód będzie już bez sensu…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *