JEST CORAZ ZIMNIEJ – PAMIĘTAJMY O OSOBACH BEZDOMNYCH WYMAGAJĄCYCH POMOCY – Magna Masuria

JEST CORAZ ZIMNIEJ – PAMIĘTAJMY O OSOBACH BEZDOMNYCH WYMAGAJĄCYCH POMOCY

0

W związku z okresem zimowym kętrzyńscy policjanci, jak co roku realizują działania skierowane do osób bezdomnych. Niskie temperatury są szczególnie uciążliwe i mogą okazać się śmiertelne dla tej grupy osób jak również mieszkających w trudnych warunkach oraz nietrzeźwych. Policjanci sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać takie osoby. Nie bądźmy wobec nich obojętni. Pamiętajmy, że nasza reakcja może uratować komuś życie.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie jak co roku, w sposób szczególny kontrolują miejsca, w których mogą przebywać bezdomni wymagający pomocy. Policjanci prowadzą działania prewencyjne, których celem jest przeciwdziałanie zagrożeniom życia i zdrowia osób bezdomnych i bezradnych zwłaszcza w okresie zimowym. Zagrożenie to dotyczy także osób nietrzeźwych przebywających na dworze, bądź w opuszczonych i nieogrzewanych pomieszczeniach.

Policjanci przede wszystkim sprawdzają dworce, przystanki, ciągi kanalizacyjne, opuszczone budynki, ogródki działkowe, pod kątem przebywania tam osób samotnych i bezdomnych. Ci, którzy przebywają w takich miejscach są informowani o możliwościach uzyskania pomocy. Należy pamiętać, że okres zimowy jest  jednym z cięższych dla osób, które z różnych przyczyn nie posiadają dachu nad głową. Klatki schodowe, domki letniskowe czy piwnice, nie są odpowiednimi na przeczekanie zimy. Pamiętajmy, że szczególnej pomocy wymagają osoby będące pod wpływem alkoholu – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.

Szczególną opieką powinniśmy otoczyć również osoby z naszego otoczenia, które ze względu na swoją niepełnosprawność, podeszły wiek lub samotność wymagają pomocy w codziennym funkcjonowaniu. O ich sytuacji można poinformować  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej bądź Policję, a jeśli mamy takie możliwości osobiście możemy pomóc im w codziennych czynnościach, robiąc zakupy, donosząc lekarstwa. Pamiętajmy również, że istnieje możliwość poinformowania nas za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Kiedy wejdziemy w tą aplikację należy kliknąć zakładkę bezdomność, a następnie w opisie przekazać informację na temat miejsca przebywania tych osób. W taki prosty sposób jesteśmy w stanie dotrzeć do miejsc, o których możemy nie wiedzieć, a tym samym zapobiec zagrożeniu jakie mogą spotkać osoby bezdomne i udzielić im pomocy.

Trudne warunki atmosferyczne są niestety przyczyną wychłodzeń, do których dochodzi każdej zimy. Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie pozostawajmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy.

O każdej niepokojącej sytuacji należy poinformować służby ratownicze, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *