Języki obce szansą na przetrwanie kryzysu w Polsce – Magna Masuria

zdjęcie poglądowe| foto: Maxx-Studio/Shutterstock.com

Preply przyjrzało się się ofertom pracy w niepełnym wymiarze godzin, gdzie jednym z wymaganych warunków jest znajomość drugiego języka. Na podstawie tych danych przeprowadzono badanie, które wyłoniło najczęściej poszukiwane osoby na najpopularniejsze stanowiska z językami obcymi.

  • Najwięcej ofert pracy z wymogiem znajomości języków obcych  znaleźliśmy na pozycji specjalisty ds. obsługi klienta.
  • Miejsce drugie najczęściej zamieszczanych ogłoszeń z wymogiem znajomości języka obcego to na stanowiska pracowników administracyjno-biurowych, a trzecia najbardziej popularna pozycja to na stanowisko tłumacza.
  • Największy popyt na języki obce w Polsce posiadają kolejno angielski, niemiecki i francuski.
  • Stanowiska pracy z wymogiem języka angielskiego stanowią około 55% wszystkich ofert, w których konieczna jest znajomości języka obcego.
  • Specjalista ds. public relations to stanowisko pracy w niepełnym wymiarze godzin, na którym można zarobić najwyższą stawkę godzinową (około 51 zł za godzinę).
  • Język chiński i portugalski nie stanowią nawet 1% wszystkich ofert pracy z językiem obcym.

Kryzys związany ze wzrostem kosztów życia jest obecnie jednym z głównych zmagań Polaków. Zwiększające się ceny energii, paliwa oraz produktów spożywczych znacząco dają się zauważyć w naszych portfelach. Polskie rodziny coraz częściej wybierają posiłek w domu, wakacje u rodziny lub naprawę zepsutych urządzeń. Ograniczamy jedzenie w restauracjach, wyjazdy do zagranicznych kurortów oraz kupno nowych sprzętów RTV i AGD. Wielu z nas przestawiło się na tryb oszczędzania, a nasz budżet przeznaczamy tylko na rzeczy, które w naszym indywidualnym rozumieniu są niezbędne.

Najpopularniejsze oferty pracy

Najwięcej ofert pracy z wymogiem znajomości języków obcych znaleźliśmy na pozycji specjalisty ds. obsługi klienta. Zaraz za nim znalazły się ogłoszenia na stanowiska pracowników administracyjno-biurowych. Pozycja tłumacza zajęła trzecie miejsce w tym ogólnym rankingu.

  1. Specjalista ds. obsługi klienta
  2. Pracownik administracyjno-biurowy
  3. Asystent biurowy
  4. Nauczyciel języka obcego
  5. Specjalista ds. komunikacji społecznej
  6. Copywriter
  7. Recepcjonista hotelowy
  8. Tłumacz
  9. Sprzedawca
  10. Dziennikarz

Najlepszy wybór pod względem języka obcego

Nasze najnowsze badanie wyłoniło najczęściej umieszczane oferty pracy z podziałem na języki obce. Obsługa klienta okazuje się zawodem najpopularniejszym wśród tych, gdzie wymagany jest drugi język taki jak angielski, niemiecki, francuski lub włoski. Osoby władające językiem hiszpańskim i portugalskim znajdą najwięcej ofert na stanowisku public relations.

Język angielski:

  1. Specjalista ds. obsługi klienta
  2. Specjalista ds. public relations
  3. Pracownik administracyjno-biurowy

Język hiszpański:

  1. Specjalista ds. public relations
  2. Nauczyciel języka obcego
  3. Specjalista ds. obsługi klienta

Język niemiecki:

  1. Specjalista ds. obsługi klienta
  2. Specjalista ds. public relations
  3. Tłumacz

Najczęściej wymagane języki obce

Porównaliśmy, jakie języki są najczęściej wymagane przy analizowanych ofertach pracy w niepełnym wymiarze godzin. Najbardziej pożądaną umiejętnością, co prawdopodobnie nie jest zaskakujące, to znajomość języka angielskiego. Jakie inne języki obce są zatem wartościowe na rynku? Miejsce drugie zajmuje język naszych zachodnich sąsiadów, czyli niemiecki. Liczba stanowisk z wymogiem znajomości języka niemieckiego jest jednak prawie o połowę niższa niż liczba stanowisk, na którym wymagany jest język angielski. Umiejętność komunikacji w języku francuskim zajmuje trzecie miejsce w rankingu najczęściej pożądanych języków obcych na stanowiskach na niepełnym etacie.

  1. Język angielski
  2. Język niemiecki
  3. Język francuski
  4. Język włoski

Od wielu lat słyszy się, że znajomość języków obcych to przyszłość, a język angielski to wręcz podstawa do odniesienia sukcesu na arenie międzynarodowej. Co więcej, nasze badanie daje do zrozumienia, że umiejętności te zwiększają szanse na zdobycie dodatkowych pieniędzy w dzisiejszych kryzysowych czasach, z którymi obecnie borykają się ludzie na całym świecie.

Good luck, suerte, bonne chance!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *