KĘTRZYN: Radny Zbigniew Nowak wskazuje na pilny remont murów miejskich – Magna Masuria

KĘTRZYN: Radny Zbigniew Nowak wskazuje na pilny remont murów miejskich

11

fot. Radny Zbigniew Nowak oraz mury miejskie od strony ul. Traugutta w Kętrzynie

Średniowieczne mury miejskie w Kętrzynie od lat stanowią niechlubną wizytówkę miasta, zwłaszcza te od strony ul. Traugutta. Sypiące się z murów cegły oraz rosnące “samosiejki” na miejskich murach sprawiają, że ten zabytek coraz bardziej niszczeje. Warto zaznaczyć, że ostatni raz renowacja murów miejskich miała miejsce na przełomie lat 1999/2000. 

Mieszkańcy Kętrzyna, zwłaszcza mieszkańcy ul. Rycerskiej, ul. A. Struga czy ul. L. Osińskiego, mieli nadzieje, że mur miejski od strony ul. Traugutta zostanie wyremontowany w związku z rewitalizacją baszty. Wówczas złożony wniosek na pozyskanie środków zewnętrznych nie obejmowały remontu murów miejskich. 

Problem murów miejskich nie jest również obojętny radnym miejskim, zwłaszcza radnemu Zbigniewowi Nowakowi, który w ostatnim czasie wypowiedział się na tem temat w mediach społecznościowych:
– Remont murów obronnych jest tematem od lat. Wymaga remontu, który pochłonie sporo pieniędzy. Remont remontem, ale zapobieganie erozji tego zabytku nie wymaga przecież nakładów. Wystarczy od czasu do czasu spojrzeć okiem włodarza miasta i wydać polecenia podległym służbom. Przecież miasto ma firmę odpowiedzialną za porządek. Chociaż dość często można odnieść wrażenie, że ci odpowiedzialni za porządek nie chcą na te mury patrzeć.

Co państwo sądzą o rewitalizacji murów miejskich?

11 thoughts on “KĘTRZYN: Radny Zbigniew Nowak wskazuje na pilny remont murów miejskich

 1. Ostatnio Starosta Kętrzyński chwalił się sukcesem pozyskania środków na remont zabytków kętrzyńskich, z których większośc stanowi kościelne zabytki. Ta ekipa nie stawia na mury bo one dzielą a razem mogą więcej także zbagatelizować czy ominąć.

 2. Niech Niedziółka spaceruje po mieście jak jego poprzednik burmistrz Hecman to wówczas zobaczy jakie sa problemowy miasta a nie zamyka się w gabinecie.

 3. … jest „świeżutki” program rządowy dotyczący ratowania zabytków – to dobre źródło pozyskania pieniążków…
  … zamiast kolejnego zabytku sakralnego można by było wskrzesić stare mury.. przykładem jest gmina Barciany: remont zabytkowej świetlicy w Asunach (na prawdę bardzo dogłębny) i kościoła parafialnego bodajże w Barcianach… to działa.
  A do pana radnego prośba na przyszłość: proszę wskazywać źródła finansowania takich prac a nie tylko język strzępić – tak to każdy randy potrafi..

  1. W Barcianach( trzeba uważać na koty),żeby nie środki z budżetu Państwa to nie powstała by prawie żadna inwestycja,ale to tak bardzo ciężko Kamińskiej powiedzieć.
   Proszę nie opowiadać bajek i mitów o pozyskiwaniu środków, obecny rząd RP wdraża bardzo wiele programów faktycznie środki są na wyciągnięcie ręki .
   Trzeba by wykazać się olbrzymią nieudolnością,aby zmarnować takie możliwości.

   1. Nie bardzo wiedziałem czytając jeden z komentarzy po co ten akapit (uważać na koty).
    A tu się okazuje,że p.Kamińska i p.Tereszko(Wójt i Sekretarz Gminy Barciany) zawiozły zwierzę do p.Brzezina Marszałka Województwa WarmińskoMazurskiego.
    Jak sądzę w większości wszyscy kochamy zwierzęta.
    Ale w tym przypadku to są odmety jakiegoś szaleństwa,bo inaczej tego nie można wytłumaczyć.

    1. W pełni zgadzam się z piszącym „Komentarze”, ale nie mogłem zrozumieć o co chodzi z tymi kotami i jak zwykle wszystko można znaleźć na faceboku Kamińskiej. Istotnie zawieziono kotka Marszałkowi Województwa. Czy to akurat jest informacja najważniejsza dla gminy Barciany? Nasuwa się pytanie, czy była to podróż prywatna, czy służbowa. Czy wreszcie, jeżeli służbowa to czy kotek miał wystawioną delegację. Jak widać Kamińska robi wszystko aby tylko zaistnieć.

 4. z tego co kojarze to wniosek na mury obronne był sporządzany jednakże państwo PiS swoją rzetelną komisją odrzuciło ten wniosek i będzie remont kościołów. Czyli jak za Anioła ktoś równie ważny zadecydował nie będzie kabaretu będzie chór!!!

   1. Panie radny, cóż pan zrobił w sprawie PUP. Mury , może ważne, ale to co PUP Kętrzyn to ważniejsze. Drodzy włodarze i radni na różnych poziomach, po tak
    fatalnej sytuacji w urzędzie PUP, wy startujecie w szranki wyborcze ,jakby nigdy nic. Panie Nowak i inni kandydaci z Kętrzyna, jak wam nie wstyd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *