KĘTRZYN: Sapiński chce uchwalić lokalny „lex Tusk”? – Magna Masuria

KĘTRZYN: Sapiński chce uchwalić lokalny „lex Tusk”?

31

fot. Gazeta w Kętrzynie

Radny Daniel Sapiński, który niedawno ogłosił się kandydatem na burmistrza miasta Kętrzyn, ogłosił, że przygotował projekt uchwały o powołanie komisji doraźnej, która ma na celu zbadanie przyczyny i skutki sprawy roszczeń niepublicznych przedszkoli. Można wywnioskować, że jest to odpowiedź na działania Komisji Rewizyjnej. Radni tej komisji przebadali dlaczego nie złożono skutecznie apelacji w sprawie roszczeń niepublicznego przedszkola „Kluczyk”, a także na ostatniej sesji przyjęli protokół z kontroli, z którego wynika, że tę konkretną sprawę powinna zbadać Najwyższa Izba Kontroli.

W jakość kontroli Najwyższej Izby Kontroli od samego początku wątpił radny Sapiński i z przysłowiowego kapelusza wyciągnął wniosek o stworzenie „komisji doraźnej”. Nasuwa się pytanie dlaczego dopiero teraz ma powstać ta komisja doraźna, a nie na samym początku jak sprawa niepublicznych roszczeń dotknęła Kętrzyn?

W tym miejscu warto się zatrzymać i przypomnieć sobie nadzwyczajną sesję Rady Miasta w Kętrzynie z 16 października 2019 roku. Zwołana ona została na wniosek sześciu radnych w tym radnego Daniela Sapińskiego, a celem tej sesji było poznanie szczegółów, w tym przyczyn skąd się wzięły te roszczenia niepublicznych przedszkoli. Wówczas najaktywniejszym radnym był Krystian Abramowicz, który mówił wręcz o powołaniu lokalnej komisji śledczej…

Sesja ta była zwołana „na łapu-capu” z określonym celem – wskazać winnego. Wówczas burmistrz Niedziółka z ówczesnym zastępcą Wróblem nie przedstawili żadnych dokumentów w tym tak ważnych jak: wezwania do zapłaty, odpowiedzi na wezwania, pozwów sądowych i odpowiedzi miasta na pozwy. Wszystko było tajemnicą.

Na domiar tego na sesji pojawił się również były burmistrz Kętrzyna, który chętnie składał wyjaśnienia i opowiadał o tych roszczeniach. Opowiedział jak wyglądała procedura, opowiedział również, że wyliczenia dotacji zaakceptowała Regionalna Izba Obrachunkowa oraz ówczesny wojewoda. Warto przypomnieć, że były burmistrz jasno stawiał tezę, że do tej sprawy jest potrzebna specjalistyczna kancelaria prawna i możliwe, że dziś mielibyśmy taki sam efekt jak w Przasnyszu.

Dlaczego wówczas radny Daniel Sapiński nie zadawał pytań? Nie wypytywał o przyczyny tych roszczeń? Czy też nie poparł wniosku radnego Krystiana Abramowicza o powołaniu specjalnej komisji? Odpowiedź udzielił w mediach społecznościowych radny Czesław Ćwik: Na sam koniec kadencji taka uchwała? Twój cel jest dla mnie jasny. Grillowanie głównego konkurenta na stanowisko [burmistrza-red.] i tyle. Sprytne, cwane i przebiegłe i zarazem słabe.

Co państwo sądzą o tej sprawie? Zachęcam do komentowania.

Czytasz Magna Masuria – info-Kętrzyn24.pl? 
Wesprzyj nas! To właśnie dzięki takim osobom jak Ty – zaangażowanym i chcącym wiedzieć więcej nasza praca jest możliwa i ma sens. Dzięki Tobie możemy regularnie rozliczać lokalnych polityków, spokojniej patrzeć w przyszłość (oraz przeszłość) i być całkowicie niezależni od reklamodawców oraz biznesu.


Bank PKO Bank Polski
88 1020 3639 0000 8702 0221 7925

31 thoughts on “KĘTRZYN: Sapiński chce uchwalić lokalny „lex Tusk”?

 1. O i w końcu na koniec kadencji ujawnił się aktywny radny. A co zrobił dobrego dla mieszkańców miasta Ketrzyn poza otrzymywaniem diety radnego.

  1. Ooo widzę chyba Pan wyborca słabo śledzi kadencję 🙈
   Sapiński to najaktywniejszy radny. Oczywiście można go lubić lub nie,ale to, że nic nie robi…to gruba przesada.
   Raczej bym się poczepiał „Chodarów,Buraczków,Mitrosów……”.
   A co do komisji to chyba czas wreszcie wyjaśnić temat. My mieszkańcy mamy prawo wiedzieć za co płacimy miliony.

   1. Co tu wyjaśniać i dlaczego dopiero teraz? Gdzie był radny w 2019?2020 roku? Wtedy klaskał jak Rysio zagrał? a teraz pod publiczkę. słabe to jak przyznał Ćwik

   2. Najaktywniejszy? Wątpię… aktywny był jak trzeba było prohibicję wprowadzić. Teraz muszę po drugiej zmianie w philipsie pedałować po piwo do kruszewca, albo od ziomka z klatki czysta kupić z przemytu. Radny dobil wieczorne życie miasta, tfu! mojego głosu nie ma!

   1. Ten zastępca mnie ciekawi. Z Olenkowiczem jako burmistrz to nikt mi nie pasuje. No może Kochanowski gdyby cud się wydarzył i przepieprzył wybory do powiatu

 2. Pan Redaktor powinien zwrócić się do Przewodniczącego Rady Miasta Kętrzyn o wykaz zgłoszonych wniosków przez radnych miasta Ketrzyn. Wówczas można ocenić aktywność radnych przez okres kadencji. A nie jak teraz koniec kadencji w radzie i wyskakują z wnioskami co w sumie nic nie dadzą korzystnego dla nas mieszkańców.

 3. Dzisiaj oglądałam TVN24 i była tam debata nad lex Tusk, żenada to mało powiedziane ze strony opcji rządzącej. Radny inspirował się tym? Czy tak dla żartu to powiedział?

 4. mnie dziwi w czyim interesie działa rady Daniel. szanowałem go bo interesował się sprawami mieszkańców, ale to to jest taka niskiej jakości zagrywka. tak podpowiedzieli doradcy? tak podpowiedziała szefowa co zmienia fronty jak ktoś zielonym machnie głośniej? mam nadzieję że radny się opamięta

 5. Jestem pod ogromnym wrażeniem, a zarazem zażenowaniem nagłego działania radnego Daniela Sapińskiego, który od kilku sesji Rady Miasta cytuje nieaktualny raport dotyczący niepublicznych przedszkoli zrobiony na potrzeby korporacji prawniczych, które nabijają sobie kasę na wielce oszukanych właścicielach niepublicznych przedszkoli. Pozwoliłem sobie obejrzeć wspomnianą przez Redaktora Jędrzejczaka sesję z października 2019 roku. Szczerze powiedziawszy to poczułem żenadę jak słabo pod względem merytoryki wypadli zarówno burmistrzowie, a mówię tu o Niedziółce i Wróblu, ale też o wnioskodawcach zwołania tej sesji. Mowa tu tez o radnym Sapińskim, bo on tez podpisał ten wniosek.

  Sesja miała mieć następujący przebieg:
  – powiedzieć, że jest źle,
  – wina Hećmana,
  – przegramy, będzie jeszcze źle, wina Hećmana

  Jednak głosem rozsądku na tej sesji okazał się Hećman, który wypunktował wygadanego Wróbla, Niedziółka nie wiedział sam co powiedzieć, a radny Abramowicz i Sapiński pospuszczali głowy jak tylko były burmistrz doszedł do głosu. W mądrej i merytorycznej wypowiedzi, co zawsze uważałem, że jest mocną stroną Hećmana, powiedział krótko zwięźle i na temat. Powstała luka prawna, wykorzystały to specjalistyczne kancelarie prawne, a Kętrzyn jest ofiarą tej luki w prawie. Wszystko, co robiła administracja Hećmana była robiona w zgodzie z litera prawa. Zatwierdzenie przez RIO i wojewodę.

  Pozwoliłem sobie, panie radny Sapiński, również rzucić okiem na ten raport, na który pan się tak powołuje dość mocno. Tam nie jest napisane, że winnym za ten stan rzeczy jest Hećman czy inny wójt, burmistrz czy prezydent miasta. Wina leży po stronie ustawodawcy, który nie przewidział takich czy owych skutków prawnych. 27 października 2017 roku wchodzi pospiesznie wprowadzona ustawa o finansowaniu zadań oświatowych, która faktem jest doprecyzowała metodę obliczania dotacji, ale też nie zabezpieczyła samorządowców przed skutkami tego. Interes w tym zwietrzyły kancelarie prawne, które tak jak teraz na WIBORZE zbijają kapitały.

  W mojej osobistej ocenie, ale myślę, że i większości czytelników, działanie radnego Sapińskiego jest kierowane pewnym interesem. Nawet gdyby ta komisja powstała to z punktu prawa ta komisja nie byłaby konstytucyjna, nie mogłaby mieć pewnych narzędzi, a Hećman w literze prawa byłby czysty. Tu chodzi o coś innego! Obrzucić błotem, moralnie upokorzyć, rozpocząć falę hejtu? Kto na tym zyska? No oczywiście radny Sapiński, bo powie potem na mównicy, że on zadba o Kętrzyn i trzeba na niego oddać głos.
  Panie radny Sapiński! Podepnę się również do komentarza, co jest wyżej! Zmień doradców, bo pociągną pana w dół i to głęboko w dół… Nie tędy droga, jeśli leży w pana interesie dobro mieszkańców Kętrzyna.

 6. Nie rozumiem o co chodzi panu radnemu Sapińskiegu, bo nie sądzę, że teraz po kilku latach jest szczerze zainteresowany ustaleniem czy i kto zawinił. Był ku temu dobry czas w 2019 r. Wtedy to pan radny z resztą klubowiczów Aktywnego Samorządu śpiewał w chórze pana Niedziółki pieśń „Wina Hećmana”. Przecież wszyscy wiemy dobrze, że ani były burmistrz czy były skarbnik nie popełnili tu żadnych nadużyć. Była luka w prawie, stwarzająca możliwość wyliczenia dotacji w oparciu o oddział przedszkolny w SP 3 i to z tego skorzystali. a pieniędzy nie ukradli tylko pozostały w kasie miasta i zostały zainwestowane. Ponadto by ustalić jak to się stało wystarczy pzreczytać wyroki WSA w Olsztynie i będzie wszystko jasne. Jeżeli natomiast chodzi o komisję doraźną to nie można wykluczyć, że pan radny Sapiński wzorował się na projekcie „Lex Tusk”. Wtedy nie jest ważne, co ustali komisja tylko kto będzie jej głównym solenizantem.

 7. Panie Sapiński a przedstaw pan zgłoszone na sesji Rady Miasta konkretne wnioski do które podnosiły poziom życia mieszkańcom miasta Ketrzyna.

  1. Pan Sapiński jako jedyny zadbał o nas ,o mieszkańców Mazurskiej , żeby spać i mieszkać w ciszy . Wiele rzeczy zrobił dla mieszkańców ,ale takie klakierzy będą tylko na niego szczekać. Do tych co płaczą ,że piwa po pracy nie mogą sobie wypić -Sapiński nie zakazał wam pić alkoholu ignoranci. Możesz sobie kupując rano chlebek kupić piwo schłodzić i po pracy będziesz mieć ,ale ty chyba należysz do tych co woleli pić pod chmurką no cóż . My się cieszymy,że w końcu mamy spokój po wielu latach i kadencjach burmistrzów i radnych żaden nie pomogł!

 8. To jakiś pewnie Pana redaktora żart z tym kandydowaniem na fotel burmistrza. A jakie ma doświadczenie zawodowe ta osobowa.

  1. Jak widać Ryszard Niedziółka nie miał żadnego doświadczenia i od razu został starostą i udowodnił, że się na takie stanowiska w samorządzie nie nadaje. Nie przeszkodziło to jednak aby kętrzyński suweren wybrał go na burmistrza a ten po raz drugi udawadnia, że się na takie funkcje nie nadaje. Ale był, był. Podobnie jest z kilkoma osobami, które pomimo, że się nie nadają zamarzyły sobie aby tym burmistrzem zostać.

 9. Panie i panowie radni co wyście dobrego zrobili dla naszej społeczności a dla urzędników PUP dotyczy to radnych z PiS-u ? Obecnie wiedząc że miasto jest zadłużone podwyższacie kasę dla burmistrza a on w ramach wdzięczności podnosi wam diety. Nikt z was nie jest wiarygodny jedynie Pan Węglarski Radny Powiatu pokazał swoje człowieczeństwo w sprawie PUP i zasługuje ten człowiek aby na niego zagłosować.
  Nigdy panowie radni Urzędu Miasta i radni Starostwa nie dorównacie pod względem inteligencji,wiedzy i znajomości prawa Panu Krzysztofowi Hecmanowi i to właśnie Pan Burmistrz Hecman będzie godnie reprezentować nasze miasto. Mieszkańcy chcą jego powrotu aby wróciła normalność i zapanował ład i porządek bo obecnie to wstyd delikatnie mówiąc !!!!!

 10. W kręgach zbliżonych do oficjalnych, mówi się, że pan radny Sapiński podjął decyzję o starcie na tak ważny urząd pod wpływem namowy pan Krzysztofa N., który chce się odegrać w ten sposób na obecnym burmistrzu za swoją „niedolę”.
  Generalnie jest to ciekawa sytuacja, że za błędy wcześniejszego burmistrza „grilluje się” obecnego. Można by rzec, że to taka kętrzyńska przypadłość odwracanie kota ogonem. Przy okazji życzymy kandydatowi Sapińskiemu kolejnych „odjechanych” pomysłów – termin wyborów tuż tuż a zaistnieć trzeba.

 11. Żeby ponownie wejść do Rady , to trzeba zrobić sobie reklamę, i być na językach mieszkańców.
  Ale nie słychać o pozytywnych wnioskach złożonych na Sesji RM.

 12. Żeby ponownie wejść do Rady , to trzeba zrobić sobie reklamę, i być na językach mieszkańców.
  Ale nie słychać o pozytywnych wnioskach złożonych na Sesji RM.

 13. pan Sapiński bardzo mnie rozczarowywał. Na sesjach popierał i bronił wszystkie pomysły niestety nieudolnych menadzersko Wróbla i Niedziółki. Z jakiego powodu to robił? Ja nie znajduje odpowiedzi.

 14. Zbliżają się wybory i zaczyna się chłop promować. A gdzie konkretne wnioski złożone do miasta w celu podniesienia poziomu życia mieszkańców?

 15. Niestety, Kętrzyn już od dawna nie należy do jego mieszkańców, tylko do grupy cwaniaków, którzy wyciągają z budżetu miasta kasę poprzez różnego rodzaju wpływy – dotacje na stowarzyszenia prowadzone przez znajomków lansujących się jako społecznicy, stypendia przyznawane według klucza towarzyskiego, fikcyjne etaty dla członków rodzin itp. Dopóki nie uda się zdemontować tego systemu, urzędnicze stołki będą zawsze przyciągać panie i panów o niejasnych intencjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *