KĘTRZYN: „Wrażliwe” – żałujcie, że nie widzieliście tego spektaklu! – Magna Masuria

KĘTRZYN: „Wrażliwe” – żałujcie, że nie widzieliście tego spektaklu!

0

Niech większość z was żałuje, że nie pojawiła się w czwartkowy wieczór [tj. 22.02.2024] w Kinie „Gwiazda” w Kętrzynie. Szkolna Grupa Teatralna RAMPA zaserwowała zgromadzonej w sali kinowej widowni ekstrawagancką ucztę na podstawie poezji czterech niezwykłych kobiet: Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Haliny Poświatowskiej, Julii Hartwig oraz Sylwii Plath.

Przez ponad półtoragodzinny nawet na moment nie oderwałem wzroku od sceny. Nie działo się na niej zbyt wiele pod względem wizualnym, lecz występ każdej osoby był czymś niezwykłym. Trudno nawet opisać zwykłymi słowami doskonałość tego spektaklu. To trzeba było zobaczyć. Ten spektakl był niewątpliwie mocny. Zaserwowano nam kalejdoskop emocji: od radość, przez smutek, aż po złość i zgorzknienie. Właściwie te skrajności wywarły na mnie ogromne wrażenie. Jednak wisienką na torcie było zaprezentowanie „Tulipany” Sylwii Plath. Kolokwialnie mogę powiedzieć, że wgniotło mnie to w siedzenie. Aktorzy RAMPY wprowadzili zgromadzoną widownię w psychodeliczny trans rzucając, co chwilę w przestrzeń krzyki, szepty, uśmiechy, płacz, a nawet rozpacz. Po tym wierszu widownia na moment zamilkła, by po chwili wstać i wynagrodzić aktorów gromkimi brawami.

Cały spektakl był podzielony na cztery części, a raczej cztery pokoje. Przypominało to w swej formie film Quentina Tarantino o tej samej nazwie. Na początku każdego „pokoju” widowni była prezentowana konkretna poetka. Robiono to na różne sposoby. Jedną z poetek przedstawiono za pomocą audycji radiowej, inna zaś zaprezentowana była za pośrednictwem podróżującego do Lublina brata. W każdej z tych części było coś intrygującego i wciągającego zarazem. Poza zmianą scenerii i wyglądu aktorów uraczeni byliśmy również poezją śpiewaną w wykonaniu czterech piosenkarek: Oli Jeznach, Magdy Trapik, Amelii Ponikowskiej oraz Róży Kozłowskiej, a to wszystko przy akompaniamencie pianisty Pawła Podeszwik.

Niema co się oszukiwać, ale aktorzy RAMPY, choć może nie prezentują tego na co dzień, ale są specjalistami od ekstrawagancji. Sposób w jaki przedstawili sztukę „Wrażliwe” zasługuje na ogromne uznanie. Zrobili to odmiennie, kontrowersyjnie, a zarazem nie do końca konwencjonalnie. Pozwolono nam dotknąć sztuki w inny sposób, bardzo emocjonalnie, budząc w każdym oglądającym ten spektakl ogromne pokłady empatii. Szkoda, że nie będziemy mogli powtórzyć tego seansu raz jeszcze, lecz z tego miejsca chciałbym raz jeszcze pogratulować młodzieży za ten wspaniały spektakl.  

W sztuce „Wrażliwe” wystąpili: Agata Ożga, Ada Podlaszuk, Antek Jowsa, Dawid Auchim, Joanna Kerczman, Joanna Skakuj, Kornelia Żach, Magdalena Jurewicz, Maja Karnowska, Tomasz Żyżyk, Maja Kopczyńska, Natalia Hałak, Olga Łozowska, Zuzanna Zabost, Oliwia Korecka oraz Adam Ćwik, a także wcześniej wspomniane piosenkarki: Ola Jeznach, Magda Trapik, Amelia Ponikowska i Róża Kozłowska. Za muzykę odpowiadał Paweł Podeszwik, opiekunem grupy jest Jarosław Olejnik.

Opis tego spektaklu można byłoby w tym miejscu zakończyć. Jednak jeszcze dwa miesiące temu spektakl „Wrażliwe” stał pod wielkim znakiem zapytania. Dzięki wsparciu darczyńców mogliśmy obejrzeć ten niezwykły występ młodych aktorów. Niezmiernie cieszę się, że osobiście mogłem poniekąd pomóc w realizacji tego przedsięwzięcia. Niemniej jednak najwięcej uznania i podziękowań trzeba kierować w kierunku Karola Lizurej. Gdy dowiedział się, że RAMPA ma problem pomógł jej na wiele sposób, również prywatnie w aspekcie finansowym. Cieszy to, że w Kętrzynie i nie tylko są jeszcze ludzie, którzy aktywnie i na różne sposoby chcą wspierać kulturę, a ja osobiście liczę na kolejny ciekawy występ Grupy Teatralnej RAMPA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *