KĘTRZYN: Zatrucie czadem – 9-latka trafiła do szpitala! – Magna Masuria

KĘTRZYN: Zatrucie czadem – 9-latka trafiła do szpitala!

0

Interwencja z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla czyli tzw. czadem miała miejsce w jednym z mieszkań na terenie Kętrzyna. 9-letnia dziewczynka została przewieziona do szpitala. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Zdarzenie miało miejsce w niedzielę (26.03.2023) o godz. 19:30. Oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów otrzymał zgłoszenie, z treści którego wynikało, że w jednym z mieszkań na terenie miast doszło do zatrucia tlenkiem węgla. 9-letnia dziewczynka miał stracić przytomność w łazience podczas kąpieli. Jak się okazało po sprawdzeniu pomieszczenia przez strażaków wykryto tam podwyższoną zawartość tlenku węgla. 9-latka została przetransportowana do szpitala. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Wciąż jeszcze trwa okres grzewczy. Wraz z nim wzrasta  zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla. Tlenek węgla czyli CO, potocznie zwany jest czadem. W temperaturze pokojowej to bezbarwny i bezwonny gaz, niewyczuwalny przez zmysły człowieka. Ma bardzo silne własności toksyczne. W związku z ciężarem właściwym, zbliżonym do ciężaru właściwego powietrza, tlenek węgla, może występować w całej kubaturze pomieszczenia. Wdychanie nawet niewielkiej ilości tej substancji może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę, a nawet zgon.

Szczególnie teraz w okresie grzewczym ważne jest sprawdzanie instalacji wentylacyjnych oraz używanie czujników czadu. Ważne, szczególnie jeżeli korzystamy z piecyków gazowych do ogrzewania czy podgrzewania wody oraz z pieców kaflowych lub opalanych węglem lub pochodną tego paliwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *