Kiedy skończy się chocholi taniec w kętrzyńskiej radzie miasta? [FELIETON – odc.I] – Magna Masuria

Kiedy skończy się chocholi taniec w kętrzyńskiej radzie miasta? [FELIETON – odc.I]

34

Każdy z nas w średniej szkole czytał „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Dramat uznany za jedno z najważniejszych dzieł epoki Młodej Polski. Wyspiański stawia bardzo ważne pytanie na tle dzisiejszej polityki krajowej, czy naród Polski potrafi się zjednoczyć i działać. Czy „inteligencja” i „chłopstwo” nadal będą odrębnymi dwiema siłami, czy da się je połączyć? W „Weselu” występuje również fikcyjna postać Chochoła, który sprawia, że weselnicy tańczą chocholi taniec niemocy i słabości. I czy nie warto porównać tego tańca do obecnej sytuacji, jaką mamy w kętrzyńskiej radzie miasta?

Kętrzyński klub Prawa i Sprawiedliwości wraz z Aktywnym Samorządem Niedziółki po pierwszej turze wyborów na burmistrza miasta Kętrzyn w 2018 roku związali nieformalny sojusz – anty-Hećman. Można powiedzieć, że był to wręcz mariaż. Rafał Rypina – kandydat na burmistrza, który odpadł w pierwszej turze wyborów – dał jasny sygnał, że popiera w walce o fotel burmistrza Ryszarda Niedziółkę. Nie wiemy, jakie wtedy były zakulisowe rozmowy. Mówiło się wiele, nawet padały hasła, że Rypina tym gestem zapewnił sobie fotel wiceburmistrza. Drugim efektem była koalicja AS-a z PiS-em, która stanowiła większość w miejskiej radzie. Niedziółka tym samym nie musiał brać sobie do głowy głosu rozsądku radnego Zbigniewa Nowaka, czy głosu prostych ludzi, który wybrzmiewał od radnej Heleny Szymkiewicz. Zaprzeczał wszystkiemu, a w chocholim tańcu „jego” radni przyklepywali każdą uchwałę, jaką zaproponował i tak przez dwa lata żaden radny z PiS-u nie miał żadnych wątpliwości, co do słuszności działań obecnego włodarza.

Historiam nunc pleno orbe venit można powiedzieć, a Niedziółka po raz kolejny zdradził tych, co go posadzili na stołku. Mieszkańcy Kętrzyna jak i Powiatu Kętrzyńskiego szybko zapomnieli o wydarzeniach z 2014 roku. Wtedy również odbyły się wybory samorządowe, a PSL szturmem wziął Powiat Kętrzyński z Ryszardem Niedziółką na czele. Również radni PSL-u posadzili Niedziółkę na stanowisku starosty kętrzyńskiego. Jak pamiętamy, w niedługim czasie, zdradził i zaczął działać na własną rękę. W końcu został odwołany ze stanowiska, lecz los sprawił, że został burmistrzem.

„Mariaż” z PiS-em był zagraniem politycznym. PiS tak jak PSL w 2014 roku szturmem wziął samorządy, a w 2019 roku zdobyli ponownie Sejm. Niedziółka mając takie podłoże powinien czerpać z tego „mariażu” garściami. Cała sytuacja polityczna prosiła się, żeby w Kętrzynie w końcu postawić obiecane złote góry. Po tych kilku latach nieudolnych rządów Niedziółki mamy stratę 14 milionów, rosnące podatki w mieście, a wraz z nimi rosnące zadłużenie, które coraz bardziej spycha Kętrzyn na margines. Nastało kumoterstwo i kolesiostwo, na niespotykaną dotąd skalę.

PiS przebudził się i radni z tego ugrupowania zaczęli zadawać pytania. Chocholi taniec został zakłócony, czego efektem jest złożony wniosek sześciu radnych o odwołanie przewodniczącego Rafała Rypine oraz wiceprzewodniczącej Wiolety Czech na Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta w Kętrzynie w dniu 3 grudnia 2021 roku. Jaki będzie efekt tego wniosku? Czy Niedziółka będzie mógł dalej prowadzić chocholi taniec? Jakie stanowiska zostały uzgodnione z nowymi koalicjantami? Czy to koniec współpracy Niedziółki z szeroko pojętym PiS-em?

34 thoughts on “Kiedy skończy się chocholi taniec w kętrzyńskiej radzie miasta? [FELIETON – odc.I]

 1. Baranowski Jerzy ’
  Biala Alicja’
  Buraczek Zenon ’
  Duczek Dariusz ’
  Niedźwiecki Andrzej’
  Szymański Ryszard
  ZAPAMIĘTAMY ICH !!!

  1. Szanowny Ja, Twój post brzmi jak groźba karalna. Proponuję spakować szczoteczkę i co tam chcesz, bo Oni takiej narracji sobie nie życzą. Używasz liczby mnogiej pisząc „Zapamiętamy ICH” – to znaczy, kto oprócz Ciebie Ich zapamięta? – takie informacje przydadzą się organom, czy mają biegać za solistą czy większą ekipą. Wymieniając radnych z nazwiska i imienia przekroczyłeś pewną granice, przynajmniej dobrego smaku.

   1. Jesteście osobami publicznymi, sami się upubliczniliscie zbierając podpisy wyborców. I chyba chcecie, żeby Was dobrze zapamiętać. Wielu z Was jest w radzie kilka kadencji. Owszem mieszkańcy Was zapamiętają

   2. Wszystkich zastraszacie! Kacpra, Cwika, a teraz nas. Pozbywacie się wszystkich oponentów. Może nas mieszkańców też byście chcieli się pozbyć, żeby Wam się spokojnie przezeralo publiczną kasę.

   3. Wy nas już nie straszcie. Wy się bójcie, kiedy przyjdzie NIK i będzie sprawdzał, jak gospodarowaliscie publicznymi środkami, ile przepisów prawa naruszyliscie, szkodniki!!!?

 2. To są ludzie, którzy dbają o swoje interesy, Buraczek i Szymański podlizuja się dla Księcia. Biała, Gajek to 100% pomyłka. Duczek na tego pana to patrzeć trudno, podobnie na Toruńskiego i Abramowicza. Baranowski , Sapinski- rozczarowanie.

 3. Jakie stanowiska zostały uzgodnione z nowymi koalicjantami? Na pewno samo stanowisko przewodniczącego rady to za mało żeby przekabacić taką masę ludzi. Poczekajmy, wkrótce przekonamy się jakie stanowiska zostały sprzedane.
  Ma rację redaktor że Niedziółka powinien czerpać z „mariażu” z Pisem garściami. Widać że nie umie tego robić, a teraz Niedziółka idzie na czołowe zderzenie. Zawsze tak robił i ostatecznie, prędzej czy później zawsze przegrywał. Oby budżet miasta na tym nie ucierpiał.

 4. Ro co zrobił Dariusz Duczek to jest bardzo nie etyczne z jego strony. Tak był oddany człowiek Hecmana a teraz poszedł w druga stronę, oszukał wyborców. Mógł kandydować tak jak Toruński od Niedziółki i nie było by zamieszania.

 5. Zmiany są konieczne bo zgoda musi być a nie ma. Trzeba brać przykład z powiatu.Tam diety podnieśli i zarobki też. I budować zgodę.I działać i pracować bo czasy ciężkie i drożyzna i inflacja i zaraza.

  1. Zgoda na tracenie 14 baniek? zgoda na obsadzanie kolegów Wróbla na stanowiskach z wysokimi pensjami? na trwonienie przez Wróbla kasy na prawo i lewo? Na dawanie zarabiac jego znajomym? na bezproduktywne jeżdżenie po Posce Wrobla?. Ani Niedziółka, ani Wróbel nie potrafią rządzić!!!!!! Czyli zgoda na pozwalanie nieudacznikom i szemranym dziennikarzom siedzieć przy kasie? Zgoda na przymykanie oka na ich niegospodarnosc? Zgoda w radzie, to zgoda na utrwalanie marazmu? 5 straconych lat. Jeden się szykuje na wójta/ burmistrza/ prezydenta Giżycka, drugi na emeryturę. Jaka Ci panowie mają motywację??? Ich , a szczegolnie Wrobla, ambicją jest przetrwać przy korycie i wydac ile sie da na swoje prywatne cele!? Za taka zgodą tęsknimy????

 6. Czytam kolejny artykuł dotyczący miejskiej rady. Obserwuję obronę stołków przez ugrupowanie pana Rypinę oraz pani Czech. Rzucanie obelg wobec radnych, którzy chcą normalności i zaprzestania pieniactwa uprawianego przez radnych PIS. Wymieniani tu radni to osoby z dużym doświadczeniem, niech biorą w swoje ręce prowadzenie Rady. Jeśli pan Duczek będzie przewodniczącym to będzie to dobry prognostyk dla funkcjonowania rady, pan Abramowicz świetnie sobie poradzi nie gorzej niż pani Czech i pieniędzy dla KCK nie będzie zabierać, po co taki lament? Jeśli pan Duczek współpracował z Hećmanem , to ma wiedzę i doświadczenie, to samo pan Abramowicz. Proszę już nie podkręcać tego tematu. Niech się w radzie w końcu zacznie normalna praca- zgoda buduje- niezgoda rujnuje.

  1. W tym mieście jest marazm. Niedziółka jest w marazmie, otoczył się ludźmi bez polotu, doświadczenia zdolnych jedynie do bezczelnego przeżerania kasy miasta. Weźmy Wróbla, skarbnik Iwonę, sekretarzowe Monika Katarzyna, Halina, toć to kobiety bez żadnych kompetencji. Pozbyl się dobrego skarbnika i zamienił to na totalne nieporozumienie. Szczury z tonącego statku uciekły, siedzą sobie w zaciszu i udają że ich nie ma, tylko kasa gruba idzie co miesiąc na konto. Darmozjady. A radni Duczek, Barański, Abramowicz toruński, Gajek, Waszkiewicz to kolejne kompromitacja, albo ten Sapiński, wydaje się terapeuta, ale też się zaprzestał.

  2. O czym pani mówi????? Ci radni , Abramowicz, Toruński, Duczek już wielokrotnie pokazali, że nie myślą o dobru tego miasta. To duzi chłopcy, którym władza wpadła w ręce i są z tego bardzo dumni, jak pan Abramowicz np. . Taki Duczek stanął po stronie Wróbla i Niedziólki, aby zostać przewodniczącym??? Dla takiego celu popierac tych pozbawionych umiejetnosci rzadzenia panow. Zal. To samo Gajek, Sapiński, Biała!!!!, Buraczek, Szymański, Niedżwiedzki. To definicja tego, kto nie powinien być radnym.

  3. O jakiej zgodzie Pani pisze? O zgodzie między przewodniczącym rady Duczkiem, a vice Baranowskim, a przewodniczym komisji oświaty Abramowiczem, a burmistrzem Niedziółka, a vice Wroblem. O między tymi panami nawet bez odwołania Rypiny i Czech zgoda się w końcu wykluła. Zależy Pani na zgodzie na podwyższenie diet, albo, oby nie, na podwyższenie wynagrodzenia ale tego dziennikarza i byłego prezesa farela, czy Filipsa? Pani droga, między tymi panami już zgoda zapanowała kosztem tego miasta i mieszkańców. Ale zgody Nas mieszkańców na to nie ma. Mieszkańcy wiedzą, że ta kompania działa na szkodę tego miasta i drży o jego los po odejściu tych pseudoburmistrzow i pseudo radnych.

 7. Znalazłem zapisy statutu i teraz jest oczywistym, dlaczego pana Rypinę chcą czy też należy odwołać § 25.
  1. Wypowiedzi radnych oraz innych osób biorących udział w dyskusji nie mogą trwać dłużej niż 5
  minut, chyba że Przewodniczący obrad określi, dla konkretnej debaty, inny czas przemówień.
  2. W omawianym punkcie porządku obrad nie wolno zabierać głosu więcej niż dwa razy.
  Przemówienie radnego, bądź wypowiedź innej osoby, której Przewodniczący udzieli głosu po raz
  drugi, w tej samej sprawie, nie może trwać dłużej niż 3 minuty.
  3. W uzasadnionych przypadkach Przewodniczący obrad może przedłużyć mówcy czas wystąpienia
  oraz zezwolić na zabranie głosu po raz kolejny, w dyskusji nad tą samą sprawą.
  4. Przewodniczący obrad powinien zwrócić uwagę mówcy, który w wystąpieniu swoim odbiega od
  przedmiotu obrad przywołaniem “do rzeczy”. Po dwukrotnym przywołaniu “do rzeczy”
  Przewodniczący może odebrać przemawiającemu głos, nakazując odnotowanie tego faktu w
  protokole.
  5. Przewodniczący obrad uczestniczy w dyskusji na tych samych zasadach jak pozostali radni.
  6. Na wniosek radnego, Przewodniczący obrad przyjmuje do protokołu sesji wystąpienie radnego
  zgłoszone na piśmie, lecz nie wygłoszone w toku obrad sesji, informując o tym niezwłocznie Radę.”

  1. Do wpisu” mieszkaniec”
   cyt. „Jeśli pan Duczek będzie przewodniczącym to będzie to dobry prognostyk dla funkcjonowania rady”

   Pewnie ta osoba co pisała to spała na schodach a nie w domu!!!
   Człowieku przestań pisać takie głupoty albo piszesz pod w pływem alkoholu.

   NIe macie dla kogo funkcję przekazać na przewodniczącego to przekażcie dla wieloletniego samorządowca Pana Nowaka a nie elektryka!

  2. Dokładnie tak.A jak prowadził obrady Pan Rypina.Nie reagował wcale na popisy swoich radnych.Szkoda słów.Nie dał Rady . Pożegnania nadszedł czas.Tylko czasu szkoda.

  3. 7. Oraz 13 grudnia stan wojenny dla każdego mieszkańca co odezwie się nieprawomyślnie. Niedziółka razem z Baranowskim, TW „Oskar” będzie tego pilnował.
   Baranowski Jerzy, tajny współpracownik/nieoficjalny pracownik nowego typu/NPNT pseudonim “Oskar”. Teczka personalna nr rej: Wydz. WSW JW. MSW Kętrzyn 2902/1984. Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku

 8. Faktycznie , niech podzielą sie władzą dla przyzwoitości tak jak w Sejmie, może Nowak zostać przewodniczący Rady , zresztą wcześniejszych kadencjach pełnił role przewodniczącego. Pamiętam Pana Zbigniewa jako wykładowcę w CKU w Kętrzynie umie sie w każdej sytuacji zachować NA POZIOMIE W PRZECIWIENSTWIE DO INNYCH RADNYCH co zdradzili ugrupowania z których kandydowali do Rady Miasta.

 9. Zobaczymy, czy sa podstawy do odwolania Niedziolki i Wrobla, ludzi, którzy po utracie 14 milionów, po szeregu zaniedbań, po akcji pozbywania się oponentów, nie poddali się dymisji. Czy Ci panowie dwaj mają jakiś honor??????????.

 10. A mnie nurtuje takie pytanie, czy Ci dwaj nieudacznicy – pseudoburmistrzowie pozbyli się już Gagackiego????? Nastepny na liscie bylby odhaczony. Ale panie Wrobel- podobno KARMA WRACA. Nie boi się pan o swoją przyszłość????????????

 11. Darek Duczek zawiodłeś nas czyli 193 wyborów którzy na ciebie glosowali. Tak nie powinieneś robić. My byliśmy przeciw Niedziolce i nadal jesteśmy. Ciekawe co na to twoje dzieci? Czy mogą jeszcze na ciebie patrzeć. Wstyt że za kilka złotych jesteś gotów do takich czynów. Mam nadzieję że jesteś ostatni raz radnym.

 12. Kumoterstwo i kolesiostwo na niespotykaną skalę trwało 20 lat, teraz to jedynie namiastka tego co było we wszelkiej dziedzinie życia Ketrzyna i okolic. Wszyscy przedsiębiorcy chcacy robić interesy na imprezach lokalnych lub z udziałem interesów samorzadu byli uzależnieni od władz samorządowych. Dzisiaj ci którym zburzono siatkę polaczen widzą we wszystkim politykę i krytykują każdy ruch który ich obecnie omija. To oznacza ze nowa władza jest skuteczna.

  1. Hahaha. Teraz to dobrze się mają koledzy Wróbla, co to zabawiaja dzieci i seniorów. Znajomi , których postawili na stanowiska, bez wiedzy i kompetencji, tak jak i burmistrzowie. Teraz ludzi z pasją się wyrzuca. , by posadzić miernotę wroblowo- niedziólkowa. Miasto tonie w marazmie, a wyborca twierdzi, że władza jest skuteczna. Chyba jedynie w tym, co wcześniej napisane. W wywalaniu kompetentnych , a wsadzaniu podobnych sobie nieudaczników.

 13. Niedźwiecki wszedł na miejsce Hecman do Rady Miasta , jest członkiem PO a wspiera Niedziółkę i Wróbla a co na to Zarząd Platformy Homza i Olenkowicz?
  I jak tu popierać kętrzyńskie PO jak tak członkowie sie zachowują?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *