KORSZE: Jan Adamowicz o nowych perspektywach i podsumowaniu 2022 roku – Magna Masuria

KORSZE: Jan Adamowicz o nowych perspektywach i podsumowaniu 2022 roku

0

Zakończył się rok 2022. W każdym samorządzie, a także w poszczególnych dziedzinach życia, jak i w naszych rodzinach nastał moment dokonania podsumowań i kreślenia planów na przyszłość. Krótka rozmowa z Burmistrzem Korsz, Janem Adamowiczem, jest  próbą spojrzenia na miniony rok w Jego kadencji i nadaniem światła na wizje przyszłości. Wszystkich naszych czytelników zapraszam do lektury:

Redaktor Naczelny: Ostatnich 12 miesięcy, z wiadomych względów, okazało się dla nas wszystkich wyzwaniem. Co dla Pana, jako burmistrza, było w tym czasie największym sprawdzianem? Jak zapamięta Pan ten rok?

Jan Adamowicz: Dla mnie oczywiście cały ten rok to wielkie wyzwanie. Nowa praca, nowe obowiązki, oczekiwania społeczeństwa i budżet gminy z bardzo dużym zadłużeniem. Samorząd korszeński w ostatnich latach stale zwiększał swoje zadłużenie. Moim zdaniem w 2021 roku dług osiągnął poziom, którego przekroczenie mogłoby spowodować katastrofę finansową Gminy. Dlatego największym wyzwaniem było ustabilizowanie finansów Gminy, co niestety nie było łatwe z powodu rosnących w szybkim tempie kosztów kredytów i pożyczek oraz rosnących kosztów nośników energii. Dzisiaj mogę stwierdzić, że jako samorząd osiągnęliśmy spory sukces. Kończymy rok z zadłużeniem mniejszym o około 5 mln zł i dodatkowo z nadwyżką finansową. Jak zapamiętam ten rok? – myślę, że jako rok, który dał mi nadzieję, że w ciągu 3 lat uda nam się zrealizować bardzo dużo zadań inwestycyjnych bardzo potrzebnych mieszkańcom naszej Gminy.

Redaktor Naczelny: Zapewne co jakiś czas rozmawia Pan z przedstawicielami okolicznych samorządów czy nawet bardziej oddalonych gminami. Czy wszyscy mierzą się z podobnymi problemami?

Jan Adamowicz: Nie, nie wszystkie samorządy mają problemy z dużym zadłużeniem determinującym wiele działań w obliczu drogiego pieniądza. Ale są oczywiście też problemy dotyczące prawie wszystkich samorządów. To przede wszystkim niedobór środków finansowych w obliczu rosnących kosztów funkcjonowania jednostek gminnych, samego samorządu jak i rosnących w szybkim tempie kosztów zadań inwestycyjnych.

Redaktor Naczelny: Czy w 2022 roku prowadzone były większe inwestycje, jeśli tak to, które z nich nazwałby Pan kluczowymi lub przełomowymi?

Jan Adamowicz: Jak zaznaczyłem na początku w bieżącym roku skupiliśmy się na ustabilizowaniu finansów Gminy. Z zadań inwestycyjnych można wymienić dokończenie termomodernizacji budynku MOK i budynku Urzędu Gminy. Jednocześnie przygotowywaliśmy się do bardzo wielu zadań inwestycyjnych, które zamierzamy zacząć realizować w przyszłym roku. Mamy już podpisaną umowę na modernizację dwóch odcinków dróg wiejskich i jednej ulicy w mieście. Mamy gotowy projekt na wybudowanie nowego przystanku autobusowego w Korszach. Trwają prace przy wykonaniu nowego planu zagospodarowania przestrzennego znacznej części miasta. Trwa procedura przetargowa na remont infrastruktury na stadionie miejskim. Rozpoczęliśmy rozbudowę monitoringu miejskiego. Ponadto przygotowywana jest dokumentacja na 11 nowych zadań inwestycyjnych

Redaktor Naczelny: Jakie jeszcze cele i wyzwania stoją przed Panem, pracownikami urzędu i miejską radą?

Jan Adamowicz: Dla urzędników największym wyzwaniem jest właściwe przygotowanie i przeprowadzenie tych wszystkich inwestycji, pozyskiwanie środków i rozliczanie zadań. Co do Rady Miejskiej to mam nadzieję, że zaaprobuje moją wizję rozwoju gminy na najbliższe lata i da zielone światło do realizacji tych zadań.

Redaktor Naczelny: Na koniec proszę powiedzieć, czego, jako mieszkaniec i burmistrz, chciałby Pan życzyć mieszkańcom Korsz w roku 2023?

Jan Adamowicz: Mieszkańcom naszej Gminy w nadchodzącym 2023 roku życzę przede wszystkim dobrego zdrowia. Niech każdy dzień przynosi Wam wiele pięknych i radosnych chwil, niech szczęście Wam sprzyja i spełniają się marzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *