Koszty odpadów zostały dwukrotnie zawyżone, twierdzi Stowarzyszenie Mieszkańców. – Magna Masuria

Koszty odpadów zostały dwukrotnie zawyżone, twierdzi Stowarzyszenie Mieszkańców.

2

Publikujemy wystąpienie, Stowarzyszenia Mieszkańców Mieszkam – Płacę – Wymagam, wygłoszone podczas sesji rady miejskiej w Kętrzynie, w dniu 21 listopada 2019 roku:

„Rada Miejska w Kętrzynie, Burmistrz Miasta Kętrzyn

W imieniu mieszkańców Kętrzyna, stanowczo protestujemy przeciwko dużym i niesprawiedliwym podwyżkom opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla mieszkańców Kętrzyna.

W 2018 roku opłata wynosiła: 7,68 zł od jednej osoby, w 2019 roku nastąpiła podwyżka opłaty do kwoty 13,50 zł od jednej osoby – jest to prawie dwukrotny wzrost ceny w stosunku do roku poprzedniego.

Wniosek burmistrza o podwyżkę do 31,80 zł miesięcznie od jednej osoby to ponad 4 razy więcej w stosunku do ceny z 2018 roku! Ta podwyżka nie ma uzasadnienia ekonomicznego a wyliczenia przedstawione radnym są nie prawidłowe, ponieważ:

1.Co piąta osoba zameldowana w Kętrzynie nie płaci za odpady, dlatego że nie zastała ujęta w deklaracji o odpadach. Urząd miasta pomimo posiadanych danych nie wyjaśnił, dlaczego deklaracje nie zostały złożone?

2.Prawie 1000 przedsiębiorców nie złożyło deklaracji o odpadach. Urząd miasta nie wyjaśnił przyczyn niezłożenia deklaracji i nie przeprowadził kompleksowej kontroli.

3.Około 600 przedsiębiorców złożyło deklaracje o odpadach. Wg posiadanych informacji około 2/3 przedsiębiorców zaniża deklarowaną ilość odpadów. Urząd miasta nie zweryfikował zadeklarowanych ilości i prawidłowości segregacji odpadów.

4.Założona średnia ilość odpadów 404 kg na 1 mieszkańca rocznie jest wyraźnie zawyżona. Przy średniej ilości odpadów w Polsce około 315 kg, braku kontroli osób i przedsiębiorców, którzy podrzucają śmieci oraz uwzględnieniu dochodów mieszkańców Kętrzyna sporo poniżej średniej krajowej ilość odpadów można szacować w granicach 240-280 kg na jednego mieszkańca rocznie.

Stawka opłat za odbiór odpadów komunalnych w innych miastach a szczególnie w Mazurskim Związku Międzygminnym Gospodarki Odpadami, skupiającym Giżycko, Węgorzewo, Ryn i okoliczne gminy wynosi dzisiaj 10 zł. W Kętrzynie jest już 13,5 zł. Wnioskujemy o natychmiastowe przystąpienie do Mazurskiego Związku Międzygminnego Gospodarki Odpadami i zastosowanie stawek, jakie tam obowiązują.

Zarząd Stowarzyszenia

Stanisław Kulas                 Krzysztof Głusiec”

2 thoughts on “Koszty odpadów zostały dwukrotnie zawyżone, twierdzi Stowarzyszenie Mieszkańców.

  1. To, co powiedział przedstawiciel Stowarzyszenia mieszkańców jest prawdziwe i trudno się z tym poglądem nie zgodzić. Radni PiS i AS swoją decyzją z 21 listopada obciążyli mieszkańców za niemal wszystkie odpady jakie są w Kętrzynie. To, że dotychczas podmioty gospodarcze w większości nie płacą, to także wina obecnego burmistrza i jego urzędników odpowiedzialnych za gospodarkę odpadami.

  2. A jak Książek Arkadiusz rozwiąże problem mieszkańców w spółdzielni. Obcy podrzucają śmieci do naszych kontenerów.
    A może Ksiązek Arkadiusz będzie stróżem przy śmietniku ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *