Magia lasu zaklęta w obiektywie – Magna Masuria

Atmosfera lasów od wieków inspiruję twórców. Ciekawych motywów szukają tam literaci, malarze czy fotografowie. Często wielu z nas ma okazję pospacerować w lesie. Nie zawsze jednak skupiamy uwagę na otaczającej nas przyrodzie. Nie zawsze dostrzegamy też drzemiącą w niej magię. Nie bez przyczyny to właśnie skupiska drzew i szeroko pojętej natury od lat pobudzają wenę twórców baśni czy sztuk wizualnych.

Namiastkę leśnej magii postanowili uwiecznić w sposób artystyczny fotografowie z Kętrzyńskiego Stowarzyszenia Fotograficzno – Filmowego „FOTO MX”, a wśród nich artysta z Mrągowa – Mirosław Kleczkowski.  24 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia nr 2 w Kętrzynie  odbył się wernisaż wystawy „Zaczarowany las”. Dyrektor biblioteki Witold Gagacki przytoczył kilka cytatów dotyczących fotografii. Jednak, jak zauważyli sami twórcy, fotografię trzeba traktować w sposób praktyczny. – Frank Zappa powiedział kiedyś: „Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury.” Podobnie jest z fotografią. Trzeba ją po prostu tworzyć, albo podziwiać. Dziś jest ten moment, że możemy skoncentrować się na tym drugim aspekcie – zauważył Wojciech Caruk, prezes stowarzyszenia.

Na wystawie można obejrzeć 64 prace 9. autorów. Są to: Bożena Groblewska, Marcin Jakowicz, Mirosław Kleczkowski, Mirosław Krawczyk, Jolanta Małkiewicz, Lucjan Mikulski, Maria Pawluczuk, Alicja Woronowicz i Wojciech Caruk. – Las to na tyle rzeczywiście magiczne miejsce, że nie da się całego jego klimatu pokazać w stu procentach. Na zdjęciach staraliśmy  się uwiecznić to, czego nieraz nie dostrzegamy w czasie spacerów. To magia, którą tworzy sama natura, ale też szczypta odrealnionej bajkowości. Mamy nadzieję, że spacer z nami leśnymi ścieżkami będzie ciekawy – mówią zgodnie członkowie kętrzyńskiego stowarzyszenia.

Zdjęcia można oglądać w kętrzyńskiej Loży do końca listopada.

Tomasz Nowak
fot. Mirosław Kleczkowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *